فلش/پیکان

عمارت بهارستان

  • نام(ها):
    عمارت بهارستان
  • موقعیت جغرافیایی:
    تهران ، میدان بهارستان ، ضلع شرقی میدان ، ابتدای خیابان مصطفی خمینی .

عمارت بهارستان یا کاخ بهارستان نام ساختمانی است تاریخی در مجموعه بهارستان تهران که مربوط به سده 13 خورشیدی می باشد.

بخشی از این ساختمان به امور تشریفاتی، بخشی به موزه مجلس شورای اسلامی و بخش دیگر برای برگزاری همایش های مختلف اختصاص پیدا کرده. مجموعه زمین هایی که سپهسالار برای ساخت عمارت خود در نظر گرفته بود، دارای وسعتی حدود 53 هزار مترمربع بوده.

بنای اولیه ی کاخ بهارستان توسط میرزا مهدی خان شقاقی، در سال 1298 قمری برای میرزا حسین خان مشیرالدوله، نخست وزیر ناصرالدین شاه، ساخته شد. در سال 1303 خورشیدی، یعنی در آخرین سال حکومت سلسله قاجار، استاد جعفر خان معمار باشی نمای غربی ساختمان را با آجر به سبک باروک اجرا کرد. ساخت کاخ در سال 1295 قمری به اتمام رسید.

پس از فوت سپهسالار، ناصرالدین شاه آن را بدون هیچ گونه تشریفات شرعی و قانونی، تصرف کرد. از همان زمان بود که این باغ و عمارت جنبه دولتی پیدا کرد و مراسم دولتی و مراسم پذیرایی از مهمانان داخلی و خارجی در آنجا برگزار می شد.

پس از آتش سوزی سال 1309 در سمت جنوبی ورودی ساختمان، لئون‌، معمار فرانسوی به همراه دستیارش بوریس، آن قسمت را به سبک نئوکلاسیک پارلمان فرانسه بازسازی کردند. استاد حسین طاهرزاده در سال 1315، نمای شمالی ساختمان را از روی ستون های آپادانای تخت جمشید ساخت.

بازدیدها: 157

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد