یه فنجان چای در کوچک ترین قهوه خانه ی دنیا “کافه ی حاج علی درویش”

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 4 از 4
دسته بندی: راهنمای سفر
نویسنده: پریسان
کافه حاج علی درویشی

یکی از نقاط دنج دنیا بعد از یک روز کاری سخت، خوردن یک نوشیدنی دلچسب در یک کافه است.

کافه های متعددی در در داخل کوچه ها، در سطح خیابان ها و در هر منطقه ای از جهان که زندگی می کنیم وجود دارد. هر کدام از این کافه ها با ویژگی های منحصر به فرد خود، لحظات دل انگیزی را به شما ارائه می کنند.

شاید با شنیدن لقب کوچکترین کافه دنیا، هوس دیدن آن را داشته باشید.

مسافر سلام، با این مقاله شما را به آن کافه می برد تا لحظه ای از مشغله های زندگی فاصله بگیرید .

 

کافه حاج علی درویش

 

دنیایی به اندازه ی ۲ متر

بازار بزرگ تهران در منطقه ی ۱۵ خرداد قرار دارد که پر از رفت و آمد مردم و کاسب هایی می باشد که با چرخ دستی ها مشغول کار هستند و به گذران زندگی و کسب روزی حلال می پردازند.

با عبور از کوچه پس کوچه های بازار، چند دالان را رد می کنیم و به کوچک ترین کافه ی دنیا قدم می گذاریم.

کافه حاج علی درویش که در کنار مسجد حاج عبدالله بنا شده است و سال تاسیس این قهوه خانه به سال ۱۲۹۷ باز می گردد، یعنی حدود ۱۰۰ سال پیش که در این کافه چای دبش و لب سوز به مردم داده شده است و هنوز این کافه به حیات خود ادامه داده است.

 

کافه حاج علی درویش

 

اگرچه ممکن است بازاری ها چای مورد نیاز خود را در مغازه و حجره خود درست کنند و یا از چرخ دستی هایی که در بازار چای می فروشند بخرند ولی مساحت کم قهوه خانه هیچ تاثیری در کم شدن مشتری های چای خانه حاج علی درویش نداشته است.

این روزها گردشگران خارجی از سراسر دنیا به این قهوه خانه می آیند و یک استکان چای در قهوه خانه حاج علی درویش می خورند.

اولین کسی که این قهوه خانه را سر پا کرد، حاج محمد حسن شمشیری بود و بعد از او حاج علی درویش به اداره چای خانه پرداخت.

حاج علی درویش قسمتی از زمین این چای خانه را فروخت و تنها دو متر باقی ماند. بعد از فروش بخشی از زمین، حاج علی فکر می کرد قهوه خانه با این مساحت کم کار اشتباهی است اما بعد ها همین فضای کوچکی باعث شهرتش شد.

 

کافه حاج علی درویش

 

تا هفت سال پیش، حاج علی درویش این کافه را اداره می کرد اما بعد از زمین گیر شدن او، پسرش کاظم مبهوتیان عهده دار اداره ی این کافه شد.

هر روز صبح کاظم مبهوتیان با ذکر بسم الله، پشت پیشخوان این کافه قرار می گیرد. رادیو، بخار سماور، ساعت قدیمی، ظرف های دمنوش و انواع چای جذابیت خاصی را به مغازه می بخشد.

حاج کاظم بسیار خوش اخلاق است و طبق سنت دیرین ایرانیان با روی خوش از مشتریانش پذیرایی می کند. از خواص پزشکی هر نوشیدنی گرفته تا قوانین خاص آن کافه سخن به میان می آید.

مثال هایی از قوانین این کافه که روی کاغذ نوشته شده عبارتند از: در مواقع سرماخوردگی اطلاع بدهید، اگر دیابتی هستید بگویید که با کشمش از شما پذیرایی گردد و نوع و رنگ استکان چای را هنگام سفارش مشخص نمایید.

جالب ترین نکته در این کافه قیمت کافه می باشد که معمولا ۲۰۰۰ تومان است اما گاهی به ۱۰۰ تومان تا ۱۵۰۰ تومان هم می رسد. روی همان کاغذ نوشته شده است که قیمت با توجه به توان مالی افراد است ولی کیفیت و اندازه چای برای همه یکسان!

پا گذاشتن به این چای خانه ی سنتی، گویا شما را سال ها به عقب بر می گرداند و می توان لذت آن دوران را با یک استکان چای قند پهلو چشید.

 

کافه حاج علی درویش

 

کافه حاج علی درویش

 

کافه حاج علی درویش

 

آیا از این مقاله راضی بودید؟
اشتراک گذاری:
پریسان
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

❤️کُدُبدو ؛ کد تخفیف مسافرسلام❤️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: