فلش/پیکان

مسجد جامع مهاباد

  • نام(ها):
    مسجد جامع مهاباد
  • موقعیت جغرافیایی:
    استان آذربایجان غربی ، مهاباد ، بین خیابان های حافظ و پهلوی سابق ، خیابان امام شافعی ، داخل کوچه ، مسجد جامع .

مسجد جامع مهاباد در استان آذربایجان غربی، شهر مهاباد واقع شده. این مسجد که مربوط به دوره صفوی می باشد، به مسجد سرخ و در بعضی متون با نام مدرسه شاه سلیمان معروف است که در سال 1089 بنا شده و همچنان پابرجاست. این اثر در تاریخ 25 آبان ماه سال 1348 با شماره ثبت 882 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

این مسجد از مهم ترین و قدیمی ترین بناهای تاریخی دوره اسلامی در غرب ایران به شمار می رود و توازن شکل طاق، شبستان و گنبد باعث شده که پس از 338 سال، سالم باقی بماند.

شبستان این مسجد که مقدمه ای بر شبستان مسجد وکیل شیراز می باشد، دارای 10 ستون سنگی است و 18 گنبد آجری نیمکره، پشت بام مسجد را پوشانده. فاصله هر ستون از ستون دیگر4/5 متر است. برای برپایی ستون ها و گنبدها، در ابتدا پی ستون ها را سنگ ریخته و برای ایجاد سطح اتکا از یک سنگ رسوبی تراشیده به عنوان پایه ستون استفاده شده است. این پایه مربع شکل، به صورت افقی در پای ستون تعبیه شده و به منظور جلوگیری از تزلزل ستونها، آنها را به صورت مادینه تراشیده و ستون سنگی را به صورت عمودی به شکل هشت ضلعی و به ارتفاع 260 سانتیمتر پس از سوار کردن بر پایه ستون ها، به سر ستون رسانده اند.

مصالح اصلی به کار رفته در ساخت مسجد آجر قرمز است، به طوری که دلیل نامگذاری این مسجد به سرخ می باشد.

بازدیدها: 33

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: