تالاب های ایران

شگفت انگیز ترین تالاب های ایران

زمان خواندن: دقیقه 10
امتیاز کاربران:
امتیاز 4 از 4
دسته بندی: طبیعت گردی
نویسنده: پریسان
شگفت انگیز ترین تالاب های ایران
رزرو هتل های ایران با یک کلیک

شاید وقتی صحبت از دریاچه می‌شود تصور اکثر افراد از دریاچه، حوضچه‌ای پر آب که اطراف آن را طبیعتی سرسبز پوشانده است باشد. با شنیدن اسم تالاب هم به یاد تالاب انزلی می‌افتیم. گروه گردشگری و مشاوره سفر مسافر سلام در این مقاله با معرفی  شگفت انگیز ترین تالاب های ایران در خدمتتان می‌باشد.
برای بازدید از این تالاب‌های زیبا می‌توانید و رزرو هتل محل اقامتتان به رزرواسیون مسافر سلام مراجعه نمایید.

شگفت انگیز ترین تالاب های ایران

دریاچه ها ممکن است پر از گل‌های نیلوفر باشند، گاهی خشک و نمکی هستند، گاهی پر از تنه خشک شده درخت‌ها، گاهی ترسناک هستند، گاهی صورتی رنگ، گاهی آینه‌ای و یا حتی تالابی با جزیره‌ای شناور باشند. ایران دارای چندین دریاچه عجیب و شگفت انگیز می‌باشد که در این مقاله به معرفی شگفت انگیز ترین تالاب های ایران پرداخته‌ایم. برای آشنایی با این تالاب‌ها تا انتها مقاله همراهمان باشید.

دریاچه مهارلو شیراز

دریاچه مهارلو شیراز

دریاچه مهارلو, گروه گردشگری مسافر سلام

این دریاچه شگفت انگیز و صورتی رنگ در نزدیکی شهر شیراز قرار دارد. این دریاچه قبلا به این رنگ نبوده است. در روزگاری پناهگاه پرنده‌هایی مانند مرغابی، آبچلیک، فلامینگو، تنجه، اردک سرسبز و غیره بود. این روزها دریاچه صورتی رنگ شده و همان قدر که برای ما و عکاس‌ها جالب و دیدنی است، برای پرنده‌ها خطرناک می‌باشد.

آب دریاچه مهارلو همیشه شور بوده و از سه رودخانه و دو چشمه‌های بزرگ تامین می‌شود. امروزه دریاچه به علت خشکسالی، کم شدن سطح آب و رشد جلبک‌های قرمز رنگ، با وجود اینکه زیبا و صورتی رنگ شده اما وضعیت خوبی ندارد. شوری زیاد آب، عاملی موثر برای رشد بیش از حد جلبک‌های قرمز رنگ می‌باشد و رشد جلبک‌های قرمز رنگ، حیات موجودات دریاچه را به خطر می‌اندازد.

جلبک‌های قرمز به علت رشد سریع، در سطح آب پخش می‌شوند و تبادل اکسیژن بین هوا و آب را کاهش می‌دهند و در نهایت سطح اکسیژن آب دریاچه پایین می‌آید و همزمان سم تولید می‌شود.

آدرس تالاب مهارلو شیراز: فارس – ۲۷ کیلومتری جنوب شرقی شیراز.

تالاب نیلوفر آبی ساری

تالاب نیلوفر آبی, رزرواسیون مسافر سلام

تالاب نیلوفر آبی ساری

از حوضچه آب تیره و کدر مرداب، نیلوفرهای صورتی رنگ با برگ‌های پهن و شاداب در سطح آب پخش شده‌اند. قایق‌سواری در این تالاب و عکاسی بین گل‌های نیلوفر لحظات زیبایی را به وجود می‌آورد. دوره گل‌دهی نیلوفر آبی یا لاله تالابی، وابسته به شرایط آب و هوایی می‌باشد که از اوایل تیر تا اواخر شهریور طول می‌کشد.

آدرس تالاب نیلوفر آبی ساری: مازندران – جاده ساری نکا – روستای آبدانسر.

دریاچه سبلان اردبیل

دریاچه سبلان اردبیل

دریاچه سبلان

برای دیدن این دریاچه باید به قله سبلان صعود کرد. دریاچه سبلان دارای آبی فیروزه‌ای رنگ می‌باشد که روی دهانه آتشفشان قله سبلان قرار گرفته است.

به اعتقاد مردم محلی سبلان، این دریاچه مکانی مقدس می‌باشد. زیرا آن‌ها اعتقاد دارند، زرتشت در این مکان به پیامبری رسیده و قبر او در کنار دریاچه سبلان و در زیر یکی از تخته سنگ‌ها قرار گرفته است. آب دریاچه حاصل ذوب شدن برف‌های قله سبلان می‌باشد و در اکثر ماه‌های سال به جز تیر، مرداد و شهریور منجمد است.

آدرس دریاچه سبلان اردبیل: اردبیل – لاهرود شابیل – مشکین شهر.

دریاچه سیاه گاو ایلام

دریاچه سیاه گاو ایلام

دریاچه سیاه گاو

دریاچه سیاه گاو تنها درياچه دوقلوی ایران بوده که در استان ایلام قرار گرفته است. اسم اصلی این دو دریاچه “سیاه آب” است که به علت هلالی شکل و شکل شاخ گاوی بودن، آن را به اسم “سیاه گاو” نیز می‌شناسند.

این دو دریاچه عمیق با دو رنگ متفاوت توسط یک کانال آبی به طول ۷۰ متر به هم متصل شده‌اند. افسانه‌ای از مردم محلی این منطقه در مورد این دریاچه وجود دارد. آن‌ها معتقد هستند که در گذشته، اسب آبی سیاه رنگی در آب زندگی می‌کرده و به خاطر ناشناخته بودن آن برای مردم، آن‌ها اسم “سیاه گاو” را گذاشته ‌ند.

دریاچه اول نقش سرچشمه با آب زلال را دارد و با اختلاف سطحی کم، بالاتر قرار گرفته است و به درون دریاچه دوم می‌ریزد. در نهایت آب از دریاچه دوم خارج می‌شود و به صورت رودی پر آب راهی زمين‌های اطراف می‌شود.

عمق دریاچه‌ها حدود بیست متر می‌باشد. در ابتدای دریاچه عمق کمتر است، به طوری که کف آن به راحتی دیده می‌شود اما عمق آب به طور ناگهانی به بیش از دو متر می‌رسد. این تغییر عمق ناگهانی برای شناگران مبتدی خطرناک می‌باشد.

آدرس دریاچه سیاه گاو ایلام: ایلام – ۱۵ کیلومتری شهر آبدانان.

دریاچه ارواح نوشهر

دریاچه ارواح

دریاچه ارواح نوشهر

دریاچه “ملا کلا” یا “دریاچه ارواح” در ۵ کیلومتری شمال روستای چلندر از توابع نوشهر قرار گرفته است. طول دریاچه حدود ۷۰۰ متر و عرض آن ۳۰۰ مترِ می‌باشد. دریاچه ارواح مه آلود بین درخت‌های جنگل قرار گرفته است و منظره‌ای شگفت‌انگیزی را به تصویر کشیده است. با وجود سخت و خطرناک بودن مسیر رسیدن به دریاچه به علت مواجه شدن با حیوانات وحشی جنگل اما افراد بسیاری به بازدید این دریاچه می‌روند.

علت لقب دادن ارواح به این دریاچه وجود درخت‌های خشک شده و شکسته‌ای اطراف دریاچه، مه آلود بودن دریاچه و شنیدن صدای حیوانات وحشی منطقه می‌باشد. تا به امروز داستانی در مورد دیده شدن ارواح در منطقه گفته نشده است.

آدرس دریاچه ارواح نوشهر: مازندران – نوشهر – ۵ کیلومتری شمال روستای چلندر.

حوض سلطان قم

حوض سلطان

حوض سلطان قم

حوض سلطان قم, مسافر سلام

این دریاچه در ۴۰ کیلومتری شمال شهرستان قم و ۸۵ کیلومتری جنوب تهران قرار گرفته است و وسعت آن در طول سال متغیر می‌باشد. دریاچه حوض سلطان بزرگترین آینه طبیعی ایران می‌باشد.

سطح نمکی و مسطح دریاچه به همراه بارش کم باران تبدیل به آینه‌ای بزرگ می‌شود، به طوری که می‌توان نقطه رسیدن زمین به آسمان را در آن نگاه کرد. این دریاچه در سال ۱۲۶۱ و بر اثر ساخت جاده تهران- قم تشکیل شده است.

از دو چاله جدا از هم به وجود آمده است که چاله شرقی حوض مره و چاله غربی حوض سلطان نام دارد و این دو بوسیله یک آبراه به هم متصل شده‌اند. در فصول پر آب ابتدا چاله مره پر می‌شود و سپس آب اضافی از طریق آبراهه وارد حوض سلطان می‌گردد. بهترین زمان بازدید این دریاچه اوایل بهار و اواسط پاییز می‌باشد.

آدرس حوض سلطان قم: قم – ۳۵ کیلومتری مسیر قم- تهران – جاده خاکی – دریاچه حوض سلطان.

تالاب چملی تکاب

تالاب چملی تکاب, گردشگری مسافر سلام

تالاب چملی تکاب

تالاب چملی، چملی گول یا چمن متحرک بدرلو، دریاچه‌ای با ۸۰ متر قطر به همراه جزیره چمنی با قطر نسبی ۶۰ متر که در آن قرار دارد.

اگر بخواهیم بهترین توصیف از این دریاچه داشته باشیم باید گفت: تالابی زیبا با جزیره‌ای چمنی که بر روی آن شناور می‌باشد. “چملی گول” در زبان محلی یعنی جزیره‌ای از چمن بر روی برکه می‌باشد. این جزیره چمنی متحرک با وزش باد و جریان هوا به جهت‌های مختلف حرکت می‌کند و همین ویژگی باعث منحصر به فرد شدن این جاذبه طبیعی شده است.

چمن این جزیره حتی در فصل زمستان سبز می‌باشد. نی‌های جزیره از به هم چسبیدن ریشه‌های چمن به زمین جلوگیری می‌کند که موجب شناور ماندن جزیره بر روی آب می‌شود.

آدرس تالاب چملی تکاب: آذربایجان غربی – تکاب – روستای بدرلو.

امیدواریم از مطالعه مقاله شگفت انگیز ترین تالاب های ایران لذت برده باشید. در انتها مقاله منتظر دیدگاه‌هایتان هستیم.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
پریسان
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

❤️ نوروز سال 1398 مبارک ❤️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: