فلش/پیکان

باغ موزه ی قصر

  • نام(ها):
    باغ موزه ی قصر
  • موقعیت جغرافیایی:
    تهران ، اتوبان شهید صیاد شیرازی ، خروجی پلیس شریعتی ، میدان پلیس ، باغ موزه قصر .

باغ موزه قصر که قبلا زندان قصر نامیده می شد، اولین زندان متمرکز تهران بود. این زندان اکنون تعطیل شده و تحت عنوان باغ موزه قصر که در بزرگراه شهید صیاد شیرازی، خیابان پلیس قرار گرفته بعنوان یکی از مراکز فرهنگی،تاریخی و هنری ایران مورد بازدید عموم قرار گرفت.

زندان قصر در 11 آذر ماه سال 1308 به دست رضا شاه افتتاح شد. فاز اولیه زندان 192 اتاق بود با گنجایش 800 زندانی. پس از آن تا زمان ساخت زندان اوین، این زندان تنها زندان پایتخت بود. زندان قصر در این دوران توسعه زیادی پیدا کرد. پس از انقلاب اسلامی این زندان محل حبس زندانیان غیر سیاسی بود. در سال 1383 شهرداری شروع به تخریب بخش هایی از این زندان کرد که با پیگیری کانون زندانیان سیاسی قبل از انقلاب با ثبت زندان به عنوان آثار ملی در سازمان میراث فرهنگی از تخریب آن جلوگیری شد. در نهایت در سال 1391 توسط شهرداری تهران، به باغ موزه تبدیل شد و در 14 آبان سال 1391 با حضور جمعی از هنرمندان و شهردار تهران، برای بازدید عموم افتتاح شد.

یکی از بخش های اصلی این مجموعه، “موزه تاریخ انقلاب اسلامی ایران” است. این موزه تصویری از مبارزات مردم در دوران پهلوی است. بخش دیگر “موزه زندان” است که بازسازی فضای زندان در دوره رژیم پهلوی اتفاق افتاد. از دیگر بخش های این باغ موزه میتوان به مسجد، باغ های ایرانی، زورخانه قصر، کتابخانه مرکز تحقیقات، گالری های مختلف، مراکز عرصه محصولات فرهنگی، فضای نمایشگاهی و سفره خانه سنتی، بازارچه محصولات هنری و صنایع دستی اشاره کرد.

بازدیدها: 37

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد