فلش/پیکان

کاخ سروستان

  • نام(ها):
    کاخ سروستان
  • موقعیت جغرافیایی:
    استان فارس ، 9کیلومتری جنوب شهر سروستان ، محله تزنگ .

کاخ سروستان در استان فارس و 9 کیلومتری جنوب شهر سروستان و محله تزنگ قرار دارد و دارای وسعتی حدود 25 هکتار می باشد. این کاخ در زمان بهرام گور ساسانی، بوسیله مهر نرسی وزیر معروف او که صدرات یزدگرد اول و یزدگرد دوم را به عهده داشته، ساخته شده است. مصالح به کار رفته در ساخت این بنا سنگ و گچ بوده و ایوانی مربع شکل بخش مرکزی آن را تشکیل می دهد که دارای 13 متر طول و عرض، و 18 متر ارتفاع می باشد.

نمای اصلی بنا شامل یک ایوان مرکزی و دو ایوان کوچکتر در دوطرف است، که در ضلع جنوبی قرار دارد. ایوان مرکزی به تالار اصلی و پس از آن به چهار حیاط متصل می شود و دیوار جنوبی تالار مرکزی به یک ایوان جانبی خارجی راه دارد. ایوانی که در سمت شمال کاخ قرار دارد توسط چند پله به محوطه بیرون کاخ مربوط می شود، اما ایوان بزرگ شرقی به تالار مرکزی و قسمت های دیگر بنا ارتباط دارد و در دو طرف این بنا دو اتاق باریک قرار دارد که مقابل هم قرار نگرفته اند.

این کاخ مانند کاخ فیروز آباد است و طاق های گنبدی آن با آجر زده شده. البته طرح کاخ سروستان از طرح فیروزآباد پیچیده تر بوده و از نظر اصول فنی کاملتر می باشد و در ساختمان طاق ها و گنبدها مهارت زیادی به خرج داده شده است.

بازدیدها: 17

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد