قیمت سفر

مقایسه قیمت سفر نسبت به سال گذشته

زمان خواندن: دقیقه 20
امتیاز کاربران:
امتیاز 4 از 4
شهر: مشهد
دسته بندی: راهنمای سفر
نویسنده: زهرا روح آبادی
مقایسه قیمت سفر نسبت به سال گذشته
رزرو هتل های ایران با یک کلیک

آیا می‌دانستید تورم و ثابت نبودن نرخ ارز تاثیر چندانی بر هزینه‌های سفر نداشته‌ است؟

ایران با دارا بودن اقلیم چهارگانه آب‌وهوایی معتدل و مرطوب، گرم و خشک، سرد و کوهستانی، گرم و مرطوب یکی از کشورهای بسیار زیبا و دیدنی در حوزه گردشگری می‌باشد. جاذبه‌های طبیعی، تاریخی و فرهنگی ایران نیز نقش بسزایی در جذب گردشگر و توریست دارد. سفر و گردشگری در ایران همیشه از استقبال زیادی برخوردار بوده‌ است. طی سال‌های اخیر نیز مسئولان بخش دولتی و خصوصی نیز بر جذب گردشگر و رونق صنعت گردشگری و هتلداری افزوده‌اند. حال اینکه شرایط نامتعادل اقتصادی طی چند ماه گذشته و ثابت نبودن نرخ ارز، افکاری نه‌‌چندان صحیح را در ذهن‌ها پرورانده است، جای بحث دارد.

این روزها بزرگترین دغدغه‌ مسافرسلام، ایجاد یک شوک بزرگ و نه‌‌چندان واقعی در حوزه گردشگری و سفر می‌باشد که دامان تمام گردشگران و مسافران را در برگرفته‌ است. به همین سبب مسافرسلام خود را موظف دانسته‌ است تا با ارائه دلایل و آمار واقعی و همچنین توضیحاتی در ارتباط با تاثیر تورم بر هزینه‌های سفر، این شایعه را برطرف کرده و این نوید را به شما مسافرسلامی‌های عزیز و خواننده‌های گرامی این مقاله بدهد که با همان قیمت سال قبل و در برخی موارد با قیمت کمتر، هتل مورد نظرتان را هر شهری که بخواهید رزرو خواهد کرد تا با خیالی آسوده، تابستانی مفرح و شاد را در کنار خانواده و دوستانتان، با سفر به شهرهای مختلف ایران و لذت بردن از جاذبه‌های ایران عزیزمان، برای خود رقم بزنید.

با توجه به تحولات اقتصادی که در ده سال گذشته، ایران را تحت تاثیر خود قرار داده‌ است، به‌ خصوص یک سال گذشته و همچنین سه ماه اخیر، زندگی روزمره ایرانی‌ها نیز دستخوش این تحولات قرار گرفته‌ است. نرخ‌های لحظه‌ای و گرانی‌های بیشمار در هر حوزه‌ای باعث خستگی ذهنی همگان شده‌ است.
“بخش بزرگی از این تحولات شامل کاهش سفرها به‌ خصوص در ماه اخیر نسبت به سال گذشته می‌باشد.” و “با توجه به تورم، مسافرت انتخاب آخر شهروندان می‌باشد.” این مطالبی که در این سطر خواندید را این روزها زیاد می‌شنوید. حتی در ماه‌های پایانی سال ۹۶ خبر از افزایش نرخ دلار به‌ علت افزایش سفرهای نوروزی را شنیدیم. چرا باید ایران با این همه جاذبه فرهنگی، تاریخی، طبیعی و غیره دستخوش چنین تحولاتی قرار گیرد و ایرانی‌های عزیز بدون اطلاع از آمار واقعی و نرخ‌های موجود به این اخبار اعتماد کنند و متاسفانه سفر و گردشگری را در اولویت‌های آخر خود برای تفریح بگنجانند. ما در این مقاله می‌خواهیم با ارائه مقایسه آمار واقعی از هزینه سفرها در یک محدوده خاص زمانی و مکانی در سال ۹۶ و ۹۷ به شما ثابت کنیم که سفر و گردشگری تحت تاثیر تغییرات نرخ دلار قرار نگرفته‌ است.

منظور از محدوده خاص زمانی: ابتدا تابستان ۱۳۹۶ و ۱۳۹۷
منظور از محدوده خاص مکانی: شهر مقدس مشهد

شهر مقدس مشهد به‌علت وجود بارگاه ملکوتی امام رضا علیه‌السلام و جاذبه‌های فراوان تاریخی، مذهبی، باستانی، طبیعی و گردشگری سالانه مورد استقبال جمع کثیری از زائران و گردشگران داخلی و خارجی قرار می‌گیرد. به همین علت ما این شهر را برای تشریح آمار انتخاب کرده‌ایم.

جالب است بدانید:

 • اتفاقات سیاسی، اجتماعی، اقتصادی و حتی حوادث طبیعی نتوانسته‌ است مسیر رو به رشد گردشگری را در ایران تغییر دهد چرا که صنعت گردشگری در ایران مقاومت زیادی دارد.
 • ایران در سال ۲۰۱۷ به رتبه ۹۳ گردشگری در جهان رسیده‌ است.
 • ایران جزو ۱۰ کشور اول دنیا در جاذبه‌های باستانی و تاریخی و جذب توریست است.
 • ایران دارای رتبه ۵ در جاذبه‌های طبیعی و گردشگری در جهان می‌باشد.

تورم و گران شدن دلار به نفع گردشگران خارجی

خوب است بدانید که قیمت رزرو هتل‌ها در شهر مقدس مشهد از سال گذشته تاکنون تغییر چندانی نداشته است بلکه در برخی از موارد قیمت رزرو هتل نسبت به سال گذشته کاهش نیز پیدا کرده‌ است. این کاهش یا حتی ثابت ماندن قیمت‌ها به نفع گردشگران خارجی خواهد بود. چرا که با افزایش نرخ دلار، هزینه رزرو یک هتل ۵ ستاره برای یک شب اقامت، که با ۴۲۰,۰۰۰ تومان در سال ۱۳۹۶، ۱۰۸ دلار می‌شده‌ است، هم‌اکنون همان هتل با ۴۵۰,۰۰۰ تومان در سال ۱۳۹۷ به چیزی حدود ۴۸ دلار رسیده‌ است و این یک کاهش چشمگیر، برای گردشگران خارجی در حوزه سفر به مشهد مقدس و دیگر شهرهای ایران می‌باشد. یکی از مهمترین دلایل ثابت ماندن قیمت رزرو هتل در مشهد رقابتی است که بین هتلداران وجود دارد.

تورم و بی‌تاثیری آن بر سفرهای داخلی

با توجه به کم شدن تقاضا در حوزه سفر و گردشگری در ۲ ماه اخیر، لازم به ذکر است که گران شدن دلار تاثیر چندانی بر افزایش قیمت رزرو هتل و یا تهیه بلیط هواپیما، قطار و یا حتی هزینه بنزین نداشته‌ است، بلکه با توجه به رقابتی که بین هتلداران به‌ خصوص در شهرهای پرجمعیت و پرتقاضا در حوزه گردشگری وجود دارد هزینه‌های رزرو محل اقامت از هتل‌های ۵ ستاره گرفته تا هتل آپارتمان‌ها همه نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته است.

در این قسمت می‌خواهیم نگاهی اجمالی به تفاوت قیمت‌ها نسبت به سال گذشته داشته باشیم. به علت گستردگی این مطلب ما در این مقاله همه نرخ‌ها را محدود به شهر مشهد کرده‌ایم تا بتوانیم اطلاعات دقیقتری را به شما عزیزان ارائه دهیم.

نرخ دلار در اوایل تابستان ۱۳۹۶: ۳۸۷۷

نرخ دلار در اویل تابستان ۱۳۹۷: ۹۴۱۹

همانطور که مشاهده می‌کنید نرخ دلار در طی ۱۲ ماه گذشته حدود ۳ برابر شده‌ است. در ادامه به مقایسه هزینه‌های سفر پرداخته‌ایم.

مقایسه قیمت نوع سفر کردن

مقایسه هزینه مورد نیاز برای سفر با هواپیما نرخ پرواز از تهران به مشهد در اوایل تابستان ۱۳۹۶ ۲۱۰,۰۰۰ تومان
نرخ پرواز از تهران به مشهد در اوایل تابستان ۱۳۹۷ ۲۱۵,۰۰۰ تومان
مقایسه هزینه مورد نظر برای سفر با قطار نرخ بلیط قطار ۶ تخته از تهران به مشهد در اوایل تابستان سال ۱۳۹۶ ۵۵,۰۰۰ تومان
نرخ بلیط قطار ۶ تخته از تهران به مشهد در اوایل تابستان سال ۱۳۹۷ ۶۵,۰۰۰ تومان
مقایسه هزینه مورد نیاز برای سفر با وسیله شخصی نرخ ۱ لیتر بنزین در اوایل تابستان سال ۱۳۹۶ ۱۰۰۰ تومان
نرخ ۱ لیتر بنزین در اوایل تابستان سال ۱۳۹۷ ۱۰۰۰ تومان

مقایسه هزینه سفر

نکته: لازم به ذکر است که یک سری هزینه‌های اضافی شامل این نوع سفر خواهد شد.

مقایسه قیمت رزرو هتل

نرخ هتل ۵ ستاره مدینه الرضا مشهد نرخ سال ۱۳۹۶ ۱ شب دوتخته ۴۲۰,۰۰۰ تومان
نرخ سال ۱۳۹۷ ۱ شب دوتخته ۴۵۰,۰۰۰ تومان
نرخ هتل ۳ ستاره تاپ حیات شرق مشهد نرخ سال ۱۳۹۶ ۱ شب آپارتمان یک‌خوابه دو نفره ۲۵۰,۰۰۰ تومان
نرخ سال ۱۳۹۷ ۱ شب آپارتمان یک‌خوابه دو نفره ۲۷۰,۰۰۰ تومان
نرخ هتل ۳ ستاره رضویه مشهد نرخ سال ۱۳۹۶ ۱ شب دوتخته ۳۰۰,۰۰۰ تومان
نرخ سال ۱۳۹۷ ۱ شب دوتخته ۳۱۰,۰۰۰ تومان

مقایسه قیمت هتل

 • برای مشاهده هتل‌های بیشتر در شهر مقدس مشهد، به صفحه رزرو هتل‌های مشهد مراجعه نمایید. در این صفحه شما می‌توانید لیست کامل و جامعی از هتل‌های پنج ستاره، چهار ستاره، سه ستاره و هتل آپارتمان‌ها را با قیمت‌های بسیار متنوع مشاهده نمایید.
  برای اقامتی با هزینه کمتر می‌توانید مهمانپذیرها، مسافرخانه‌ها یا هتل آپارتمان‌ها را انتخاب کنید. همچنین اسکان رایگان در شهر مقدس مشهد وجود دارد.

با توجه به مقایسه‌ای که در دو جدول بالا برایتان فراهم کردیم به راحتی می‌توانید ببینید که نرخ سفر و رزرو هتل نسبت به سال گذشته تغییر چندانی نداشته است و تحت تاثیر تحولات تورم و گرانی دلار قرار نگرفته‌ است.

برای اینکه بتوانید بهترین سفر با کمترین هزینه را داشته باشید نگاهی به مقالات زیر بیاندازید. در این مقالات مسافر سلام راهکارها و پیشنهادات لازم را برای داشتن یک بودجه‌بندی مناسب سفر با استفاده از بهترین نوع خدمات و مناسب‌ترین قیمت ممکن برای شما رائه داده‌ است.

جاذبه‌های گردشگری ایران

با توجه با جایگاه بسیار خوب ایران از لحاظ جاذبه‌های طبیعی، گردشگری، تاریخی و باستانی در جهان، ما در این قسمت جاذبه‌های چند شهر پرجمعیت را برای شما عزیزان آورده‌ایم
لازم به ذکر است جهت بازدید از صفحه جاذبه‌های گردشگری ایران به لینک ضمیمه شده مراجعه نمایید.

خبرهای خوش مسافرسلام

 • افزایش نرخ دلار تقریبا تاثیری در حوزه هتلی و گردشگری داخلی نداشته است و قیمت‌ها همان قیمت سال گذشته بوده و یا حتی در بعضی هتل‌ها به‌علت رقابت، قیمت‌ها کاهش داشته‌ است.
 • تورم و افزایش نرخ دلار باعث ترغیب توریست‌ها و گردشگران خارجی به ایران شده‌ است چرا که با قیمت ثابتی که در حوزه رزرو هتل و گردشگری در ایران داریم آن‌ها می‌توانند با خرج دلار کمتری نسبت به سال گذشته به ایران سفر کنند.
 • گروه گردشگری و رزرواسیون مسافرسلام با وجود به تمام این تحولات و افزایش قیمت‌ها، این نوید را به شما می‌دهد که با همان هزینه سال قبل و در بعضی موارد با درصد قابل توجهی تخفیف مسافرسلامی، هتل مورد نظرتان را برایتان رزرو کند. با کمی صرفه‌جویی در خرید می‌توانید سفری با هزینه مناسب در تابستان داشته باشید.

صفحه رزرو هتل‌های ایران در اوج تورم اقتصادی با تخفیف‌های بسیار عالی مسافرسلامی

نتیجه گیری

برای نتیجه گیری و فهم بهتر این مقاله، ما تمام مطالب را در قالب یک اینفوگرافی در اختیار شما قرار داده‌ایم.

اینفوگرافی مقایسه قیمت سفر

دیگر مقالات مرتبط:

آیا از این مقاله راضی بودید؟
اشتراک گذاری:
زهرا روح آبادی
زهرا روح‌آبادی هستم. عاشق شخصیت آنشرلی با موهای قرمز، علاقه‌مند به ریاضی و دانشجوی مهندسی پزشکی، بسیار ریزبین با روحیه‌ای فوق‌العاده حساس و عاشق طبیعت. هرگز حسرت گذشته رو نمی‌خورم و ناامیدی رو دوست ندارم. تازه قلم بدست گرفتم و در وبلاگ مسافرسلام، برای لذت بردن شما از سفرهاتون، درباره گردشگری و راهنمای سفر می‌نویسم.

امتیاز کاربران

 • آدم گریش میگیره و این تفاوت قیمت دلار رو میبینه ( اونم فقط تو چند ماه) اما انصافا زاویه دیدتون خوب بود . خوش به حال گرشگرای خارجیه الان.

 • عصمت عبداللهی

  مقاله خیلی خوبی بود. مخصوصا اینفوگرافی که آخر مقاله به کار بردین کاملا مرتبط با مقاله است

 • مهناز میرآبادی

  این خیلی عالیه… ممنون بابت این اطلاعات خوبتون 🙂

 • بریا افروز

  چه جالب ! همیشه تصور میکردم با توجه به اخباری که در رسانه ها پخش شد خیلی افزایش قیمت داشته باشه و نتونم امسال به سفر بروم اما با خوندن این مقاله حتماً میرم سفر 😀

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

هتل های مرتبط

 • هتل حیات شرق مشهد
  %۶۸
  تخفیف

  هتل حیات شرق مشهد

  ۳
  مشهد - خیابان نواب صفوی - بین نواب 10 و 12.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل مدینه الرضا
  %۲۱
  تخفیف

  هتل مدینه الرضا

  ۵
  مشهد - ابتدای خیابان شیرازی - نبش شارستان رضوی.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل سلما مشهد
  %۴۴
  تخفیف

  هتل سلما مشهد

  ۲
  خیابان امام رضا - امام رضا 3
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل عقیق رضوی مشهد
  %۴۴
  تخفیف

  هتل عقیق رضوی مشهد

  ۲
  مشهد - خیابان طبرسی - حدفاصل نوغان 1 و 3
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل شکوه ایمان مشهد
  %۴۴
  تخفیف

  هتل شکوه ایمان مشهد

  ۳
  مشهد - خیابان نواب صفوی - بین نواب 10 و 12 - کنار هتل آپارتمان حیات شرق.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید

معرفی هتل کوثر ناب مشهد ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما: