فلش/پیکان

نقش رستم

  • نام(ها):
    نقش رستم
  • موقعیت جغرافیایی:
    مرودشت ، روستای زنگی آباد ، ۶ کیلومتری تخت جمشید .

نقش رستم مجموعه ای باستانی است که در روستای زنگی آباد، در شمال شهرستان مرودشت واقع شده و در فاصله 6 کیلومتری از تخت جمشید، بر دنباله ی کوهی که مردم آن منطقه آن را حسین کوه می نامیدند، قرار گرفته. وقتی بر سکوی تخت جمشید قرار گیریم، حسین کوه را به وضوح میبینیم که به صورت سه صخره بزرگ سر بر هوا کشیده، به همین دلیل در قدیم به آن سه گنبدان می گفتند. مردم آن منطقه حسین کوه و محوطه نقش رستم را کوه حاجی آباد، کوه استخر یا کوه نفشت مینامیدند اما کتزیاس از آن با نام کوه دوگنبدان یاد می کند. نام نقش رستم احتمالاً پس از آنکه ایرانیان بین رستم، پهلوان شاهنامه و سنگ نگاره های شاهان ساسانی ارتباط برقرار کردند به آن داده شده.

این محوطه از حدود سال 1200 پیش از میلاد تا 625 میلادی همواره مورد توجه بوده بدلیل اینکه آرامگاه چهار تن از پادشاهان هخامنشی، بنای کعبه زرتشت، نقش برجسته های متعددی از وقایع مهم دوران ساسانیان و نقش برجسته ویران شده ای از دوران عیلامیان در این مکان قرار دارند. قدیمی ترین نقش موجود در نقش رستم مربوط به دوره عیلام است که نقش دو ایزد و ایزدبانو و شاه و ملکه را به تصویر کشیده اما بعد ها در دوره ساسانی، بهرام دوم بخش هایی از آن را پاک کرد و نقش خود و درباریانش را به جای آن تراشید.

چهار آرامگاه دخمه ای در سینه کوه رحمت کنده شده اند که متعلق به داریوش بزرگ، اردشیر یکم، خشایار شاه و داریوش دوم می باشند که همگی از ویژگی های یکسانی برخوردار هستند. اردشیر بابکان اولین کسی بود که صحنه تاجگیری اش از دست اهورامزدا را در این محوطه ثبت کرد. پس از او شاهان ساسانی نیز صحنه های تاجگذاری خود یا شرح افتخارات و نبردهایشان را بر سینه کوه نقش کردند.

بازدیدها: 1

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

کاربر جدید هستید؟ ساخت حساب کاربری


ورود

فراموشی کلمه عبور؟

قبلا عضو سایت شده اید؟ورود


عضویت