فلش/پیکان

برج نورآباد ممسنی

  • نام(ها):
    برج نورآباد ممسنی
  • موقعیت جغرافیایی:
    هفت کیلومتری غرب شهر نورآباد ممسنی ، در شمال غرب استان فارس .

برج نور آباد یا آتشکده میل اژدها تنها اثر باقی مانده از دوران اشکانیان در استان فارس می باشد که در هفت کیلومتری غرب شهر نورآباد ممسنی در شمال غرب استان فارس قرار گرفته است. این بنا در دره ای فاقد آبادی در کنار کوه تنگ کله واقع شده و به نام های دیمه میل، میل اژدها و میل آزاد نامیده می شود.

این برج از لحاظ شکل و ظاهر مانند کعبه زردشت و برج زندان شهر پاسارگاد، چهارگوش می باشد. بلندای برج نور آباد بیش از هفت متر و پهنای هر ضلع آن در پایین چهار متر و در بالا 40/3 متر می باشد که از سنگ رگه سفید به طول های مختلف بسیار دقیق، منظم و با مهارت ساخته شده است.

در داخل قسمت بالایی برج، پلکانی به بلندای 10/5 و پهنای 59 سانتیمتر وجود دارد. این قسمت در جنوب و در ارتفاع سه متری واقع شده و به نظر می رسد با نردبان به این قسمت می رسیدند و سپس از پلکان بالا می رفتند. در برج نور آباد آتش مقدس نگهداری می شد و از آنجا آتش را به سایر نقاط می بردند. ” واندنبرگ” باستان شناس، معتقد است که این برج فقط بر روی روحانیون باز بوده و نیایش کنندگان میتوانستند تنها آتش را ببینند. بنابر این آتشدان ها و آتشکده ها سرباز بودند. در دوره پهلوی دوم، برای جلوگیری از فروپاشی برج، میله فلزی از وسط قطعات سنگ های آن گذراندند.

در مجاورت برج نور آباد باغستان بسیار دل انگیز زیبایی وجود دارد که در اطراف آن، آب از چشمه ساری زیبا همواره در حال جوشش می باشد و اطراف آن در بهار پر از گل ها و گیاهان خوشبو است و در فصل زمستان مناظر بدیع دارد.

بازدیدها: 188

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد