فلش/پیکان

دریاچه نمک خور

  • نام(ها):
    دریاچه نمک خور
  • موقعیت جغرافیایی:
    اصفهان ، شهرستان خور وبیابانک ، دریاچه نمک خور .

دریاچه نمک خور بزرگترین دریاچه فصلی نمک ایران می باشد که در موقعیت جغرافیایی E5515 تا E5615 و N3330 تا N3430 قرار گرفته است. این دریاچه در قسمت مرکزی تا جنوبی کویر مرکزی ایران گسترش یافته است. این دریاچه به طور متوسط 707 متر از سطح دریا ارتفاع دارد و یکی از کم ارتفاع ترین نقاط در فلات ایران محسوب می شود. عمق نمک در دریاچه نمک خور برخلاف سایر دریاچه های نمک مشابه در فلات مرکزی ایران، بسیار نازک بوده و از 5 سانتیمتر تا 10 متر متغیر می باشد.

آب و هوای این منطقه گرم و خشک است و میزان بارش به طور میانگین 20 میلیمتر در سال می باشد. هنگام بارش و ورود سیلابهای زمینهای اطراف به دریاچه سطح آب دریاچه بالاتر می آید. دمای هوا در گرمترین زمان، 55 درجه و در سردترین زمان 25 درجه سانتیگراد می باشد. میزان رطوبت هوا در فصول گرم سال به مقدار بسیار ناچیزی کاهش میابد. اختلاف درجه حرارت شب و روز باعث شکسته شدن لایه نمک سطحی می شود و لایه های مرطوب زیرین رطوبت خود را از شکست های ایجاد شده از دست می دهند، که همین عامل باعث شکل گیری چندضلعی های نمکی شده.

این کویر از دو چاله شمالی و جنوبی تشکیل شده. وسعت چاله جنوبی 3 برابر بزرگتر از چاله شمالی است. حدود 20 درصد از سطح چاله شمالی را نمک سیاه تشکیل میدهد در حالی که این سطح در چاله جنوبی تنها 5 درصد می باشد.

این دریاچه در فصول بارش به صورت مخلوطی از گل رس و نمک و در فصول خشک به صورت دریایی از نمک در می آید. در سالهای اخیر مطالعاتی جهت استخراج پتاس از دریاچه صورت گرفته که اگر عملی شود، این دریاچه به بزرگترین معدن پتاس در جهان تبدیل می شود.

بازدیدها: 96

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد