فلش/پیکان

دربند

  • نام(ها):
    دربند
  • موقعیت جغرافیایی:
    تهران ، ميدان تجريش ، خیابان دربند ، بين ميدان دربند و سربند .

دربند، یکی از محله های تهران و از دهکده های قدیمی شمیران در شمال باغ سعادت آباد می باشد که از مناطق گردشگری این شهر به شمار می آید. دربند اولین گزینه شهروندان تهرانی برای پذیرایی از میهمانان خارجی و شهرستانی است.

دربند ارتفاعی حدود 1700 متر از سطح دریا دارد و آغاز یکی از راه های اصلی صعود کوهنوردان به البرز مرکزی است. محله های قدیمی دربند عبارت اند از: کار محله، مرغ محله، کلاغ پر و سربند. رودخانه دربند از میان دهکده دربند می گذرد. در سال 1987 سیلی در این رودخانه ایجاد شد که موجب نابودی بازار تجریش شد. دره های اصلی رودخانه دربند عبارت اند از: دره آبشار، دره اوسون، دره کاک، دره امامزاده ابراهیم، دره زون و آب شیردره.

برخی از شاهزاده های قاجار از جمله شاهزاده الله وردی میرزا و ابوالملوک کیومرث میرزا در اینجا نشیمن داشتند. همچنین خانه دکتر ملیسپو، مستشار مالی آمریکایی نیز در دربند بود.

در زمین های دهکده دربند چندین ویلا و مهمانخانه، به فرمان رضا شاه ساختند. تندیس کوهنورد که در میدان سربند قرار دارد، در سال 1341 خورشیدی توسط رضا لعل ریاحی، نقاش و پیکره تراش ایرانی ساخته شده. ایده ساخت این تندیس از سوی حسن وجدان خوش، از کوهنوردان با سابقه ایرانی در سال 1337، پیشنهاد شد. مقدمات ساخت این مجسمه را سرهنگ بیات، رئیس مرکز آموزش کوهستانی ارتش، آماده کرد و شهردار وقت تهران، هزینه ساخت مجسمه را مقبل شد.

بازدیدها: 38

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد