فلش/پیکان

تالاب لیپار

  • نام(ها):
    تالاب لیپار
  • موقعیت جغرافیایی:
    چابهار، تالاب لیپار

تالاب لیپار چابهار یا همان تالاب صورتی، یکی از جاذبه های زیبای طبیعت ایران است که بدلیل رنگ خاصی که دارد از سایر تالاب ها و دریاچه ها متمایز شده است. امروز مسافر سلام در این مطلب به معرفی این تالاب خواهد پرداخت، با ما همراه باشید.

تالاب لیپار در مسیر جادهٔ ساحلی چابهار به گواتر، در ساحل دریای عمان و در دره‌ای صخره‌ای که مشرف به کوه است قرار دارد. در این تالاب، آب دریای عمان به صورت ایستا شده و منطقه‌ای مناسبی را برای زندگی گیاهان و جانوران به وجود آورده است.
در این تالاب درختچه‌های گز و چش و گونه‌های جانوری چنگر، فلامینگو، کشیم، حواصیلهای سفید و خاکستری، باقرقره، تیهو، جیرفتی، عقاب دشتی، خوتکا، دلیجه و طاووسک وجود دارند.
در کنار این تالاب دشتار قرار گرفته که اهالی منطقه به آن «عروس» می‌گویند. در زبان بلوچی به دختران جوانی که هنوز ازدواج نکرده‌اند دشتار می‌گویند.

دلیل این نامگذاری این تالاب، زیبایی منطقه و درختان سرسبز آن می‌باشد. آقای دادکریم شیخ زاده، با کمک اهالی و بودجه شخصی و حمایت وزارت نیرو با در اختیار گذاشتن دستگاههای کشاورزی توانست در سال 1362 خورشیدی این تالاب را احداث کند. تالاب لیپار در اوایل احداث، بدلیل بارندگی خوبی که داشت توانست منطقه را سبز کند و پرندگان مهاجر و غیربومی را به این تالاب بکشاند. همچنین به علت اینکه این منطقه چندین سال بارندگی کافی نداشته، این تالاب هر ساله به شکل خاصی در می‌آید، اما اصالت اولیه خود که همان جمع آوری آبهای سطحی که در زمان بارندگی جاری میشود را از دست نداده است.

موقعیت جغرافیایی تالاب لیپار

تالاب لیپار چابهار یکی از جاذبه‌های خاص طبیعت ایران است که بدلیل رنگ خاصی که دارد از سایر دریاچه‌ها و تالاب‌های کشور متمایز شده. این تالاب در تنگه و دره‌ای صخره‌ای مشرف به کوه و در مسیر جاده ساحلی چابهار به گواتر، در ساحل دریای عمان (۱۵ کیلومتری شرق چابهار در نزدیکی روستای رمین و در مسیر جاده ساحلی چابهار- گواتر) قرار گفته است.

پوشش گیاهی تالاب لیپار

رویش گونه‌های بلوط و گزنه در آب صحنه فوق‌العاده زیبایی را خلق کرده که نمونه آن در ایران کمتر به چشم می‌خورد. وجود پرندگانی مانند چنگر، فلامینگو، کشیم، انواع حواصیل، طاووسکن، باقرقره، تیهو و عقاب دشتی، زیبایی این منطقه را دوچندان کرده است. علاوه بر این در این منطقه پنبه‌های وحشی بسیاری می‌روید که مردم از آن تشک و بالشت تهیه می‌کنند.

بازدیدها: 31

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد