فلش/پیکان

برج آزادی

  • نام(ها):
    برج آزادی
  • موقعیت جغرافیایی:
    تهران ، میدان آزادی ، برج آزادی .

برج آزادی اصلی ترین برج شهر تهران و همچنین یکی از نمادهای این شهر است که پیش از انقلاب ۱۳۵۷ ایران به نام برج شهیاد شناخته می شد. این نماد در همه جای دنیا شناخته شده است. این برج در سال ۱۳۴۹ خورشیدی به دست معمار ایرانی، حسین امانت، طراحی و ساخته شد.

معماری این برج تلفیقی از معماری دوران هخامنشی، ساسانی و دوره اسلامی می باشد. این بنا دارای چهار آسانسور، دو راه پله و ۲۸۶ پلکان است و چندین سالن نمایش، کتابخانه، نگارخانه و موزه در محوطه زیرین آزادی قرار دارد. در ساخت برج آزادی حدود ۴۶۰۰۰ قطعه سنگ بریده و پرداخت شده به کار رفته است. طول این برج ۶۳ متر و ارتفاع آن از سطح زمین ۴۵ متر و از کف موزه ۵ متر می باشد.

این بنا دارای سنگ هایی است که در قسمت پایین برج ۳/۲ متر طول و ۱/۶ متر ارتفاع دارند و کار دست سنگتراشان بوده. این سنگ ها توسط بتن و آهن ضد زنگ به هم چسبیده شده اند و در پشت آنها یک سطح خشن قرار دارد که روی آن نلغزند.

فضای داخلی برج

نقش های فضای داخلی این بنا، تلفیقی از سنت مدرنیسم است مخصوصا سقف طبقه دوم. در ورودی برج، هریک از لنگه های سنگی درها، تقریبا ۵/۳ تن وزن دارد و جنس سنگ ها از گرانیت است. دو آسانسوری که در این برج قرار دارد از دیواره های برج بالا می روند. آسانسور اول، دو طبقه را طی کرده و به سقف سیمانی می رسد سپس از آسانسور دوم استفاده می شود. هیچ کدام از سقف های برج بسته نیستند و همگی به فضای بالاتر راه میابند.

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: