کهنسال ترین درخت ایران و جهان در یزد

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 0 از 4
دسته بندی: راهنمای سفر
نویسنده: فهمیه پورحسینی

نگین سبز استان یزد سروی است استوار، با قدمت چهار هزار و پانصد ساله که در شهرستان ابرکوه ریشه در خاک دارد و همه ی دانشمندان را شگفت زده ی خود ساخته است به طوری که ازآن با عنوان قدیمی ترین موجود زنده دنیا  و یا بزرگترین درخت زنده روی زمین یاد می کنند .

در سال ۱۳۸۲ این اثر طبیعی به تصویب شورای عالی حفاظت محیط زیست کشور رسیده است و یک اثر ملی محسوب می شود. ارتفاع این سروعجیب ۲۵ متر ، دور تنه آن را ۵/۱۱ متر و محیط آن ۱۸ متر اعلام شده است .

اخیرا دانشمندانی ژاپنی و روسی از این درخت دیدن کردند و عمرش را تا هشت هزار سال برآورد نمودند. گذشته تر”الکساندر روف” دانشمند روسی، عمر آن را به ۴۰۰۰ تا ۴۵۰۰ سال برآورد کرده بود. در سال ۷۴۰ هجری قمری “حمدالله مستوفی” هم در کتاب “نزهت القلوب” درباره این سرو آورده است: در آنجا سروی است که در جهان شهرتی عظیم دارد چنانچه سرو کشمیر و بلخ، شهرتی داشته و اکنون این از آن بلندتر و بزرگتر است. برخی مورخین معتقدند: نهال این درخت را “یافث” پسر نوح کاشته است.

شاید توجه بیشتر به این جاذبه گردشگری و ملی در دل کویر ایران بتواند روزی آن را به عنوان قلب گردشگری تفریحی و یا حتی گردشگری علمی در ژرفای کویر تبدیل کند .

کهنسال ترین درخت یزد

با رزو هتل های یزد از مسافر سلام می توانید از این درخت کهنسال دیدن نمایید  .

آیا از این مقاله راضی بودید؟
برچسب ها: درختان دیدنی
اشتراک گذاری:
فهمیه پورحسینی
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

معرفی هتل کوثر ناب مشهد ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: