فلش/پیکان

دروازه قرآن

  • نام(ها):
    دروازه قرآن
  • موقعیت جغرافیایی:
    شیراز ، شمال شرقی شیراز ، خروجی شیراز به سمت شهر مرودشت .

دروازه قرآن در شمال شرقی شیراز در میانه‌ کوه‌های بابا کوهی و چهل مقام،در تنگ الله اکبر قرار دارد. وجه تسمیه این بنا به خاطر قرآنی است که در درون اتاقکی بر بالای این بنا جای داده شده است.در گذشته شیراز دارای ۶دروازه بوده است که عبارتند از،دروازه قرآن،دروازه اصفهان،دروازه قصابخانه،دروازه سعدی،دروازه کازرون و دروازه شاه داعی الی اله که تنها یکی از آنها باقیمانده است که همان دروازه قرآن است واز نظر قدمت اهمیت ویژه‌ای دارد.در این بنا آیاتی از قرآن را به خط ثلث و نسخ دور تا دور آن نقش کرده‌اند.

این دروازه ابتدا در زمان عضدالدوله دیلمی ساخته شده بود و در آن قرآنی قرار دادند تا مسافران با گذر از زیر آن قرآن متبرک شوند.کریم خان زند در دوره زندیه این دروازه را بازسازی کرد و یک اتاق به بالای آن افزود و همچنین دو جلد قرآن بزرگ به خط ابراهیم بن شاهرخ تیموری،در اتاقک بالای آن جای داد.در حال حاضر این قرآن ها در موزه پارس شیراز نگهداری می شوند.در دوره قاجاریه به دلیل وقوع چند زلزله،دروازه قرآن دچار صدمات بسیاری شد که توسط محمد زکی خان نوری تعمیر شد.مردم شیراز قدیم، اول هر ماه قمری با عبور از زیر قرآن که آن را به حضرت علی (علیه‌السلام) منتسب می‌دانستند خود را در برابر خطرها و بلاها بیمه می‌کردند. این بنا در سال ۱۳۱۵ توسط شهرداری تخریب شد. دروازه قرآن در سال ۱۳۲۸ شمسی با همت یکی از بازرگانان شیراز به نام حاج حسین ایگار، با فاصله کمی از دروازه کهن ساخته شد.

دروازه قرآن آرامگاه خواجوی كرمان، كمال الدین ابوالعطا محمد بند علی بن محمود كرمانی می باشد.وی متولد ۱۵ شوال سال ۹۶۷ هجری قمری می باشد.او در سن جوانی مشغول به کسب علوم متداول آن زمان و دریافتن رموز شاعری در زادگاه خود شد.

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: