فلش/پیکان

خانه حاج مصور الملکی

  • نام(ها):
    خانه حاج مصور الملکی
  • موقعیت جغرافیایی:
    اصفهان ، خيابان آيت الله كاشانی ، كوچه شهيد اصفهانی ، كوی محله نو ، بن بست پشت بيمارستان كاشانی.

خانه حاج مصورالملکی در شهر اصفهان، خیابان طالقانی، کوچه سرتیپ، کوچه محله نو واقع شده.

حاج محمدحسین مصورالملکی یکی از بزرگترین نقاشان و شاعران اصفهانی بود. او در اصفهان خانه ای ساخت که بدلیل فضاسازی های متنوع بسیار دیدنی می باشد.

خانه حاج مصورالملکی شامل فضاهای زیبا و متنوعی است که در چهار سوی حیاط مستطیل شکل قرار گرفته است. در ابتدای ورود به خانه، جبهه جنوب شرقی بنا به چشم می خورد. این جبهه شامل تالاری است که شاه نشین آن، در میانه دو اتاق گوشوار به ارتفاع دو طبقه قرار گرفته است. این تالار بدلیل داشتن تزئینات گچبری رنگی، مقرنس و آینه کاری، زیباترین فضای خانه می باشد.

در گوشه جنوبی خانه، حوضخانه ای به شکل صلیب با ارتفاع دو طبقه قرار گرفته است. در میان این حوضخانه حوضی 8 گوشه قرار گرفته که بر فراز آن نورگیر زیبائی تعبیه شده.
در سمت شمال غربی خانه مجموعه دیگری وجود دارد که شامل تالاری کم ارتفاع و شاه نشینی زیبا و مهتابی وسیع در طبقه دوم می باشد.
جبهه های شمال شرقی و جنوب غربی خانه، یک تالار در وسط و دو اتاق سه دری در طرفین دارد. نماهای پیرامون حیاط شامل تزئینات آجر کاری در بالا و ازاره سنگی حجاری شده در پائین دیوار ها می باشند.
ورودی اصلی خانه دارای هشتی و سردر مشترک با خانه های مجاور می باشد که پس از عبور از دو دالان به حیاط مرتبط می شود. در مقابل تالار جبهه جنوب شرقی، حوض بزرگی که از سنگ ساخته شده وجود دارد.

این اثر در تاریخ 29 شهریور ماه سال 1353 با شماری ثبت 991 به عنوان یکی از آثار ملی ایران به ثبت رسیده.

بازدیدها: 119

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: