کلیساهای جذاب و دیدنی ایران

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 3 از 4
دسته بندی: راهنمای سفر
نویسنده: پریسان
عیسی مسیح

اولین موضوع در مورد تاریخچه ورود مسیحیت به ایران، باید به قدمت آنها در ایران اشاره کرد. شروع ساخت کلیسا در ایران از چه زمانی آغاز شد؟

بیشتر اطلاعات در هاله‌ای از ابهام و تردید قرار دارد بنابراین نمی توان پاسخ دقیقی به این گونه سوال ها داد. بر اساس روایات و احادیث تا حدودی می توان اطلاعاتی  از ورود مسیحیت به ایران به دست آورد اما از آن ها نمی توان به عنوان مدارک موثقی یاد کرد.

 

تابلو شام آخر

 

عیسی مسیح در زمان فرهاد پنجم سلسلۀ اشکانیان به‌ دنیا آمد و بنابراین شروع مسیحیت در ایران را به حکومت اشکانیان در ایران باز می گردد.
با ترویج این دین، کم کم عبادتگاه هایی در گوشه و کنار ایران ساخته شدند. کلیساها در هر منطقه با توجه به شرایط آب و هوایی آن منطقه دارای ویژگی های خاصی هستند.

کلیساها، به عنوان نمادی از دنیای مسیحیت با معماری های زیبا به نمایش در آمدند و برخی از آنها به عنوان الگوهای معماری بشمار می آیند.
امروزه حدود ۶۰۰ کلیسا در ایران وجود دارد که نام ۹۰ مورد از آنها در فهرست آثار ملی ایران قرار گرفته است و ۳ کلیسا نیز به عنوان میراث جهانی به ثبت رسیده اند.

قره کلیسا در ماکو “اولین کلیسای جامع جهان مسیحیت”

قره کلیسا در ماکو؛ قدیمی‌ترین کلیسای جهان و نماد همزیستی ادیان است. بنابر عقیده ی ارمنیان، قره کلیسا یا کلیسای طاطائوس، اولین کلیسایی است که به فرمان حواریون مسیح در دنیا ساخته شد و به عنوان اولین کلیسای جامع جهان مسیحیت شناخته می شود.

 

قره کلیسا

 

در گذشته منشأ هر کلیسایی به افراد مهم که در رأس آنان رسولان مسیح هستند، منتسب می کنند. بنابراین نام این کلیسا از نام یکی از از حواریون عیسی مسیح می آید که به قصد تبلیغ در سال ۴۰ یا ۴۳ میلادی وارد شمال غربی ایران و شهری به نام آرداز ( آرتاز ) شد و در این راه به شهادت رسید.

 

مراسم باداراک در قره کلیسا

 

در آیین مسیحیت، شهادت بزرگترین سعادت برای بشر می باشد و مسیحیان هر سال در روزهای آخر تیر ماه و هفته اول مرداد ماه میزبان مراسم خاصی هستند که ارمنیان و تعدادی از سُفرای کشورهای مسیحی در ایران در آن شرکت می کنند.

قره کلیسا، کلیسای تادئوس مقدس یا کلیسای طاطاووس بنایی با سنگ های سپید و سیاه می باشد و در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

 

قره کلیسا

 

مراسم باداراک در قره کلیسا

 

آدرس: استان آذربایجان غربی، ۲۰ کیلومتری شمال شرقی چالدران، روستای قره کلیسا

کلیسای سنت استپانوس در جلفا “کلیسایی در قلب کوه”

کلیسای سن استپانوس مقدس (Saint Stepanos Monastery) دومین کلیسای مهم ارامنه ایران است و از نظر اهمیت بعد از قره‌ کلیسا قرار می‌گیرد و نامش در فهرست میراث جهانی به ثبت رسیده است. این بنای تاریخی در تاریخ ۱۵ اسفند ۱۳۴۱ با شمارهٔ ثبت ۴۲۹ به‌عنوان آثار ملی ایران به ثبت رسیده ‌است.

 

کلیسای سنت استپانوس

 

کلیسای سنت استپانوس

 

این کلیسا در سده نهم میلادی ساخته شد است و بر اثر زلزله ای شدید دچار آسیب های جدی گردید و در دوره ی صفویه مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. علاوه بر این، دلیل متروکه بودن کلیسا، به خارابا کلیسا نیز شهرت دارد.

استفان (سن استپانوس) از حواریون حضرت مسیح، اولین مبلغان مسحیت و از اولین شهدای دین مسیحیت می باشد. او در ۲۶ دسامبر سال ۳۶ میلادی در اورشلیم توسط یهودیان به اتهام زدن سخنانی برعلیه شریعت یهود، سنگسار شد. کلیسا های زیادی در جهان با این نام وجود دارد.

این کلیسا مورد احترام تمام مسیحیان و تمام ادیان می باشد ولی در اصل به شاخه مسیحیان گریگوری (پیروان گریگور روشنگر) تعلق دارد. شاخه مسیحیان گریگوری ساکن ارمنستان هستند. در یک روز خاص از سال، هزاران نفر ارامنه در این کلیسا برای زیارت، مراسم خاص دور هم جمع می شوند.

 

کلیسای سنت استپانوس

 

کلیسای سنت استپانوس

 

کلیسای سنت استپانوس در قلب کوه های منطقه مرزی بین جلفا و جمهوری آذربایجان و در کناره رودخانه ارس و در دامنه بلندی هایی به نام ماغارد بنا شده است. به علت موقعیت جغرافیایی این کلیسا در کتب ارمنی دیر ماغارد نیز نام برده شده است.

با توجه خصوصیات منحصر به فرد این کلیسا از نظر قدمت تاریخی، ارزش مذهبی، موقعیت جغرافیایی و معماری مورد توجه تعداد کثیری گردشگر می باشد بنابراین وجود اسکان و امکانات توریستی در کنار آن ضروری است و که در جذب گردشگران تاثیر زیادی  خواهد داشت که همت مسئولین مربوطه را می طلبد.

 

کلیسای سنت استپانوس

 

آدرس: استان آذربایجان شرقی، ۱۷ کیلومتری غرب شهر جلفا ، ۳ کلیومتری رودخانه بزرگ ارس

کلیسای وانک در اصفهان

یکی از کلیساهای ارمنیان، کلیسای وانک اصفهان می باشد که در زمان شاه عباس دوم ساخته شده است. وانک در زبان ارمنی به معنای صومعه می باشد.
همچنین این کلیسا به “آمنا پرکیچ” یعنی کلیسای نجات دهنده ی مقدس شهرت دارد و نام آن ازکلیسای “سورپ آمنا پرکیچ وانک” جوغا در نخجوان گرفته شده است.

 

کلیسا وانک

 

کلیسای وانک ۸۷۳۱ متر مربع وسعت دارد. ۳۸۵۷ مترمربع از آن شامل ساختمان و مابقی فضای سبز و باغ وانک اختصاص داده شده است.
در طبقه ی دوم آن ساعتی به وزن سیصد کیلوگرم نصب شده است. در بالای درب ورودی برج ناقوس در سه طبقه قرار دارد. برج ناقوس و ساعت مربوط به سال ۱۹۳۱ میلادی و هدیه ای ازطرف شخصی به نام ماردیروس هوردانانیان می باشد.

وانک در مقایسه با سایر کلیساهای ارمنی دارای چند ویژگی منحصر به فرد می باشد که عبارتند از:

*  گنبد کلیساها اغلب مخروطی شکل هستند ولی گنبد کلیسای وانک شبیه گنبد مساجد ایرانی می باشد. علت معماری خاص آن به رواج این سبک معماری در دوره ی صفوی مربوط می باشد.

*  در سایر کلیساها، سنگ مصالح اصلی آنها می باشد ولی کلیسای وانک از خشت خام تشکیل شده است.

*  طلاکاری و تذهیب در این کلیسا بسیارمتفاوت تر از سایر کلیساها می باشد.

 

کلیسای وانک

 

کلیسای وانک

 

زوایای درونی و تمامی دیوارهای کلیسا با نقاشی هایی مزین شده اند.  نقاشی ها با مضمون انجیل مقدس، روز رستاخیز، بهشت، دوزخ و تصاویری از بدو تولد تا عروج عیسی مسیح، می باشد.
این آثار توسط استادان ارمنی به نام های کشیش استپانوس، خلیفه هوانس مرکوز و استاد میناس و با هزینه ی شخصی خواجه آودیک استپانوس به وجود آمده اند.

 

کلیسای وانک

 

آدرس: استان اصفهان، شهر اصفهان، جلفا، چهارراه حکیم نظامی، خیابان کلیسا

کلیسای کانتور در قزوین “کوچک سرخ”

این کلیسا در جنگ جهانی دوم در زمان اشغال روس ها در شهر قزوین ساخته شد. کلیسای کانتور یکی از کوچک ترین کلیساهای ایران می باشد که به “برج ناقوس” هم شهرت داره.

روس ها کلیسایی کوچک با رنگ قرمز آجرهایش و کاشی های فیروزه ای گنبد ناقوس، ایجاد کردند. نمای داخلی و بیرونی غربی کلیسا، تزئینات گچبری شگفت انگیری وجود دارد. تمام پنجره ها به شکل نعل اسب ساخته شده اند و با دو ردیف آجرکاری برجسته تزیین شده اند.

 

کلیسای کانتور

 

کلیسای کانتور

 

ستون های بزرگي که در چهار گوشه ديوارهاي خارجي بنا قرار گرفته که زیبایی کلیسا را چند برابرمی کند و همچنین برج ناقوس در ضلع غربی کلیسا می باشد. حیاط آجر فرش بوده که در عین سادگی بسیار با شکوه می باشد. این کلیسا دارای یک پلان چهار ضلعی می باشد و یک گنبد بزرگ در مرکز نمازخانه و گنبدی کوچکتر در بالای محراب آن قرار گرفته است.

صلیب های روسی بر روی دیوارهای دربِ ورودی دیده می شود که حکایت از ملیت سازندگان آن دارد.

 

کلیسای کانتور

 

 

آدرس: استان قزوین، شهر قزوین، خیابان طالقانی، انتهای کوچه ثبت احوال

کلیسای سورپ سرکیس مقدس در تهران “کلیسای جامع پایتخت”

کلیسای سرکیس مقدس، بزرگ ترین کلیسای تهران است در ابعادی به طول ۳۶/۵ متر و عرض ۱۷/۸ متر می باشد. عنوان کلیسای جامع پایتخت را به کلیسای سورپ سرکیس اختصاص داده اند. سرکیس مقدس، یکی از قدیسان کلیسای حواری ارمنی بود که در اوایل سده چهارم میلادی به علت مسیحی بودن تحت تعقیب قرار گرفت و در پایان کشته شد.

معماری کلیسای سورپ سرکیس برگرفته از معماری سنتی کلیساهای ارامنه می باشد. روش نوگرایانه معماری دوره پهلوی دوم، بر شکل‌گیری کلیسا تاثیری نداشته است.

 

کلیسای سورپ سرکیس مقدس در تهران

 

داخل کلیسا پلانی به شکل صلیب وجود دارد که در آن پنجره هایی قرار گرفته است. این پنجره ها با نقاشیهایی از داستان های مذهبی تزیین شده است. دیوارهای داخلی و سقف با گچ پوشیده شده اند و روی آن ها، نقاشی هایی با مضمون معراج حضرت مسیح، غسل تعمید عیسی (ع)، مصلوب شدن و غیره  نقاشی شده است.

 

کلیسای سورپ سرکیس مقدس در تهران

 

دیوارهای خارجی بنا با سنگ مرمر سفید پوشانده شده اند و ساده به نظر می رسند و اما نورپردازی بر روی آنها در شب، تصویری خاص را ایجاد می کند.
این کلیسا از بخش های مختلفی همچون جایگاه نوازندگان، نمازخانه، حوض تعمید، محراب و دو اتاق خصوصی تشکیل شده است.

 

کلیسای سورپ سرکیس مقدس در تهران

 

کلیسای سورپ سرکیس مقدس در تهران

 

آدرس: استان تهران، شهر تهران، خیابان کریمخان زند، نبش خیابان استاد نجات اللهی

کلیسا سورت گاراپت در آبادان “نماد همزیستی ادیان در ایران”

کلیسای سورت گاراپت آبادان دوران پهلوی (سال ۱۳۱۹) ساخته شده است و در آن زمان بزرگترین مکان اجتماعات ارمنی های آبادان به شمار می آمد.

بسیاری از ارامنه در زمان جنگ تحمیلی از آبادان مهاجرت کردند و این کلیسا به عنوان پایگاهی برای آموزش نیروهای مردمی در نظر گرفته شد به همین دلیل این کلیسا در زمان جنگ تحمیلی آسیب دید اما در سال ۱۳۷۵ توسط ستاد بازسازی مناطق جنگی مورد مرمت قرار گرفت و در سال ۱۳۷۸مجددا درب آن به روی مسیحیان گشوده شد.

 

کلیسا سورت گاراپت در آبادان

 

کلیسا سورت گاراپت در آبادان

 

این کلیسا از نظر ظاهری همانند کلیساهای دیگر است و وجه تماییز آن نسبت به سایر کلیساها وجود مسجد امام صادق (ع) در همسایگی و دیوار به دیوار آن می باشد. قرار گرفتن این دو مکان مذهبی در کنار هم، نمادی از همزیستی ادیان در ایران می باشد. پیروان دو دین آسمانی در دو عبادتگاه مختلف، خدایی یکتا را ستایش می کردند بدون آنکه کسی به دیگری بابت اعتقاداتش معترض شود و این نهایت دموکراسی، برادری و برابری می باشد.

دو گنبد ۱۶ و ۸ ضلعی و یک برج ناقوس بسیار ساده بر فراز کلیسا دیده می شود.

 

کلیسا سورت گاراپت در آبادان

 

کلیسا سورت گاراپت در آبادان

 

آدرس: استان خوزستان، شهر آبادان، خیابان طالقانی

کلیسا زورزور در ماکو “کلیسایی که جابه جا شد”

“کلیسای مریم مقدس” یا ” زور زور” در ۱۲ کیلومتری شمال غرب قره کلیسا در استان آذربایجان غربی قرار گرفته است.

این کلیسا در ظاهر بسیار ساده است اما پر ارزش است و به همین علت نامش در فهرست آثار ملی ایران و میراث جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.  بعد ازفوت زورزورتسی در سال ۱۳۳۸ میلادی این مرکز تبدیل به یک مرکز مذهبی شد و از رونق افتاد.

 

کلیسا زورزور در ماکو

 

زورزور دیریبود که هوانس زورزورتسی در آنجا به تعلیمات می پرداخت. این دیر در طی تعلیمات خود، ۱۲روحانی با شهرت جهانی در کلیساهای کاتولیک تربیت کرد همچون اسقف هوانس. اسقف هوانس در سال ۱۳۳۰ میلادی به عنوان اسقف اعظم و مسئول مرکز علمی دیر کرنا (مرکز مهم کلیسای کاتولیکی در منطقه نخجوان) معرفی شد.

نکته ی جالب توجه درباره ی این کلیسا این است که بنای آن در جای اصلی خود قرار ندارد و در طول تاریخ یک بار جابه جا شده است. بنای اولیه این کلیسا در بستر رودخانه قره سو و به ارتفاع ۵۰ متر بالاتر از سطح دره قرار داشته است ولی پس از آبگیری سد بارون ممکن بود در زیر دریاچه پشت سد قرار بگیرد، بنابراین توسط سازمان میراث فرهنگی و همکاری شورای خلیفه گری ارامنه آذربایجان به ارتفاعات کنار دریاچه منتقل شد و مورد بازسازی قرار گرفت.

 

کلیسا زورزور در ماکو

 

آدرس: استان آذربایجان غربی،شهرستان ماکو، روستای بارون

کلیسای مریم مقدس در انزلی “عبادت در زیر سقف شیروانی”

کلیسای مریم مقدس، در دوره قاجار بنا شده است. یکی از ارامنه ی شهر انزلی به نام آواک ملک الله وردیان در سال ۱۲۸۴ هجری شمسی (سال ۱۸۷۴ میلادی) با هزینه شخصی این کلیسا را ساخت.

این کلیسا به شکل مستطیل با جهت شرقی- غربیه است. کلیسای مریم مقدس انزلی، دارای سه ورودی در اضلاع شمالی، جنوبی و غربی می باشد. همه ی اضلاع این کلیسا به جز ضلع شرقی که محراب دارای ورودی می باشد که به وسیله ی آنها می توان به درون بنا دسترسی پیدا کرد.

 

کلیسای مریم مقدس در انزلی

 

در ضلع شرقی، محراب کلیسا بنا شده که به وسیله اختلاف ارتفاع، از بقیه فضاها جدا شده است. در دو سمت محراب کلیسا اتاقک هایی قرار گرفته است.
سقف کلیسا از معماری شمال ایران الگو برداری گردیده است و به صورت شیروانی بر روی چهار ستون قرار گرفته است. گنبد ناقوسخانه کلیسا با ۶ ستون، در بالای ورودی غربی کلیسا دیده می شود.

دیوارهای خارجی از جنس سیمان و دیوارهای داخلی از گچ پوشیده شده اند.

 

کلیسای مریم مقدس در انزلی

 

کلیسای مریم مقدس در انزلی

 

در سالروز تولد مسیح(ع) و ششم ژانویه، این کلیسا بسیار شلوغ می شود و با دیدن درختان آذین بندی شده و شمع های روشن، حال و هوایی خاص را برای پیروان مسیحیت ایجاد می کند.

آدرس: استان گیلان، بندر انزلی، میدان شهرداری

کلیسای سنندج “گمشده در غبار فراموشی”

در اواخر صفویه و در زمان حکومت شاه عباس دوم، گروهی از ارامنه ی، توسط دولت عثمانی سنندج تبعید شده اند. به همین دلیل، در سنندج کلیسایی برای مسیحیان تبعیدی بنا گردید تا در آنجا عبادت کنند.

 

کلیسای سنندج

 

این کلیسا با زیربنایی بیش از ۱۲۰۰ مترمربع تحت تاثیر معماری اصفهان و تلفیقی از نماسازی سبک بومی منطقه ساخته شده است.
وجود طاق نما، ستون های آجری و نقش گل لوتوس و ترنج سر در ورودی این کلیسا نمونه هایی از سبک بومی منطقه می باشد. نمای بیرون کلیسا مانند خانه های تاریخی کردستان می باشد و چندان شبیه به کلیسای ارمنی نیست.

 

کلیسای سنندج

 

کلیسای سنندج

 

کلیسا دارای قناتی فعال است و آب نمای زیبایی در حیاط ضلع جنوبی مشاهده می شود. امروزه مراسم خاصی در آن به اجرا در نمی آید.
در این روزها، از این بنای مقدس، حوضی خشک شده، حیاطی سوت و کور و درختانی خشک شده باقی مانده است.

 

کلیسای سنندج

 

آدرس: استان کردستان، سنندج، محله مسیحی نشین آغه زمان، ضلع غربی خیابان نمکی

کلیسای گریگوری استفان در همدان

کلیسای گریگوری استپان یا گریگوری استفان در قسمت شرقی تپهٔ هگمتانه در محلهٔ قدیم ارامنه بنا شده است. این کلیسا در سال ۱۰۵۵ هجری شمسی توسط جمعی از ارامنه اصفهان و تجار ارمنی روسیه ساکن در همدان، برپا شده است.

 

کلیسای گریگوری استفان

 

نمای داخلی کلیسا آجری است. این کلیسا دارای یک گنبد است که به برج ناقوس مربوط می باشد. در گذشته دو ناقوس در این برج، مسیحیان را به عبادت دعوت می کرد اما امروزه آنها به موزه انتقال داده شده اند.

فضای داخلی كلیسا، بسیار ساده و عاری از هرگونه تزیینات مرتبط با معماری می باشد و دیوارها گچ کاری شده هستند. در میان سپیدی دیوارها، تابلوهای تمثالی از حضرت مسیح، مریم مقدس و وارطان مامیكونیان سردار بزرگ لشگر ارمنستان دیده می شود.

چهار ستون مدور در داخل کلیسا با قوس‌های جناغی به یکدیگر متصل شده اند.

 

کلیسای گریگوری استفان

 

کلیسای گریگوری استفان

 

آدرس: استان همدان، شهر همدان، قسمت شرقی تپه هگمتانه

آیا از این مقاله راضی بودید؟
پریسان
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

❤️ نوروز سال 1398 مبارک ❤️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: