فلش/پیکان

قلعه پرتغالی ها

  • نام(ها):
    قلعه پرتغالی ها
  • موقعیت جغرافیایی:
    ضلع شمالی جزیره قشم، ساحل دریای خلیج فارس

استعمارگران پرتغالی پس از اشغال بخش‌هایی از جزایر خلیج فارس، قلعه‌هایی ساختند که امروزه بخشی از آنها پا برجا است. در میان این قلعه ها در جنوب ایران، قلعه های پرتغالی در هرمز، قشم و چابهار از بقیه معروف‌تر هستند.

این یادگاه پرتغالی ها که امروزه تنها عنوان پرتغالی‌ها را با خود به یدک می‌کشد، به جذابیت‌های توریستی تاریخی شهر‌هایی از جمله، چابهار و جزایری مانند هرمز، قشم و کیش تبدیل شده که هر ساله گردشگر داخلی و خارجی بسیاری را به سوی خود جذب می‌کند.

امروز مسافر سلام در این مطلب به معرفی قلعه پرتغالی ها می‌پردازد.

معرفی

قلعه پرتغالی‌ها در سال ۱۵۰۷ میلادی به فرمان «آلفونسو آلبرکرک» دریانورد پرتغالی در جزیره زیبا قشم بنا شد. این قلعه در پی وقوع زلزله‌ ۵/۹ ریشتری در بهار ۱۳۷۹، بخش درونی دیوار شرقی قلعه به دلیل تخریب فراوان، ناکام ماند. در کاوش‌های قلعه پرتغالی‌ها، تعداد زیادی ظروف چینی متعلق به چین، شیشه‌های ساخت ونیز و توپ‌های جنگی یافت شده بود.

در واقع کاربرد اصلی این قلعه بعنوان مکانی برای نگهداری مهمات و سلاح بوده که در مواقع ضروری پشتیبان دژهایی چون دژهای هرمز، قشم و لارک را به عهده داشته است. آب مصرفی قلعه پرتغالی ها را  آب باران و آب چاه تأمین می‌کنند که بوسیله کانالی زیرزمینی در برکه‌ها و حوض‌های قلعه نگهداری می‌شود

ویژگی‌های قلعه پرتغالی‌ها

این دژ، دارای مساحتی بیش از دو هزار متر مربع می‌باشد و مصالح به کار رفته در آن از سنگ‌های آهکی و گچی با ملاط ساروج محلی ساخته شده که طی صد سال، چندین بار استحکام بخشی شده است. در چهار گوشه‌ قلعه پرتغالی ها، چهار برج و باروهایی بلند قرار گرفته که منجنیق و توپ روی پهنای آن مستقر می‌شد. کاربری این بنا، بیشتر شبیه به یک انبار بزرگ بوده که محل نگهداری اسلحه‌ها بوده و در مواقع اضطراری به دیگر قلعه‌ها کمک می‌رسانده است. می‌توان به این شکل برداشت کرد که این دژ، قلعه تدارکاتی بوده که برای ارتباط با قلعه هرمز و رساندن خدمات به آن قلعه، در قشم ساخته شده است.

تونل زیرزمینی قلعه پرتغالی‌ها

احسان یغمایی در سال 1378 قعله پرتغالی ها را از زیر خاک بیرون آورد. این باستان‌شناس تا بهار سال ۱۳۷۹ در این قلعه به انجام کاوش پرداخت. در پی حفاری‌های شرکت برق در محدوده ۵۰۰ متری این قلعه، تونل قدیمی متصل به قلعه پرتغالی ها در قشم، کشف شد. این تونل تا محدوده میدان سعدی شهر قشم، طولی حدود سه کیلومتر دارد. براساس برخی روایات گفته می‌شود تونل مذکور از قلعه پرتغالی‌ها در شهر قشم تا غارهای خربس (در ۱۵ کیلومتری جنوب شهر قشم) نیز ادامه دارد.

تاریخ قلعه پرتغالی‌ها

از دوره  استعماری پرتغالی ها بر برخی بنادر و جزایر ایران چیزی جز چند قلعه تاریخی باقی نمانده. قلعه‌هایی مستحکم برای حفاظت از نظامیان پرتغالی در برابر شورش بندرنشینان ایرانی ساخته شده بود. قلعه‌ها حضور این استعمارگران را در جنوب ایران و سیطره آنها بر تجارت دریایی این منطقه را برای بیش از ۱۱۰ سال تضمین کرد. این دوره از سال ۱۵۱۴ تا ۱۶۲۳ میلادی به طول انجامید.

این بنا در تاریخ ۱۶ آذر ماه سال ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۲۰۲ به‌ عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

بازدیدها: 1

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

کاربر جدید هستید؟ ساخت حساب کاربری


ورود

فراموشی کلمه عبور؟

قبلا عضو سایت شده اید؟ورود


عضویت