فلش/پیکان

روستای کندوان

  • نام(ها):
    روستای کندوان
  • موقعیت جغرافیایی:
    ۶۲ کیلومتری جنوب غربی تبریز و ۱۸ کیلومتری جنوب اسکو ، در دامنه ی سلطان داغی .

روستای کندوان یکی از روستاهای استان آذربایجان شرقی است که در62 کیلومتری تبریز و در دهستان سهند واقع شده است.این روستا تنها روستای صخره ای جهان می باشد که هنوز مردم در آن زندگی می کنند.

واژه کندوان از لفظ کندو می آید که به نوع معماری خانه های این روستا برمی گردد.این خانه ها مانند کله قند می باشند که همچون سلولهای کندو زنبور عسل ساخته شده اند.فرم اولیه این خانه ها به طور طبیعی براثر فوران آتشفشان های کوه سهند ایجاد شده که با گذشت قرن ها برروی هم به شکل کله قند درآمده اند.داخل خانه ها ساده و تمیز می باشد و هرکدام از آنها چند اتاق کوچک دارد که با پرده و طاقچه و چند پشتی تزیین شده.خانه ها معمولا چند طبقه هستند، اولین طبقه برای آغل حیوانات تعبیه شده و طبقه بعد برای سکونت می باشد.این خانه ها به صورت پلکانی هستند و دارای کوچه های باریک با شیب تند می باشند.ویژگی زندگی در دل سنگها این است که در تابستان خنک و در زمستان گرم می ماند.

نخستین کسانی که به کندوان پا گذاشتند از اهالی روستایی به نام حیله ور که در دو کیلومتری غرب کندوان قرار دارد بوده اند. در قرن هفتم هجری مردم برای در امان ماندن از حمله مغول ها به دشتی در مقابل کندوان فعلی مهاجرت کردند و در طول زمان به تدریج درون کران ها پناهگاهی امن برای خود ساختند.

این روستا به دلیل ویژگی معماری صخره ای و بافت مخصوصی که دارد در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است.

بازدیدها: 8

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: