فلش/پیکان

معبد هندوها

  • نام(ها):
    معبد هندوها
  • موقعیت جغرافیایی:
    بندر عباس ، ضلع شمالی خیابان امام خمینی ، مقابل بازار شهر .

معبد هندوها در ضلع شمالی خیابان امام خمینی شهر بندر عباس، مقابل بازار شهر واقع شده است. معبد هندوها مربوط به اواخر دوره ناصرالدین شاه می باشد که در دوران مظفرالدین شاه به بهره برداری رسید. این معبد برای نیازهای هندوهای مقیم بندر عباس که از سال 1300 تا 1344 شمسی سکونت داشته اند، ساخته شده است. کتاب بندرعباس و خلیج فارس مربوط به سدید السلطنه بندرعباسی، تنها منبعی است که در این مورد اظهار نظر کرده.

معبد هندوها یکی از نقاط مهم ارتباط هنری و فرهنگی میان هند و ایران بوده است. هندوها پیرو مکتب برهمنی هستند و بنابر تحقیقات به عمل آمده، این معبد متعلق به خدایان ویشنو می باشد.

این معبد در سال 1310 هجری قمری، در زمان حکومت محمد حسن خان سعدالملک ساخته شده است. او با دریافت مبلغ 200 تومان از تجار هندی مقیم شهر بندرعباس، مجوز احداث معبد را صادر کرد.

این بنا یکی از آثار منحصر به فرد است که از سوی افراد پولدار شهری به نام شیکار پور در غرب هند ساخته شده و در سال 1344 که شهر بندرعباس را ترک کردند، بت هایی که در معبد و در طاقچه محراب بود را با خود بردند و به مرور زمان این بنا مخروبه شد تا اینکه سازمان میراث فرهنگی در چند نوبت آن را تعمیر کرد.

این معبد در سال 1377 توسط سازمان میراث فرهنگی با شماره ثبت 1999 در فهرست آثار ملی ایران ثبت شد.

بازدیدها: 23

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد