فلش/پیکان

کاخ اردشیر بابکان

  • نام(ها):
    کاخ اردشیر بابکان
  • موقعیت جغرافیایی:
    10كیلومتری شهر فیروزآباد ، حدود 100 كیلومتری جنوب شرقی شیراز .

کاخ اردشیر بابکان به دست اردشیر بابکان، بنیان گذار سلسله ساسانی، در دوران اردوان پنجم واپسین پادشاه اشکانی ساخته شد. این بنا از نخستین آثار معماری ساسانیان به شمار می رود که در کنار روستایی به نام آتشکده واقع شده. کاخ اردشیر بابکان در 2 کیلومتری شهر فیروزآباد فارس قرار گرفته که با مصالح لاشه سنگ و ملات گچ ساخته شده و با گچ بری های زیبا و رنگی تزئین شده است.

این کاخ دارای تالارهای تو در تو می باشد که با گذشت 1800 سال گچ بری قسمت بالای دیوارهای داخلی آن همچنان سالم مانده. چهار ساختمان گنبدی شکل در ضلع شرقی کاخ وجود دارد، این گنبدها به وسیله فیل پوش بالا رفته که مشابه آن را میتوان در قلعه دختر دید. قسمتی از نوک سقف گنبدها در دایره ای به قطر یک متر باز می باشد. همچنین در ضلع شمالی خارج از دیوار کاخ، چشمه ای زلال از دل خاک می جوشد که باعث بوجود آمدن استخری طبیعی در جلوی این چشمه شده.

کاخ اردشیر بابکان را عظیم ترین و مهم ترین اثر تاریخی فیروز آباد می دانند، عده ای از مردم معتقدند که این بنا کاخ نبوده بلکه کاربری آن را آتشکده می دانند، زیرا معتقدند که هر بنای مهمی که در کنار آب ساخته می شود محلی است برای پرستش آناهیتا، اما طبق سندیات بدست آمده احتمال کاخ بودن این بنا بیشتر است. آتشکده فیروز آباد بزرگترین آتشکده استان فارس است به طوری که در نوشته های پیشینیان از آن به عنوان آتشکده اعظم یاد شده است.

بازدیدها: 94

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد