فلش/پیکان

پل بزرگ خدا آفرین

  • نام(ها):
    پل بزرگ خدا آفرین
  • موقعیت جغرافیایی:
    استان آذربایجان شرقی ، خداآفرین ، نزدیکی شهر خمارلو ، حاشیه جاده مرزی خداآفرین .

پل بزرگ خدا آفرین یکی از آثار تاریخی استان آذربایجان شرقی است که در شهرستان کلیبر واقع شده. این پل متشکل از دو پل است که قسمت هایی از یکی از این پل ها شکسته و نیمی از آن باقی مانده. پل خدا آفرین مربوط به سده های اولیه دوران های تاریخی پس از اسلام است که بر روی رودخانه ارس واقع شده و در تاریخ 5 اسفند ماه سال 1376 با شماره ثبت 1858 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

پل های خدا آفرین در میان دو قسمت از سرزمین آذربایجان یعنی قره داغ و قره باغ واقع شده اند. این پل ها به تعداد دو فقره و با فاصله ی 800 متر از یکدیگر در نقطه باریک رودخانه ارس ساخته شده اند. این دو پل از نظر مهندسی و معماری باهم متفاوت هستند. یکی از این پل ها با سنگ سفید ساخته شده و دارای 11 دهانه است، که بلندی آن 12 متر و طول آن 130 متر می باشد. پل دیگر با آجر پخته ساخته شده. بدلیل عرض بیشتر رودخانه در این قسمت، طول پل آجری و تعداد دهانه آن بیشتر است. این پل دارای طولی برابر 200 متر و عرض 5/4 متر و 15 دهانه می باشد.

پل خدا آفرین از گذشته تا به امروز نام های متعددی به خود گرفته است که از مشهورترین آن نام ها میتوان به پل جلال الدین ملکشاه، پل حسرت و پل خدا آفرین اشاره کرد.

بازدیدها: 119

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد