فلش/پیکان

بقعه شیخ جبرائیل

  • نام(ها):
    بقعه شیخ جبرائیل
  • موقعیت جغرافیایی:
    اردبیل ، 3 کیلومتری شمال اردبیل ، روستای کلخوران .

بقعه شیخ امین الدین جبرائیل پدر شیخ صفی الدین در 3 کیلومتری شمال اردبیل و در روستای کلخوران قرار گرفته. این بقعه متعلق به نیمه اول سده دهم هجری بوده و در تاریخ 15 دی ماه سال 1310 با شماره 65 جزو آثار ملی ایران به ثبت رسید.

مقبره شیخ جبرائیل که در اوایل قرن دهم هجری بنا شده در محوطه مشجری به ابعاد 150 در 200 متر قرار گرفته که مقبره سید امین الدین جبراییل در وسط محوطه ای وسیع به شکل هشت ضلعی با آجر ساخته شده و دارای ایوان، رواق و بنای داخلی همراه با دو حجره کوچک در دو گوشه جنوبی بنای داخلی می باشد.

این مقبره از جمله بهترین نمونه مقابر معماری ایران محسوب می شود که سادگی و موزون بودن اجزای آن و تزئینات فوق العاده در سطوح داخلی بنا، آن را در زمره شاهکارهای معماری دوره صفویه قرار داده.

طاق ایوان این بقعه ساده است اما طاق های دو سوی آن دارای مقرنس کاری و گچبری می باشد. در متن بقعه مقبره، صندوق شیخ جبراییل قرار دارد که ابعاد آن 3*2*1/5 متر است. در بدنه دیوارهای این بقعه لوحی کمربندی از کلام خدا گچبری شده است.

مقبره شیخ جبرائیل یکی از مکان های دیدنی و تاریخی اردبیل به شمار می رود که هرساله افراد بسیاری جهت دیدن آن و سایر جاذبه های گردشگری شهر اردبیل به این مکان سفر می کنند.

بازدیدها: 39

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد