فلش/پیکان

بقعه شیخ جبرائیل

  • نام(ها):
    بقعه شیخ جبرائیل
  • موقعیت جغرافیایی:
    اردبیل ، 3 کیلومتری شمال اردبیل ، روستای کلخوران .

بقعه شیخ امین الدین جبرائیل پدر شیخ صفی الدین در ۳ کیلومتری شمال اردبیل و در روستای کلخوران قرار گرفته. این بقعه متعلق به نیمه اول سده دهم هجری بوده و در تاریخ ۱۵ دی ماه سال ۱۳۱۰ با شماره ۶۵ جزو آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مقبره شیخ جبرائیل که در اوایل قرن دهم هجری بنا شده در محوطه مشجری به ابعاد ۱۵۰ در ۲۰۰ متر قرار گرفته که مقبره سید امین الدین جبراییل در وسط محوطه ای وسیع به شکل هشت ضلعی با آجر ساخته شده و دارای ایوان، رواق و بنای داخلی همراه با دو حجره کوچک در دو گوشه جنوبی بنای داخلی می باشد.

این مقبره از جمله بهترین نمونه مقابر معماری ایران محسوب می شود که سادگی و موزون بودن اجزای آن و تزئینات فوق العاده در سطوح داخلی بنا، آن را در زمره شاهکارهای معماری دوره صفویه قرار داده.

طاق ایوان این بقعه ساده است اما طاق های دو سوی آن دارای مقرنس کاری و گچبری می باشد. در متن بقعه مقبره، صندوق شیخ جبراییل قرار دارد که ابعاد آن ۳*۲*۱/۵ متر است. در بدنه دیوارهای این بقعه لوحی کمربندی از کلام خدا گچبری شده است.

مقبره شیخ جبرائیل یکی از مکان های دیدنی و تاریخی اردبیل به شمار می رود که هرساله افراد بسیاری جهت دیدن آن و سایر جاذبه های گردشگری شهر اردبیل به این مکان سفر می کنند.

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: