فلش/پیکان

ارگ بم

  • نام(ها):
    ارگ بم
  • موقعیت جغرافیایی:
    کرمان ، نزدیکی شهر بم ، ارگ قدیم بم .

ارگ بم بزرگ ترین سازه خشتی جهان بوده که بیش از 2500 سال قدمت دارد و در نزدیکی شهر بم،در استان کرمان و در جنوب شرقی ایران قرار دارد.
ارگ بم در پنجم دی ماه سال 1382،در اثر زلزله شدیدی که در شهر بم رخ داد تقریباً به طور کامل از بین رفت.به عنوان یک میراث فرهنگ جهانی بسیاری از کشورها از جمله ژاپن،فرانسه و ایتالیا در بازسازی این ارگ شرکت کردند.کشور ژاپن حدود 1/3 میلیون دلار برای باز سازی به ایران کمک کرد همچنین با ارسال تجهیزات و ایجاد طرح سه بعدی از ارگ بم، برای افزایش دقت نوسازی از این پروژه پشتیبانی کرد.وزارت میراث و فعالیت های فرهنگی ایتالیا پروژه ای حدود 500000 یورو را جهت مرمت ارگ تاریخی بم و استحکام بخشی برج شماره یک اجراکرد.فرانسه با تهیه ی نقشه ارگ بم و بانک جهانی با دادن مبلغ زیادی پول به ایران کمک کردند.سرانجام در تابستان سال 1390 این پروژه به پایان رسید.

این ارگ مساحتی نزدیک به 180000 مترمربع دارد که توسط دیوارهایی به بلندی 6 تا 7 متر و طول 1815 متر احاطه شده.حدود 67 برج در شهر بم پراکنده شده.همچنین این ارگ از دو بخش جدا از هم تشکیل شده که هرکدام ویژگی خاص خود را دارد.

تا حدود 2 قرن پیش مردم در ارگ زندگی می‌کردند.دور تا دور قلعه خندق‌هایی عمیق وجود داشت که ارگ را از یورش دشمنان مصون می‌داشت، ارگ بم به دلایل دارا بودن گونه های متعدد بناهای تاریخی و محله‌های مسکونی و شیوه ترکیب و اتصال آنها با یکدیگر و شکل قرار گیری بناها بر روی شیب تپه و ختم شدن کل مجموعه در انتها به عمارت منحصر به فرد چهار فصل در بالاترین نقطه، دارای ارزشهای فراوان معماری و شهر سازی است.دروازه اصلی،مسجد کوچک،مجموعه میرزا نعیم، کاروانسرا، زورخانه، مسجد بزرگ ارگ، میدان تکیه، بازار، حمام ارگ، مدرسه ارگ، دروازه حصاردوم، محل آسیاب بادی، قورخانه، خانه حاکم، چهارفصل، بقایای محله قدیم، چاه اصلی ارگ ،دروازه کت کرم و زندان از قسمت های اصلی ارگ بم هستند. شهر بم و ارگ آن ازجمله قلعه های نظامی تاریخی و بسیار مهم به شمار می روند. ارگ بم نمونه کاملی از شیوه های معماری ایران می باشد.

بازدیدها: 46

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد