فلش/پیکان

پاسارگاد

  • نام(ها):
    پاسارگاد
  • موقعیت جغرافیایی:
    شیراز ، در فاصله حدود 135 كیلومتری شیراز ، در فاصله سه كیلومتری جاده آسفالته شیراز به آباده .

پاسارگاد،مجموعه ای برجای مانده از دوران هخامنشی با 2500 سال قدمت می باشد که در استان فارس و شهرستان پاسارگاد واقع شده.مجموعه پاسارگاد دربر گیرنده ساختمان هایی مانند آرامگاه کوروش بزرگ،باغ پادشاهی پاسارگاد،مسجد پاسارگاد،کاخ دروازه،کاخ بارعام،کاخ اختصاصی،پل،آب نماهای باغ شاهی،آرامگاه کمبوجیه،دو کوشک،کاروانسرای مظفری،محوطه مقدس،ساختارهای دفاعی تل تخت و تنگه بلاغی می شود.

در سده هفتم قمری اتابکی (از سلغریان پارس) مسجدی در نزدیکی آرامگاه کوروش بزرگ ساخت که در آن از سنگ کاخ ها استفاده شده بود.برجسته‌ترین بخش مجموعهٔ پاسارگاد، بنای آرامگاه کورش کبیراست که مشهور به «مشهد مادر سلیمان» بود. کوروش کبیر در سال ۵۲۹ پیش از میلاد به قبایل سکاها درشمال شرق ایران حمله کرد و در جنگ با ماساگت‌ها کشته شد. ایرانیان جسد وی را مومیایی کرده و داخل تختی از طلا قرار داده و اشیاء با ارزش پادشاهی و جنگی او را در کنارش گذاشتند و در پاسارگاد دفن کردند.بنای آرامگاه میان باغ‌های سلطنتی قرار داشته و از سنگ‌های بزرگ، که درازای پاره‌ای از آن‌ها به هفت متر می‌رسد، ساخته شده‌است. سنگ نگاره انسان بالدار سالم‌ترین و زیباترین نقش ایجاد شده در بناهای پاسارگاد است که دارای مفاهیم عمیق اندیشه والای انسانی کوروش بزرگ است.

نام پاسارگاد از اسم قبیله شاهان پارسی یعنی قبیله «پاسارگاد» به معنی «آنان که گرز گران می کشند» گرفته شده.همچنین به عقیده عده ای از مردم پاسارگاد تغییر یافته پارسه گراد است که معنی آن شهر پارس می باشد.

این مجموعه، پنجمین مجموعه ثبت‌شده در فهرست آثار میراث جهانی در ایران است و در تیرماه سال ۱۳۸۳در فهرست میراث جهانی یونسکوبه ثبت رسید.

بازدیدها: 0

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

New to site? Create an Account


Login

Lost Password?

Already have an account? Login


نام‌نویسی