فلش/پیکان

خانه جواد حسن پور

  • نام(ها):
    خانه جواد حسن پور
  • موقعیت جغرافیایی:
    استان مرکزی ، اراک ، بعد از چهارسوق بازار اراک ، مقابل گذر مدرسه سپهداری ، خانه جواد حسن پور .

خانه جواد حسن پور یکی از خانه های تاریخی شهر اراک با قدمتی صد ساله می باشد که در دوره احمد شاه قاجار بنا شده است. بنا به تحقیقات صورت گرفته ساخت این بنا در زمان یکی از تاجران و بازرگانان فرش، که حاج علی مشیری نام دارد صورت گرفته است. این بنا در ابتدا مکانی به عنوان شرکت فرش و بعدها به عنوان مدرسه مجیدی، به تعلیم و تربیت پرداخته و آخرین مالک خانه، مرحوم حسن پور نام دارد.

در سال 1347 اداره کل میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری را از وارثان آقای جواد حسن پور خریداری کرد و آن را مرمت و بازسازی کرد. خانه جواد حسن پور، سرانجام در 20 خرداد ماه سال 1382 به عنوان موزه صنایع دستی و هنرهای سنتی در مرکز استان به بهره برداری رسید.

ویژگی های بنا

خانه جواد حسن پور در دو طبقه و در زمینی به مساحت 600 متر مربع ساخته شده است. طبقه همکف این بنا مخصوص اتاق های زمستان نشین، مطبخ، انبار آذوقه و ورودی و طبقه اول آن برای اتاق های شاه نشین و تابستان نشین در نظر گرفته شده است. همچنین این بنا مانند ساختمان های اولیه مسکونی شهر سلطان آباد، بنایی درون گرا می باشد که شامل یک حیاط مرکزی است و در سه جهت شمال، غرب و شرق دارای اتاق هایی رو به حیاط است.

مصالح اصلی به کار رفته در این بنا خشت، سنگ آهک، آجر، گل و چوب می باشد که به وسیله آجر نماکاری شده، به طوری که بیشتر تزئینات بنا را کاشی کاری و آجر کاری تشکیل می دهد. خانه جواد حسن پور از سه طرف شمال، شرق و غرب شامل بخش شبستان و اعیان نشین می شود. آشپزخانه، انبار، اطاق های مسکونی، نانواخانه و دستشویی در سمت شبستان ها قرار دارد. تمام بخش اعیان نشین بوسیله گذرگاه ها و درها به یکدیگر مرتبط می شوند.

این بنا در تاریخ 16 فروردین ماه سال 1377 با شماره 1985 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بازدیدها: 69

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد