فلش/پیکان

خانه حاج رسولی ها

  • نام(ها):
    خانه حاج رسولی ها
  • موقعیت جغرافیایی:
    اصفهان ، خیابان چهار باغ پایین ، کوچه درب کوشک .

خانه حاج رسولی ها در شهر اصفهان، خیابان چهار باغ پایین، کوچه درب کوشک، کوچه حاجیان بنا شده. بانی این بنا شخصی به نام حاج رسولی ها از تجار خوشنام و معتبر اصفهان بوده. تاریخ بنای این ساختمان به دوران زندیه باز می گردد.

در چهار جبهه حیاط خانه فضاهای آن واقع شده اند. میان این چهار جبهه، 4 تالار زیبا که پوشیده از تزئینات مقرنس، قطار بندی، طلاکاری، گچبری و نقاشی روی گچ هستند، وجود دارد.

جبهه جنوبی خانه شامل تالار و دو اتاق سه دری در اطراف آن است که فضاهای بین آن توسط دو کفش کن از هم جدا می شوند. تالاری که در جبهه شمالی این بنا واقع شده از دیگر تالارها وسیع تر است. بخش اندرونی خانه از ساختمان جدا شده، به طوری که به صورت خانه مستقلی در آمده.

ورودی خانه در گوشه جنوب غربی واقع شده و شامل سردر و هشتی می باشد. در طبقه بالای هشتی اتاق زیبائی وجود دارد که با اتاق جبهه جنوبی خانه مرتبط می شود. تزئینات فراوان گچبری رنگی نماهای حیاط با گذشت زمان به صورت قطعاتی از دیوار جداشده اند. این قطعات در عملیات مرمتی سال 1357 و 1364 شمسی تثبیت شده اند و از ریزش آنها جلوگیری شده.نماهای خانه پنجره های متعدد مشبک به شیشه های رنگی و گره چینی چوبی دارند که بیشتر آنها آسیب دیده اند. با اینکه گذشت زمان آسیب های بسیاری به بنا وارد کرده، اما هنوز هم این خانه قدیمی یکی از نمونه های زیبای معماری اواخر زندیه به شمار میرود.

بازدیدها: 102

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد