فلش/پیکان

بقعه و عمارت هفت تن

  • نام(ها):
    بقعه و عمارت هفت تن
  • موقعیت جغرافیایی:
    شیراز ، انتهای بلوار هفت تنان ، رو به روی خیابان چهل مقام .

باغ تکیه هفت تنان از قدیمی ترین اماکن تاریخی شیراز است. اکثر مردم شهر شیراز به این مکان دلبستگی بسیار خاص دارند و برای استجابت دعا و طلب باران به این مکان روی می آورند.

دلیل نامگذاری این بنا به هفت تنان، قرار داشتن هفت قبر از هفت عارف در این باغ می باشد که کریم خان زند بر روی هرکدام، سنگ بزرگ بدون کتیبه ای نصب کرده.

باغ هفت تن یکی از سازه های کریم خان زند در شهر شیراز است که در شمال آرامگاه حافظ و باغ جهان نما در دامنه ی کوه تخت ضرابی قرار گرفته. در وسط عمارت اصلی، حوض بزرگی به چشم می خورد که در گذشته از آب رکن آباد پر می شده.

از دیدنی های این باغ تالاری است که سقف آن بر دوستون بزرگ یکپارچه استوار شده و در طاقچه های بالایی آن، پنج مجلس روی گچ نقاشی شده که از شاهکارهای نقاشی دوران زندیه به حساب می آید. این عمارت در سال های 1336 و 1337 شمسی توسط محمد باقر جهان میری، نقاش و هنرمند، تعمیر و تجدید شد. این پنج مجلس عبارت اند از: درویشی با تبرزین و کشکول، نقش موسی در حال شبانی، منظره شیخ صنعان و دختر ترسا، نقش ابراهیم و نقش درویش جوان.

سنگ هایی که در این موزه وجود دارند متعلق به سده های سوم تا یازدهم هجری قمری می باشد که با خط های کوفی، نستعلیق، ثلث، تعلیق، نسخ و… به طرز بسیار زیبایی تزیین شده اند.

بازدیدها: 56

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد