جاذبه های ایران

۶ آبشار باورنکردنی ایران

زمان خواندن: دقیقه 18
امتیاز کاربران:
امتیاز 4 از 4
دسته بندی: طبیعت گردی
نویسنده: زهرا روح آبادی
6 آبشار باورنکردنی ایران
رزرو هتل های با یک کلیک

دور سوم سفرهای نوروزی آغاز شده است و بسیاری از خانواده‌هایی که تا به اینجای تعطیلات فرصت خارج شدن از شهر را نداشته‌اند، حال به سفرهای کوتاه می‌روند تا گشتی در کشور داشته باشند. گروه گردشگری مسافر سلام همچون همیشه پیشنهادی بسیار زیبا و هیجان‌انگیز برای شما عزیزان دارد.

۶ آبشار باورنکردنی ایران، مقاله پیشنهادی مسافرسلام برای این دور از سفرهای نوروزی می‌باشد. چنانچه تمایل سفر به این ۶ آبشار باورنکردنی ایران را داشتید، گروه مشاوره سفر و رزرواسیون مسافرسلام برای شما عزیزان اقامتگاه مناسبی را معرفی خواهد کرد. هم چنین شما عزیزان می‌توانید به لینک بهترین جای ایران برای مسافرت در اردیبهشت مراجعه نموده و از جاذبه‌های ایران مطلع شوید.

جاذبه‌های طبیعی جلوه‌‌هایی از رمز و راز هستی می‌باشند که نشانه‌های کوچکی از قدرت بی‌انتها خداوندند. ایران سرشار از این جاذبه‌هاست و در هر نقطه‌ای از خود یکی از آن‌ها را در آغوش کشیده است. با همه شناختی که از طبیعت کشورمان داریم باز هم گوشه‌هایی بکر و ناشناخته در سراسر آن وجود دارند که تصویر خود را از نگاه‌ها پنهان کرده‌اند. این بار به سراغ آبشارهای مختلفی رفته‌ایم که در سراسر ایران وجود دارد.

آبشارها یکی از مهمترین جاذبه‌هایی هستند که باعث می‌شوند گردشگران به یک منطقه سفر کنند. مناطق سرسبز و پر از درخت و همچنین صدای آب از زیبایی‌های بی‌نهایت هر منطقه‌ای است که آبشارهای مختلفی دارد. تعداد آبشارهای کشور بسیار زیاد است و در اینجا به معرفی ۶ آبشار باورنکردنی ایران می‌پردازیم.

آبشار شیرآباد

آبشار شیرآباد (یکی از ۶ آبشار باورنکردنی ایران) که لقب عروس آبشارهای گلستان را گرفته یکی از نقاط بی‌نظیر، بدیع و بسیار زیبایی است که سالیانه هزاران نفر از مشتاقان طبیعت و هموطنان و گردشگران داخلی و خارجی را به سوی خود جلب می‌نماید. آبشار شیرآباد بی‌گمان یکی از زیباترین آبشارهای کشورمان است و می‌تواند پیشنهاد مناسبی برای طبیعت گردان باشد.
آبشار شیرآباد که به آبشار خان‌به‌بین نیز معروف است به‌ صورت‌ پله‌ای‌ می‌باشد و جمعاً ۱۲ آبشار کوچک‌ و بزرگ‌ را دربرمی‌گیرد. بزرگترین‌ آبشار آن‌ با ارتفاع‌ ۳۰ متر و حوضچه‌های‌ پای‌ دیواره‌ آن‌ به‌ ترتیب‌ ۴۰ و ۸۰ متر عمق‌ دارد. این آبشارها در وسط جنگلی انبوه و زیبا واقع شده‌اند که زیبایی این منطقه را به اوج رسانده‌اند. طبیعت دست نخورده و زیبا اطراف آبشار شیرآباد این محیط را به مکانی بکر و زیبا تبدیل کرده است.
آبشارهای شیرآباد در ۵۵ کیلومتری شرق گرگان و در حدفاصل شهرهای علی آباد کتول و آزادشهر و در جنوب روستای شیرآباد و ۷ کیلومتری جنوب شهر خان‌به‌بین شهرستان گنبد و د‏ر د‏امنه کوه‌های البرز و جنگل‌های پوشیده از د‏رختان کهن و سر به فلک کشیده واقع شده است. در مسیر آن رود‏خانه و چشمه سارهای زیبا و خنک قرار دارد.

غار شیرآباد نیز یکی از غارهای مهم و جالب استان گلستان به شمار می‌رود که دست بشر در ساخت آن دخالتی نداشته و در نزدیکی آبشارها واقع است. این غار در ارتفاع حدود ۳۵۰ متری از سطح دریا قرار دارد و قطر دهانه آن حدود ۱۵-۹ متر است. از کف غار، آب سردی جاریست که به رودخانه شیرآباد وارد می‌شود. این غار اندکی بالاتر از آبشارها قرار دارد که به دلیل همجواری، نام روستا شیرآباد را بر آن نهاده‌اند. در درون غار به دلیل داشتن شرایط مطلوب و وجود آب، گونه‌هایی از مهره‌داران و بی‌مهرگان نظیر گاماروس، عنکبوت، خرچنگ آب شیرین، خفاش، قورباغه جنگلی و سمندر کوهستانی ایران، زیست می‌کنند.

Shirabad-waterfall، آبشار شیرآباد

آبشار کبودوال

آبشار كبودوال (یکی از ۶ آبشار باورنکردنی ایران) در ۴ كيلومتری جنوب شهرستان علی آباد واقع شده است. آب اين آبشار كه از چشمه‌های جنوبی ارتفاعات تشكيل شده است، قابل شرب می‌باشد.
آبشارهای کوچک و بزرگ زیادی در امتداد رودخانه‌ کبودوال خودنمایی می‌‌کنند که در زیر هر آبشار حوضچه‌های جالبی بوجود آمده که برخی جوانان منطقه از آن برای شنا و آبتنی استفاده می­‌کنند. آبشار کبودوال یکی از مهم‌ترین جاذبه‌‌های گردشگری در ایران بشمار می‌رود، آب آن زلال و شفاف بوده، زمزمه حرکت آب در فضای آرام و سکوت جنگل، بهترین وسیله‌ تسکین و آرامش انسان است.
نکته قابل توجه برای مسافران این منطقه این است که در مسیر آبشار سکوها و چادرهای انفرادی و گروهی به تعداد کافی و مناسب وجود دارد. این منطقه در تابستان و همین‌طور ایام تعطیل علاقمندان به طبیعت را به خود جذب می کند.

 Kaboudal-waterfall، آبشار کبودوال

آبشار مارگون

بر خلاف بیشتر آبشا‌رهای ایران راه دسترسی به آبشار مارگون بسیار آسان است. اگر از شهرهای شمالی کشور قصد سفر به این آبشار را دارید، بعد از رسیدن به مرکز استان کهگیلویه و بویراحمد، شهر یاسوج، طول مسیر شما تا آبشار حدود ۶۵ کیلومتر خواهد بود. در کیلومتر ۲۹ جاده‌ یاسوج به اقلید تابلو‌هایی شما را به سمت آبشار هدایت می‌کنند. مسیر خودرو تا ۸۰۰ متری آبشار ادامه دارد. ادامه‌ مسیر را باید پیاده طی کنید. هرچند که این مسیر پیاده‌روی نیز سنگ‌فرش و دارای پله‌ها سیمانی است. از آنجایی که این آبشار از نظر تقسیمات کشوری در استان فارس و کاملا در شهر سپیدان قرار دارد ممکن است برای رسیدن به آن مسیر دیگری را انتخاب کنید.
آبشار مارگون (یکی از ۶ آبشار باورنکردنی ایران) در حقیقت سرچشمه رودخانه است و در بالا کوه هیچ رودخانه‌ای نیست، بلکه از بدنه دیواره صخره‌ای کوه، بیش از چند هزار چشمه وجود دارد که آب از آن‌ها به بیرون ریخته می‌شود. از این حیث این آبشار هم بزرگترین و هم مرتفع‌ترین آبشار چشمه‌ای در جهان است.
همچنین در ادامه مسیر رودخانه انبوه درختان، باغات سیب و … به چشم می‌خورد. رودخانه حاصل از این چشمه‌ها بسیار پر آب بوده و تا سپیدان امتداد دارد.
آب این آبشار در گرم‌ترین فصل سال بسیار خنک و زیر ۱۰ درجه است. آبشار مارگون با ۷۰ متر ارتفاع و عرض ۱۰۰ متر یکی از باشکوه‌ترین آبشارهای ایران است.

 Margoon-waterfall، آبشار مارگون

آبشار کمر دوغ

در ادبیات محلی، کمر به معنا دیوار سخت و صاف به کار می‌رود که اشاره به شکل دیواره آبشار دارد. همچنین وزش باد باعث منحرف شدن مسیر آب می‌گردد و آب را به شکل پودر در می‌آورد. نمکی بودن چشمه آب باعث می‌شود تا این قطرات پودری به رنگ سفید به نظر برسند. به همین دلیل آن را به دوغ تشبیه کرده و نام کمردوغ را بر آن نهاده اند.
آبشار کمر دوغ (یکی از ۶ آبشار باورنکردنی ایران) در قلعه رئیسی مرکز بخش چاروسا از توابع شهرستان کهگیوله و بویراحمد در زمره زیبایی‌های طبیعی این استان به شمار می‌رود. اما برای گردشکران استان بسیار ناشناخته مانده است. این آبشار زیبا و دیدنی که نزدیک به ۱۰۰ متر ارتفاع و ۶۰ متر عرض دارد، در ۱۰ کیلومتری قلعه رئیسی واقع شده است و یکی از زیباترین جاذبه‌های طبیعی کهگیلویه و بویراحمد می‌باشد که نامش در فهرست آثار ملی ایران قرار دارد.
آبشار کمردوغ نمونه‌ای خارق‌العاده و شگفت‌انگیز از این دست جاذبه‌هاست که در میان تنگه‌ای زیبا و تماشایی جا خوش کرده و سقوطی شکوهمند را به نمایش گذاشته است.
چشمه‌های متعددی در ضلع شرقی کوه‌های قلعه رئیسی از قلب زمین می‌جوشند و آب گوارای خود را روانه آبشار کمردوغ می‌کنند. این آب نمکی و شور است و یکی از نوادر طبیعت کهگيلويه و بويراحمد به شمار می‌رود، چرا که در مناطق کوهستانی این استان چشمه‌های نمکی به ندرت به چشم می‌خورند.

Waterfall-of-Kemer-Doogh، آبشار کمر دوغ

آبشار آب سفید

آبشار آب‌سفید (یکی از ۶ آبشار باورنکردنی ایران) یکی از آبشارهای شهرستان الیگودرز است، که به عروس زیبای آبشارهای ایران معروف است. اين آبشار با ارتفاعی بيش از ۶۰ متر از تونلی در دل كوه بيرون می‌آيد و سرچشمه آن در پرده ابهام باقی مانده است. آبشار آب سفيد در ۹۰ كيلومتری شهرستان اليگودرز قرار دارد و تنها مسير آن از روستاهای كاكلستان و قليان است كه سال گذشته آسفالت آن به طور كامل انجام شده است و آب آن نيز يكی از بهترين و سالمترين آبهای معدنی به شمار می‌رود.
آب این آبشار به سبب برخورد با سنگ‌ها به شکل حباب سفید در می‌آید، به همین سبب به آب سفید معروف شده است. این آبشار در دره‌های تاریکی که چند هزار سال پیش توسط آب بوجود آمده قرار دارد.
این عروس زيبا ‌تنها می‌تواند به خودش شبیه باشد. باید آنجا باشید و ببینید که طبیعت در ‌میلیون‌ها سال چه چشم‌انداز‌های طبیعی بدیع و دلنوازی پدید آورده ‌که هزاران نقاش از تصویر یکی از آن در‌می‌مانند و انگشت حیرت به دهان می‌گیرند. چشم از دیدن این همه زیبایی سیر که نمی‌شود، هیچ، دیگر دوست ندارد چیز دیگری را ببیند.

 White-waterfall، آبشار آب سفید

آبشار سردابه

اين آبشار در نزديكى آبگرم معدنى سردابه (۲۴ كيلومترى غرب اردبيل) و در ارتفاع حدود ۱۹۵۰ مترى از سطح دريا و در دامنه شرقى توده سبلان واقع است. ارتفاع آن حدود ۲۰-۱۵ متر و حجم جريان آن نسبتا كم و محدود به خروجى چند چشمه بالا دست می‌باشد. آبشار سردابه (یکی از ۶ آبشار باورنکردنی ایران) از محل‌هاى ديدنى مجتمع آبگرم معدنى سردابه كه از نقاط گردشگرى اردبيل است، می‌باشد.
دمای آبشار سردابه در حدود ۳۵ درجه سانتی گراد است. حجم جریان این آبشار در مواقع بارش و پیوستن جریان‌های سطحی حوزه آبخیز افزایش می‌یابد. دبی این آبشار در حدود ۲۵ لیتر در ثانیه و بصورت دائمی در جریان است.
آب آن شفاف، کمی ترش مزه و بیرنگ بوده و بوی شدید گوگرد از آن به مشام می‌رسد.
آبگرم سردابه یا ساری داوا برای بیماری‌ های یرقان و زردی خاصیت درمانی دارد و وجود این آبگرم به همراه آبشار زیبا آن هرساله پذیرا سیل مسافران به این منطقه است.

Sardaba-waterfall، آبشار سردابه

چکیده‌ای از متن:

۶ آبشار باورنکردنی ایران، از جاذبه‌های بکر بهار و تابستان ایران برای گردشگران عزیز می‌باشد.

آبشار شیرآباد واقع در شهرستان علی‌آباد، آبشار کبودوال واقع در شهرستان علی‌آباد، آبشار مارگون واقع در تقسیمات مرزی استان فارس و کهکیلویه و بویراحمد، آبشار کمر دوغ واقع در شهرستان کهکیلویه و بویراحمد، آبشار آب سفید واقع در شهرستان الیگودرز و آبشار سردابه واقع در استان اردبیل، ۶ آبشار باورنکردنی ایران می‌باشند.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
برچسب ها: آبشارهای ایران
اشتراک گذاری:
زهرا روح آبادی
زهرا روح‌آبادی هستم. عاشق شخصیت آنشرلی با موهای قرمز، علاقه‌مند به ریاضی و دانشجوی مهندسی پزشکی، بسیار ریزبین با روحیه‌ای فوق‌العاده حساس و عاشق طبیعت. هرگز حسرت گذشته رو نمی‌خورم و ناامیدی رو دوست ندارم. تازه قلم بدست گرفتم و در وبلاگ مسافرسلام، برای لذت بردن شما از سفرهاتون، درباره گردشگری و راهنمای سفر می‌نویسم.

امتیاز کاربران

  • واقعا لذت بردم با دیدن عکس ها و مطالب این مقاله. از مسافر سلام با انتشار این مقاله ی عالی کمال تشکر رو دارم.

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

معرفی هتل کوثر ناب مشهد ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: