فلش/پیکان

قلعه رودخان

  • نام(ها):
    قلعه رودخان
  • موقعیت جغرافیایی:
    استان گیلان ، ۲۰ کیلومتری جنوب غربی شهر فومن .

قلعه رودخان متعلق به دوره سلجوقیان می باشد که برفراز ارتفاعات جنگلی شهرستان فومن ساخته شده است.رودخان مساحتی حدود 2/6 هکتار دارد که دارای 65 برج و بارو و دیواری به طول 1500 متر است و در 20 کیلومتری جنوب غرب شهر فومن در استان گیلان قرار دارد. برخی از کارشناسان، ساخت قلعه را در دوران ساسانیان و مقارن با حمله عرب‌ها به ایران دانسته‌اند.در دوره سلجوقیان این قلعه تجدید بنا شده و از پایگاه‌های مبارزاتی اسماعیلیان بوده است. این قلعه در ارتفاعی بین ۶۶۵ تا ۷۱۵ متر از سطح دریا واقع شده و در کنار آن رودخانه‌ای با همین نام جاری است.

این قلعه از دو بخش ارگ و قورخانه تشکیل شده که بخش ارگ از جنس طلا می باشد و در قسمت غربی این بنا در دوطبقه واقع شده، همچنین قراول خانه ها در قسمت شرقی این بنا در دو طبقه با نورگیرها و روزنه های متعدد بر اطراف مسلط می باشند.

قلعه رودخان در منطقه ای قرار گرفته که در تقسیم بندی زمین شناسی به مجموعه گشت شهرت دارد و طبق بررسی های اشتوکلین شامل دو فاز دگرگرنی می باشد که اولی مربوط به پرکامبرین-پالئوزوئیک و دیگری مربوط به زمان مزوزوئیک است.احتمال وجود ذخایر آهن در این منطقه بسیار بالا می باشد.

در ابتدا نام قلعه،دژ رودگان بوده و از آنجا که این قلعه در کنار رودخانه ای بنا شده است،به قلعه رودخان معروف شده. رودخان مخفف رودخانه و قلعه رودخان،یعنی قلعه ای که در نزدیکی رودخانه است،می باشد.نام های مختلف این قلعه در طول تاریخ،«هزار پله»،«حسامی»،«سکسار»،«سگسار» و «سگسال» بوده است.نام این قلعه به زبان اهالی آن منطقه، قله رخون نامیده می شود که با گذشت زمان به «قلعه رودخان» تبدیل شده است.

این دژ با ارزش تاریخی بنابر ساختار، معماری و ویژگی‌های استراتژیکی و رزمی، که دارد. در ۳۰ مرداد ۱۳۵۴ در فهرست آثار تاریخی و ملی ایران ماندگار شد.

بازدیدها: 32

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: