فلش/پیکان

شهر تاریخی حریره

  • نام(ها):
    شهر تاریخی حریره
  • موقعیت جغرافیایی:
    کیش ، جاده کرانه ، شهر تاریخی حریره .

شهر تاریخی حریره با مساحت 120 هکتار در شمال جزیره کیش واقع شده و مربوط به سده 5 تا 10 هجری قمری است. این شهر واقع در بخش کیش از توابع شهرستان بندر لنگه و همچنین از نقاط دیدنی استان هرمزگان در جنوب ایران می باشد که روزگاری بندر مهم و مرکز ارتباطی میان هند و چین با ایران و اروپا بوده و امروزه بقایای آن به صورت پشته های خاکی بزرگ به جا مانده. درشمال جزیره کیش آثاری به چشم می خورد که یادگاری از شهر باستانی حریره است. زمان رونق این شهر باستانی از قرن چهارم تا اوایل قرن دهم هجری قمری بوده.

در شهر تاریخی حریره جزیره کیش در مرکز ساحل شمالی جزیره بقایایی وجود دارد که به احتمال زیاد به دوره ساسانیان و اوایل دوره اسلامی باز می گردد. این بقایا در وسعتی بالغ بر سه کیلومتر مربع، بازگو کننده این است که روزگاری شهری آباد و بزرگ در این منطقه وجود داشته و جمعیت کثیری را در خود جای داده است.

در کناره ساحل شهر حریره و در مجاورت مجموعه صنعتی، شش چاه و یک پلکان سنگی در بیرون از مجموعه و چهار چاه در داخل مجموعه وجود دارد. این چاه ها به کانال های زیرزمینی راه دارند که دهانه آنها در مقطع ساحل صخره ای مانند دریچه ای رو به دریا باز می شود. این کانال ها را میتوان در گوشه و کنار مجموعه صنعتی و حتی داخل اتاق ها و راهروها دید. عملکرد این مجموعه چندان مشخص نیست، اما آنچه مسلم است ارتباط مستقیم با فعالیت های صیادی و صید ماهی، مروارید و مرجان داشته و برای دسترسی آسان تر به دریاچه ساخته شده.

شهر حریره کیش امروزه به عنوان یکی از مجموعه های باستان شناسی جزیره کیش در معرض بازدید کنندگان قرار گرفته است. این اثر در تاریخ 1 شهریور ماه سال 1376 با شماره ثبت 1886 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسید.

بازدیدها: 7

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: