فلش/پیکان

عصارخانه اصفهان

  • نام(ها):
    عصارخانه اصفهان
  • موقعیت جغرافیایی:
    اصفهان ، میدان نقش جهان ، بازار قنادی‌ها ، ابتدای بازار مخلص ، روبروی بازار مرکزی طلا .

عصارخانه اصفهان یکی از آثار مهم تاریخی و گردشگری استان اصفهان است که با مساحت تقریبی 500 مترمربع و زیربنای 850 مترمربع، در میدان نقش جهان، بازار قنادی ها، ابتدای بازار مخلص، روبروی بازار مرکزی طلا قرار گرفته. در شهر های قدیم ایران، عصارخانه به آسیاب های مخصوصی اطلاق می شد که از آنها برای خرد کردن مواردی چون سنگ و زردچوبه و فلفل استفاده می شد. عصارخانه عبارت است از محوطه ای که در وسط آن دو قطعه سنگ گرد بر روی هم قرار دارد و این دو قطعه سنگ از یک طرف با اهرمی به یک رأس چهارپا، مثل شتر یا الاغ یا قاطر یا اسب متصل است.

در سال 1349 به دلیل صنعتی شدن این حرفه، ادامه کار مقرون به صرفه نبوده و به مدت 30 سال این عصارخانه تعطیل شد، تا اینکه در سال 1379 سازمان نوسازی شهر اصفهان عصارخانه را از آخرین مالک آن خریداری کرد و اقدام به مرمت و ساماندهی آن کرد. امروزه این بنا به شکل موزه در آمده و در معرض دید گردشگران اصفهان قرار گرفته.

قسمت مرکزی این عصارخانه در یک طبقه با ارتفاع حدود 11 متر می باشد و سه فضای گنبدی شکل با مقطع کجاوه ایجاد شده. دلیل ساخت سقف ها به صورت گنبدی شکل به خاطر خنک نگه داشتن محل برای نگهداری روغن موجود در عصارخانه بوده. فضای اصلی دارای پنج قسمت از جمله: پیشخوان، شترخوان، تیرخانه، گرمخانه و بارانداز می باشد که متاسفانه اکنون قسمت بارانداز، پیشخوان و شتر خوان از بین رفته اند. قسمت شرقی عصارخانه در دو طبقه شکل گرفته. طبقه بالایی که به گرمخانه معروف است و از آن به منظور پاک کردن و بو دادن دانه های روغنی استفاده می شده. در طبقه های زیرین یک اتاق هشت ضلعی وجود داشته که محل نگهداری خمره های حاوی روغن است.

بازدیدها: 33

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد