فلش/پیکان

خانه جواد حسن پور

  • نام(ها):
    خانه جواد حسن پور
  • موقعیت جغرافیایی:
    استان مرکزی ، اراک ، بعد از چهارسوق بازار اراک ، مقابل گذر مدرسه سپهداری ، خانه جواد حسن پور .

خانه جواد حسن پور یکی از خانه های تاریخی شهر اراک با قدمتی صد ساله می باشد که در دوره احمد شاه قاجار بنا شده است. بنا به تحقیقات صورت گرفته ساخت این بنا در زمان یکی از تاجران و بازرگانان فرش، که حاج علی مشیری نام دارد صورت گرفته است. این بنا در ابتدا مکانی به عنوان شرکت فرش و بعدها به عنوان مدرسه مجیدی، به تعلیم و تربیت پرداخته و آخرین مالک خانه، مرحوم حسن پور نام دارد.

در سال ۱۳۴۷ اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را از وارثان آقای جواد حسن پور خریداری کرد و آن را مرمت و بازسازی کرد. خانه جواد حسن پور، سرانجام در ۲۰ خرداد ماه سال ۱۳۸۲ به عنوان موزه صنایع دستی و هنرهای سنتی در مرکز استان به بهره برداری رسید.

ویژگی های بنا

خانه جواد حسن پور در دو طبقه و در زمینی به مساحت ۶۰۰ متر مربع ساخته شده است. طبقه همکف این بنا مخصوص اتاق های زمستان نشین، مطبخ، انبار آذوقه و ورودی و طبقه اول آن برای اتاق های شاه نشین و تابستان نشین در نظر گرفته شده است. همچنین این بنا مانند ساختمان های اولیه مسکونی شهر سلطان آباد، بنایی درون گرا می باشد که شامل یک حیاط مرکزی است و در سه جهت شمال، غرب و شرق دارای اتاق هایی رو به حیاط است.

مصالح اصلی به کار رفته در این بنا خشت، سنگ آهک، آجر، گل و چوب می باشد که به وسیله آجر نماکاری شده، به طوری که بیشتر تزئینات بنا را کاشی کاری و آجر کاری تشکیل می دهد. خانه جواد حسن پور از سه طرف شمال، شرق و غرب شامل بخش شبستان و اعیان نشین می شود. آشپزخانه، انبار، اطاق های مسکونی، نانواخانه و دستشویی در سمت شبستان ها قرار دارد. تمام بخش اعیان نشین بوسیله گذرگاه ها و درها به یکدیگر مرتبط می شوند.

این بنا در تاریخ ۱۶ فروردین ماه سال ۱۳۷۷ با شماره ۱۹۸۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: