فلش/پیکان

غار کتله خور

  • نام(ها):
    غار کتله خور
  • موقعیت جغرافیایی:
    ۱۵۵ کیلومتری جنوب زنجان ، ۸۰ کیلومتری جنوب خدابنده ، ۱۷۳ کیلومتری شمال همدان ، نزدیکی شهر کوچک گرماب .

غار کتله خور غاری است واقع در استان زنجان، شهرستان خدا بنده که در ۸۰ کیلومتری جنوب قیدار، ۴۱۰ کیلومتری تهران، ۱۷۳ کیلومتری شمال همدان و ۵ کیلومتری شهر گرماب واقع شده است.

این غار، غاری است آهکی که در برخی نقاط آن گِل رُس و خاک های حاوی اکسیدآهن وجود دارد. غار کتله خور از نظر سنی هم سن غار علیصدر همدان می باشد. البته این دو غار از دو جهت باهم تفاوت دارند، اول اینکه غار علی صدر همدان، غاری است آبی، در حالی که غار کتله خور زنجان غاری است تقریباً خشکی. دوم اینکه آهک های غار کتله خور نسبت به آهک های غار علیصدر خالص تر هستند که همین عاملی است جهت زیباتر شدن غار.

دهانه غار کتله خور در ارتفاع ۱۷۰۰ متری از سطح دریا قرار گرفته و اختلاف ارتفاع آن با ارتفاع چشمه ای که آب های فرورو حاصل از ریزش جوی غار را خارج می کند و به رود شور می ریزد، ۵۰ متر می باشد. ورودی این غار یک دهلیز ۴۰۰۰ متری فاقد غار سنگ و چند دهلیز فرعی است.

اولین بار در بهار سال ۱۳۳۱ خورشیدی گروهی از سرشناس ترین کوهنوردان ایران اقدام به کشف و بازدید غار کتله خور کردند. یکی از اعضای گروه نامبرده به نام سید اسدالله جمالی اقدام به ثبت رسمی این غار نمود. از آن به بعد غار کتله خور به عنوان پدیده شگرف طبیعی مورد توجه علاقه مندان غارنوردی قرار گرفت.

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: