فلش/پیکان

باغ موزه ی قصر

  • نام(ها):
    باغ موزه ی قصر
  • موقعیت جغرافیایی:
    تهران ، اتوبان شهید صیاد شیرازی ، خروجی پلیس شریعتی ، میدان پلیس ، باغ موزه قصر .

باغ موزه قصر که قبلا زندان قصر نامیده می شد، اولین زندان متمرکز تهران بود. این زندان اکنون تعطیل شده و تحت عنوان باغ موزه قصر که در بزرگراه شهید صیاد شیرازی، خیابان پلیس قرار گرفته بعنوان یکی از مراکز فرهنگی،تاریخی و هنری ایران مورد بازدید عموم قرار گرفت.

زندان قصر در ۱۱ آذر ماه سال ۱۳۰۸ به دست رضا شاه افتتاح شد. فاز اولیه زندان ۱۹۲ اتاق بود با گنجایش ۸۰۰ زندانی. پس از آن تا زمان ساخت زندان اوین، این زندان تنها زندان پایتخت بود. زندان قصر در این دوران توسعه زیادی پیدا کرد. پس از انقلاب اسلامی این زندان محل حبس زندانیان غیر سیاسی بود. در سال ۱۳۸۳ شهرداری شروع به تخریب بخش هایی از این زندان کرد که با پیگیری کانون زندانیان سیاسی قبل از انقلاب با ثبت زندان به عنوان آثار ملی در سازمان میراث فرهنگی از تخریب آن جلوگیری شد. در نهایت در سال ۱۳۹۱ توسط شهرداری تهران، به باغ موزه تبدیل شد و در ۱۴ آبان سال ۱۳۹۱ با حضور جمعی از هنرمندان و شهردار تهران، برای بازدید عموم افتتاح شد.

یکی از بخش های اصلی این مجموعه، “موزه تاریخ انقلاب اسلامی ایران” است. این موزه تصویری از مبارزات مردم در دوران پهلوی است. بخش دیگر “موزه زندان” است که بازسازی فضای زندان در دوره رژیم پهلوی اتفاق افتاد. از دیگر بخش های این باغ موزه میتوان به مسجد، باغ های ایرانی، زورخانه قصر، کتابخانه مرکز تحقیقات، گالری های مختلف، مراکز عرصه محصولات فرهنگی، فضای نمایشگاهی و سفره خانه سنتی، بازارچه محصولات هنری و صنایع دستی اشاره کرد.

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: