فلش/پیکان

خانه اخوان حقیقی

  • نام(ها):
    خانه اخوان حقیقی
  • موقعیت جغرافیایی:
    اصفهان ، چهارراه تختی، چهار باغ پایین ، کوچه پردیس .

خانه اخوان حقیقی مربوط به دوره صفوی است که در شهر اصفهان، چهارراه تختی، چهار باغ پائین، کوچه پردیس واقع شده. این خانه یکی از بناهای بسیار جالب دوران زندیه می باشد.

تعمیرات و مرمت این خانه در سال های قبل از پیروزی انقلاب انجام شده و قسمتی از آن هم در سال های اخیر مورد مرمت و بازسازی قرار گرفته. معماری این خانه تماماً دارای نشانه های صفوی می باشد و کمتر عنصر قاجار در آن دیده می شود.

پس از ورود به حیاط، فضای نسبتاً‌ بزرگی که شامل حوض، باغچه و کف حیاط که فرش شده، دیده می شود. در قسمت شمال، اتاق شاه نشین با پنجره ارسی زیبایی وجود دارد که دیوارهای آن با تزئینات منقرس کاری و نقاشی رسمی بندی تزئین شده.

در جبهه شرقی این ساختمان سالن دیگری قرار گرفته که در آن زمان به ساکنان خانه اختصاص داشته و هیچ ارتباطی با مهمانان نداشته. اتاق ها و راهروهای طرفین آن در جبهه غربی قرار گرفته است. خانه حقیقی مانند دیگر خانه های ایرانی دارای بیرونی یا خلوت بوده که در سمت شرق ساختمان واقع شده. این بنا که تا قبل از انقلاب در مالکیت خصوصی افراد بوده، در ابتدای دهه 1350 توسط دولت وقف خریداری و در اختیار وزارت فرهنگ و هنر وقت قرار گرفت و درحال حاضر در اختیار دانشگاه هنر اصفهان می باشد. در جنگ تحمیلی نیز آسیب هایی به این خانه وارد شد که توسط معماران سنتی، بازسازی شد.

بازدیدها: 433

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد