فلش/پیکان

غارهای خربس

  • نام(ها):
    غارهای خربس
  • موقعیت جغرافیایی:
    15 کیلومتری شهر قشم ، سمت راست جاده قشم به روستای خربس ، روستای درگهان .

غارهای خربس یکی از نقاط دیدنی استان هرمزگان و از جاذبه های گردشگری شهرستان قشم می باشند، که در پانزده کیلومتری این شهر و در سمت راست جاده قشم به روستای خربس و روستای رمچاه قرار گرفته. این غارها از پدیده های کهن زمین شناسی به شمار می روند و به همراه دیگر پدیده ها و کوه ها دنباله چین خوردگی های رشته کوه زاگرس می باشند که در هزاره های گذشته از زیر آب سر برآورده اند.

غارهای خربس از بیرون ساختار طبیعی و ساده خود را همچنان حفظ کرده اند، و از درون با مجموعه تالارها، دهلیزها و اتاق های متعدد به ابعاد 5/5 ×4 متر و چشمه ها و روزن هایی که رو به شمال و جنوب دارند مؤید حضور حضور مردمانی از دوره های کهن در جزیره قشم هستند.

برخی از مردم غارهای خربس را معبد مهری می پندارند و برخی آن را استودان می دانند. به نظر می رسد این حفره های دست کنده در دل صخره ها اگر استودان دوره های پیش از اسلام نباشد، مسلما پناهگاهی است برای مردمان بی دفاع که روزگاری در دشت خربز زندگی می کردند و دزدان دریایی با ایلغار و یورش امان آن ها را بریده بودند.

این غارها دارای معماری عجیب و مرموزی هستن و قدمت آن ها به دوره مادها می رسد که دورادور آن را تپه های مرجانی کوتاه و بلند گرفته.

بازدیدها: 6

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: