فلش/پیکان

پارک جنگلی وکیل آباد

  • نام(ها):
    پارک جنگلی وکیل آباد
  • موقعیت جغرافیایی:
    مشهد ، 8 کیلومتری شمال غربی مشهد ، انتهای بلوار وکیل آباد .

یکی از پارک های وسیع و قدیمی شهر مشهد، پارک جنگلی وکیل آباد است که در 8 کیلومتری شمال غرب مشهد قرار دارد. وکیل آباد به علت قدمت و انبوهی از درختان کاج، چنار، سرو و قرار گرفتن در دره ای باصفا و خوش آب و هوا و همچنین نهرهای متعددی که در آن جاری است، از قدیم مورد توجه ساکنین شهر و مسافران بوده است. پارک جنگلی  وکیل آباد را در گذشته به نام میرطراز یا باغ وکیل آباد می شناختند.

در سال 1348 هجری شمسی، این پارک توسط مالک آن، آقای حسین ملک، بصورت رسمی وقف استفاده ی عموم گردید و به شهرداری شهر مشهد واگذار شد. حاج حسین آقاملک، فرزند حاج کاظم ملک التجار، هرچند به اندازه ی پدرش شهرت سیاسی نداشت اما با فضل و ادبی که برخوردار بود و نیز وقف املاک و اشیاء نفیس و کتابخانه ای گرانقدر به عموم مردم ایران، توانست نام خود را جاودانه سازد. زمین های اهدایی و موقوفات او که عمدتا در تهران و خراسان، بخصوص شهر مشهد واقع شده عبارتند از: باغ صبای تهران، قصر ملک شهر ری، باغ وسیع وکیل آباد و باغ ملی مشهد، اراضی اهدا شده به فرهنگیان مشهد، بیمارستان های چناران و تربت جام (و موقوفات آن دو) و خانه وی در خیابان امام خمینی که اخیرا در اختیار میراث فرهنگی قرار گرفته، بازسازی و مرکز آفرینش و پژوهش هنرهای سنتی شده است.

پارک وکیل آباد که دارای 259659 مترمربع مساحت است با آب قنات آبیاری می شود. در کنار پارک جنگلی وکیل آباد، باغ وحش وکیل آباد قرار دارد که دارای حیوانات گوشتخوار، علفخوار، آبزی، خزنده و پرندگان مختلف است. وکیل آباد دارای یک باغ طبیعی پر از درختان نار و کاج و درختان کهنسال و رودخانه فصلی می باشد که آب رودخانه از طریق چشمه وکیل آباد که سرچشمه آن بند گلستان است، تامین می شود. پیش از آنکه پل مهندس پرتوی روی رودخانه احداث گردد راه ارتباطی مشهد به ییلاقات طرقبه و شاندیز از کنار این منطقه عبور می کرد که جاده ای باریک به همراه درختانی تنومند و سر به فلک کشیده بود. همچنین یک چشمه قدیمی و فعال با سه دهانه در پارک وجود داشته که در آبان ماه سال 1392 همچون دیگر قسمتهای این باغ با مصالح طبیعی مورد بازسازی قرار گرفت و از برداشت غیرقانونی آب از آن جلوگیری شده است.

 

بازدیدها: 5

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

کاربر جدید هستید؟ ساخت حساب کاربری


ورود

فراموشی کلمه عبور؟

قبلا عضو سایت شده اید؟ورود


عضویت