فلش/پیکان

عمارت مسعودیه

  • نام(ها):
    عمارت مسعودیه
  • موقعیت جغرافیایی:
    تهران ، خیابان جمهوری ، نرسیده به بهارستان ، خیابان ملت ، تقاطع خیابان اکباتان .

عمارت مسعودیه، ساختمانی است تاریخی مربوط به دوره قاجار که در شهر تهران، میدان بهارستان قرار گرفته. باغ عمارت مسعودیه به دستور مسعود میرزا حاکم اصفهان، ملقب به ظل السلطان، در سال ۱۲۹۵ ق در زمینی به مساحت حدود ۴۰۰۰ مترمربع بنا شده است.

عمارت مسعودیه شامل عمارت سفره خانه، عمارت دیوانخانه، عمارت سید جوادی، عمارت مشیرالملکی و عمارت سردر، مملو از گچ بری، خطاطی، کاشی کاری، نقاشی دیواری، به طور کلی تزئینات نفیس، تقسیم بندی های فضایی و عملکرد های متنوعی است. این مجموعه دارای ۷ کتیبه است که یک کتیبه در سردر کالسکه رو، دو کتیبه در سردر اصلی، دو کتیبه در عمارت دیوان خانه و دو کتیبه در عمارت مشیریه قرار دارند.

این عمارت در طول سال های عمر خود شاهد حوادث و وقایع بسیاری بوده است. در جریان جنبش مشروطه باتوجه به نزدیکی این عمارت به میدان بهارستان و اختلاف ظل السلطان با برادرش مظفرالدین شاه و فرزند او، یکی از پایگاه های مشروطه خواهان و مخالفان محمد علی شاه بود. در سال ۱۲۸۷ در نزدیکی این عمارت بمبی در زیر کالسکه محمدعلی شاه منفجر شد و همین بهانه ای شد برای به توپ بستن مجلس، و پس از واقعه بهارستان، عمارت مسعودیه به همراه خانه ظهیرالدوله و سایر مشروطه خاهان به رگبار بسته شد.

این عمارت تاریخی در ۲۷ دی ماه سال ۱۳۷۷ با شماره ثبت ۲۱۹۰ به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: