دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه فردوسی مشهد در یک نگاه

همه ساله  بخت تو پیروز باد                 شبان سیه بر تو نوروز باد

با تبدیل آموزشگاه عالی بهداری در سال ۱۳۲۸ به دانشکده پزشکی، نخستین گام در راه تاسیس سومین دانشگاه ایران در شهر مقدس مشهد برداشته شد.
در سال ۱۳۳۴ با صدور مجوز دیگری دانشکده ادبیات با پنج رشته جداگانه تاسیس یافت.
با گسترش آموزش عالی در کشور به ترتیب دانشکده معقول و منقول (که بعداً به الهیات تغییر نام یافت) دانشکده علوم، دانشکده دندانپزشکی، دوره شبانه، دانشکده علوم دارویی و تغذیه، دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشکده کشاورزی، دانشکده مهندسی، مؤسسه بینایی سنجی، دبیرستان دانشگاه و مرکز تعلیمات به مجموعه دانشگاه مشهد که از سال ۱۳۵۳ به دانشگاه فردوسی تغییر نام یافته بود افزوده شد.
دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان سومین دانشگاه کشور از نظر قدمت پس از دانشگاه‌های تهران و تبریز در حال حاضر شصت و هفتمین سال فعالیتش را سپری می‌کند.
ضرورت گسترش آموزش پس از انقلاب اسلامی سبب شد که پس از تغییر در برخی واحدها و تفکیک دانشگاه علوم پزشکی از دانشگاه فردوسی مشهد، دانشکده علوم اداری و اقتصادی، دانشکده دامپزشکی، آموزشکده کشاورزی شیروان، دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشکده علوم ریاضی، پژوهشکده علوم گیاهی، مرکز تحقیقات زمین لرزه شناسی، کالج دانشگاه، دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست و دانشکده معماری و شهرسازی و هنر اسلامی یکی پس از دیگری به مجموعه واحدهای دانشگاه اضافه شود.

دانشگاه فردوسی
دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان بزرگترین دانشگاه شرق کشور، از وجود ۸۲۱ عضو هیأت علمی متخصص و پرتلاش برخوردار است. در حال حاضر تعداد ۹۸۵۸ دانشجو در گروه علوم انسانی، ۳۲۳۲ دانشجو در گروه علوم پایه، ۵۴۸۱ دانشجو در گروه فنی و مهندسی، ۴۲۳۴ دانشجو در گروه کشاورزی و دامپزشکی و ۳۰۴ دانشجو در گروه هنر مشغول به تحصیل می‌باشند که از این تعداد ۱۱۰۴۴ دانشجو در مقطع کارشناسی و ۱۲۱۶۷ دانشجو در مقطع تحصیلات تکمیلی می‌باشند. این دانشگاه از پردیسی بسیار وسیع، زیبا و سرسبز برخوردار است و بیش از یک دهه است که به عنوان دانشگاه سبز در جهت حفط محیط زیست تلاش می‌کند.
رتبه نخست فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های کشور، رتبه نخست در جشنواره نشریات دانشجویی، رتبه نخست در فعالیت های انجمن‌های علمی دانشجویی، رتبه نخست دوازدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان پسر سراسر کشور، رتبه‌های برتر در المپیادهای علمی ملی و بین‌المللی از جمله شیمی و ریاضی، رتبه سوم جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات، رتبه دوم وبگاه دانشگاه در میان دانشگاه‌های وزارت علوم در رتبه‌بندی جهانی وبومتریک و حضور در میان دانشگاه‌های برتر کشور در رتبه‌بندی موضوعی نظام QS بخشی از افتخارات این دانشگاه محسوب می‌گردد. همچنین طی دو سال اخیر این دانشگاه با تمرکز بر دیپلماسی علمی، توانسته رتبه اول در زمینه تعاملات علمی، پژوهشی و فناوری بین المللی را در بین دانشگاه های کشور کسب نماید.

بازدید کننده عزیز، مسافرسلام یک سایت ویژه مشاوره سفر می باشد.
برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران
در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.

مدیریت هیات نظارت و ارزیابی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی خراسان رضوی، نماینده تام‌الاختیار سازمان سنجش آموزش کشور در استان، دبیرخانه هیات امنای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی شرق کشور، دبیرخانه کمیسیون پژوهش و فناوری استان و دبیرخانه منطقه ۹ در حوزه های ورزش، آموزش، پژوهش و فرهنگی اجتماعی دانشگاه‌های کشور، دبیر خانه هیأت جذب استانی و دبیرخانه شبکه دانشگاه‌های خراسان رضوی از جمله نقش‌های دیگر دانشگاه در منطقه بوده که همراه با رسالت اصلی خود، به عنوان یک دانشگاه مادر عهده‌دار آن است.
از جمله خدمات منحصر به فرد این دانشگاه در منطقه شمال شرق می‌توان ارزیابی و صدور تاییدیه علمی اختراع، ارائه خدمات آزمایشگاهی به عنوان دبیر شبکه آزمایشگاه‌های علمی ایران (شاعا) در شرق کشور و عضو شبکه آزمایشگاهی فناوری نانو، ارائه خدمات تخصصی امنیت فناوری اطلاعات و ارتباطات در آزمایشگاه آپا، ارائه خدمات مرکز محاسبات سنگین، ارائه خدمات آزمایشگاه فناوری وب، ارائه خدمات آزمایشگاه تایید نمونه تجهیزات IP-IPBX، طراحی و پشتیبانی سامانه‌های کاربردی دانشگاهی و برگزاری دوره‌های آموزش عالی آزاد برای مدیران ارشد و دیگر صاحبان صنعت و خدمات در کالج دانشگاه را نام برد.
دانشگاه فردوسی مشهد در نظر دارد در افق چشم انداز ۱۰ ساله خود یکی از دو دانشگاه برتر جامع کشور در تولید علم، نظریه ‌پردازی و توسعه فناوری، برخوردار از جایگاه معتبر در بین ۱۰ دانشگاه اول جهان اسلام و در شمار ۵۰۰ دانشگاه ممتاز جهان با هویتی اسلامی-ایرانی قرار گیرد.
امکانات آموزشی، پژوهشی، کتابخانه‏‌ها، ورزشی و فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در شرق کشور یگانه است لذا برای دانش آموزان عزیزی که علاقمند به تحصیل توأم با تهذیب اخلاق در یک دانشگاه معتبر هستند و اهل ورزش و فعالیت‌های اجتماعی سازنده نیز می‌باشند دانشگاه فردوسی مشهد قابل توصیه می‌باشد.

سردر دانشگاه فردوسی

سرود دانشگاه فردوسی مشهد

متن سرود دانشگاه فردوسی مشهد در زیر آمده است:

باز می‌چرخد زمین در گردش ایام
می‌درخشد بر فراز خاوران خورشید
باز می‌خندد به روی قله‌ها آرام
تا بجوشد در دل ما چشمه امید
تا که ایران را بیفزاید به نیکی نام
تا که بخشد مردمان را کام
تا برافرازد درفش کاویان را بر بلند بام
تا دهد فر و شکوهی دیگر انسان را
تا که جاویدان کند در پهنه مشرق خراسان را
می‌درخشد همچنان خورشید دانایی
همچنان می‌بخشد ایران را توانایی
می‌گشاید علم و ایمان باز هم لب را
می‌برد بیرون از ایران لشکر شب را
ماه هشتم در دل این آسمان پیداست
شهر پاک مشهد از نور رضا (ع) زیباست
شهر ایران، شهر توس و خاک فردوسی
باغ دانش، آرزوی پاک فردوسی
کوی دانشگاه، مهد دانش و دین است
یادگاری از خردمندان پیشین است
نام “دانشگاه فردوسی مشهد” سبز
جاودان این نام نام آور بماند سبز

روسای دانشگاه فردوسی مشهد

براساس تشکیلات سازمانی مصوب مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم تحقیقات و فناوری کلیه امور دانشگاه توسط رئیس دانشگاه با همکاری معاونان وی اداره می‌شود. وی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی، انتخاب می‌شود و محور و مسئول اصلی اتخاذ تصمیمات و عملکرد دانشگاه، برطبق ضوابط و مقررات مربوط است.

رؤسای دانشگاه فردوسی مشهد از ابتدا تا کنون
نام و نام خانوادگی آغاز تصدّی پایان تصدّی
دکتر حسین سامی راد ۱۳۳۷ ۱۳۴۱
دکتر ضیاء الدین اسماعیل بیگی ۱۳۴۱ ۱۳۴۷
دکتر محسن ضیایی ۱۳۴۷ ۱۳۴۸
دکتر عبدالله فریار ۱۳۴۸ ۱۳۵۲
دکتر نصرالله مقتدر مژدهی ۱۳۵۲ ۱۳۵۴
دکتر سید جلال متینی ۱۳۵۴ ۱۳۵۶
دکتر پرویز آموزگار ۱۳۵۶ ۱۳۵۷
دکتر سیروس سهامی ۱۳۵۷ ۱۳۵۸
دکتر غلامعلی ادریسیان ۱۳۵۸ ۱۳۵۸
دکتر مهدی اعتمادی ۱۳۵۹ ۱۳۶۴
دکتر حسین اشتیاق حسینی ۱۳۶۴ ۱۳۶۹
دکتر عبدالرسول کاظم‌پور ۱۳۶۹ ۱۳۷۵
دکتر علی سرافراز یزدی ۱۳۷۵ ۱۳۷۷
دکتر عبدالرضا باقری ۱۳۷۷ ۱۳۸۴
دکتر علیرضا عاشوری ۱۳۸۴ ۱۳۹۲
دکتر محمد کافی ۱۳۹۲ تا کنون

دانشکده‌ها و واحدها

 • معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد

فعالیت‌هاى حوزه معاونت فرهنگی-اجتماعی و دانشجویی تأثیر مهمى در ارتقاى سطح فرهنگی و روحیه مطلوب دانشجویان دارد و با عملکرد صحیح مى ‌توان شاهد تلاش دانشجویان براى دستیابى به اهداف آموزش‏ عالى کشور بود. این معاونت پیش از این به صورت دو معاونت جداگانه: معاونت فرهنگی و اجتماعی و معاونت دانشجویی در ساختار دانشگاه فعالیت می‌کردند با تغییر ساختار سازمانی دانشگاه و تصویب آن در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۹۵ به یک معاونت واحد تحت عنوان معاونت فرهنگی-اجتماعی و دانشجویی تغییر نام داد.

سازمان مرکزی دانشگاه فردوسی

 • دانشکده ادبیات و علوم انسانی دکتر علی شریعتی

دانشکده ادبیات و علوم انسانى دانشگاه فردوسى مشهد با هدف تأمین نیروى انسانى متخصص و ماهر به عنوان دومین واحد آموزش عالى در سطح شهر مشهد با راه‏ اندازى گروه زبان و ادبیات فارسى در سال ۱۳۳۴ هجرى شمسى تأسیس گردید.

هم‌اکنون این دانشکده تحت نام دانشکده ادبیات و علوم انسانى دکتر على شریعتى با ۹ گروه آموزشى فعالیت می ‌کند. این دانشکده در حال حاضر ۸۷ عضو هیات علمى (۲ استاد، ۱۸ دانشیار، ۴۳ استادیار، ۲۴ مربى) ۱۲کارشناس آموزشى، ۷۶ کادر ادارى و خدماتی، ۲۲۸۶ دانشجوی کارشناسی، ۴۵۳ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۸۲ دانشجوی  دکترى دارد.

فضاى آموزشى و ادارى دانشکده از آغاز تا سال ۱۳۸۰ در مرکز شهر بوده و در تیرماه آن سال ساختمان جدید دانشکده ادبیات و علوم انسانی در محل پردیس دانشگاه با حضور مقام محترم وزارت و مسئولان استانی افتتاح گردید.

رشته‌های تحصیلی موجود در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد به شرح ذیل می‌باشد:

 • زبان و ادبیات فارسی
 • زبان و ادبیات عرب
 • زبان و ادبیات فرانسه
 • زبان و ادبیات انگلیسی
 • علوم اجتماعی
 • زبان شناسی
 • تاریخ
 • جغرافیا
 • زبان روسی

دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی

 • دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی

دانشکده علوم ورزشی در سال ۱۳۷۲ با هدف تربیت و پرورش نیروی متخصص برای تحقق نیازهای کشور در جهت رشد ورزش و تربیت بدنی تاسیس شد. دانشکده دارای سه مقطع تحصیلی به شرح ذیل می‌باشد:

 • کارشناسی تربیت بدنی و علوم ورزشی با دو گرایش علوم زیستی و علوم انسانی
 • کارشناسی ارشد با پنج گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی، رفتار حرکتی، مدیریت ورزشی، فیزیولوژی ورزشی، آسیب شناسی ورزسی و حرکات اصلاحی
 • مقطع دکتری با سه گروه رفتار حرکتی، فیزیولوژی ورزشی و مدیریت ورزشی و گرایش‌های مختلف این گروه‌ها

دانشکده تربیت بدنی دانشگاه فردوسی

در حال‌ حاضر در این‌ دانشکده مقطع کارشناسی‌ تربیت‌ بدنی و علوم‌ ورزشی‌ و مقطع کارشناسی ارشد و دکتری (روزانه‌-نوبت دوم) موجود می‌باشد. دانشکده‌ تربیت‌ بدنی‌ و علوم‌ ورزشی علاوه بر تربیت‌ و پرورش‌ نیروهای متخصص‌ کارشناس، هر ساله ‌به‌ بیش‌ از ۶۰۰۰ نفر از دانشجویان‌ سایر رشته‌های دانشگاهی در محل‌ دانشکده‌، واحد آموزشی تربیت‌ بدنی عمومی ‌۱و۲ ارائه‌ می‌دهد. ساختمان‌ قدیمی دانشکده در سال ۱۳۷۲ ‌با زیربنای ۵۰۰۰ متر مربع‌ شامل‌ یک سالن‌ چندمنظوره‌ (سالن امام رضا)، هفت کلاس‌ درس‌، آزمایشگاه طب ورزشی، کتابخانه، مرکز رایانه بود که در مجاورت دانشکده علوم اداری و اقتصادی واقع شده بود. در فضای قدیمی دانشکده سالن چند منظوره امام رضا (ع) و سالن ژیمناستیک و رزمی و همچنین فضاهای دیگر به ابعاد ۲۵۰۰ متر مربع جهت فعالیت‌های آموزشی در اختیار دانشکده می‌باشد. ساختمان جدیدالاحداث دانشکده علوم ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد، در زمینی به مساحت دو هزار متر مربع پس از سه سال کار تحقیقاتی و طراحی قسمت‌های مختلف در سه طبقه پس از گذشت حدود یکسال در دیماه سال ۱۳۹۴ تحویل دانشکده شد.

دانشکده علوم ورزشی

 • دانشکده الهیات

دانشکده الهیات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسى مشهد در سال ۱۳۳۷ به نام دانشکده علوم معقول و منقول با دو رشته معقول (فلسفه و حکمت اسلامى) و منقول (فقه) تاسیس شده است. از سال ۱۳۴۸ نام این دانشکده، به الهیات و معارف اسلامى تغییر یافته و در سه رشته فقه و مبانى حقوق ‏اسلامى، فلسفه و کلام اسلامى، فرهنگ اسلامى و رابطه آن با تمدن ایرانى دانشجو پذیرفته است. در بهمن ماه ۱۳۶۵ رشته آزاد الهیات به پنج گرایش فقه و مبانى حقوق اسلامى، فلسفه و کلام اسلامى، علوم قرآنى و حدیث، فرهنگ اسلامی (تاریخ و تمدن اسلامى) و مبانی تشیع و ادیان و مذاهب تقسیم گردید. از سال تحصیلى ۷۰-۱۳۶۹ دانشکده داراى پنج گروه آموزشى مبانی تشیع و ادیان و مذاهب (ادیان و عرفان تطبیقی)، تاریخ و تمدن اسلامی، علوم قرآن و حدیث، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی بود که در سال ۱۳۸۳ گروه معارف اسلامی نیز به دانشکده الهیات پیوست.

دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی

 • دانشکده دامپزشکی

دوره‌های تحصیلی در دانشکده دامپزشکی به شرح ذیل می‌باشد:

 • دکتری عمومی دامپزشکی
 • کارشناسی پیوسته علوم آزمایشگاهی و بهداشت مواد غذایی

کارشناسی ارشد در ۶ زیرگروه:

  1.  انگل شناسی
  2.   باکتری شناسی
  3.   فیزیولوژی
  4.  بیوشیمی بالینی
  5. بافت شناسی
  6. بهداشت و مواد غذایی

دکترای تخصصی(p.h.D) در رشته‌های ذیل:

 1. مامایی و بیماری‌های تولید مثل
 2. داخلی دام‌های بزرگ
 3. پاتولوژی
 4. کلینیکال پاتولوژی
 5. جراحی و هوشبری دامپزشکی
 6. فیزیولوژی
 7. بیوتکنولوژی
 8. انگل‌شناسی
 9. بافت‌شناسی
 10. بهداشت و مواد غذایی

دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی

 • دانشکده علوم اداری و اقتصاد

دانشکده‌ علوم‌ اداری‌ و اقتصادی‌ دانشگاه ‌فردوسی‌ مشهد در سال‌ ۱۳۶۷ با هدف‌ تأمین‌ و تربیت نیروی‌ انسانی‌ متخصص‌ مورد نیاز کشور در رشته اقتصاد‌، رشته مدیریت‌، رشته حسابداری تأسیس و سپس رشته حقوق و رشته علوم سیاسی ‌به رشته‌های فوق اضافه گردید.
در حال حاضر تعداد ‌۲۱۰۰ نفر دانشجوی دختر و پسر در دوره‌های کارشناسی (روزانه‌ و شبانه‌)، کارشناسی ارشد و دکتری در این دانشکده مشغول‌ به‌ تحصیل‌ هستند. همچنین مراکز پژوهشی اقتصاد شرق ایران و کشورهای همجوار در سال ۸۴ و مرکز مطالعات مدیریتی و بازار در سال ۸۶ تأسیس گردیدند. دانشجویان‌ این‌ دانشکده‌ با گذراندن‌ یک‌ دوره‌ آموزشی چهار ساله‌ (در ۸ نیمسال‌ تحصیلی) با اخذ مدرک کارشناسی در رشته‌های اقتصاد بازرگانی، اقتصاد نظری، مدیریت‌ بازرگانی، مدیریت‌ دولتی، حسابداری، حقوق‌ و علوم سیاسی دانش‌ آموخته‌ می‌شوند. زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره کارشناسی ارشد در هر یک از رشته‌ای موجود ۲ تا ۳ سال می‌باشد. تعداد دانش‌آموختگان‌ دانشکده‌ از بدو تاسیس‌ تاکنون‌ حدود ۴۷۰۱ نفر در مقاطع ‌مختلف‌ تحصیلی و در رشته‌های گوناگون‌ فوق بوده ‌است‌.

دانشکده علوم اداری دانشگاه فردوسی

دانشکده‌ علوم‌ در سال‌ ۱۳۴۰ تاسیس‌ شد و پذیرش‌ دانشجو در رشته‌ ریاضی ـ فیزیک ازسال‌ ۱۳۴۱ آغاز گردید. در سال‌ ۱۳۴۴ رشته‌ریاضی ـ فیزیک منحل‌ و رشته‌های ریاضی، فیزیک و شیمی با پذیرش‌ ۵۰ دانشجو در هرگروه‌ جایگزین‌ آن‌ شد. رشته‌های‌ زمین‌شناسی وزیست‌شناسی در سال‌ ۱۳۴۶ تاسیس‌ گردیدند. رشته‌ آمار که‌ قبلاً با ریاضی مشترک بود در سال‌۱۳۶۷ به ‌طور مستقل‌ دانشجو پذیرفت‌. رشته ‌کامپیوتر در سال‌ ۱۳۶۸ از گروه‌ ریاضی جدا شد و به‌ صورت‌ مستقل‌ تشکیل‌ و به‌ دانشکده‌ مهندسی‌ منتقل‌ گردید. طرح‌ تأسیس‌ دانشکده‌ علوم‌ ریاضی در سال‌ ۱۳۷۵ به‌ تصویب‌ رسید و این‌ دانشکده‌ به ‌طور رشته ای جداگانه‌ در سال‌ ۱۳۷۶ شروع‌ به‌ فعالیت‌ نمود. دانشکده‌ علوم‌  در حال‌ حاضر دارای‌ چهارگروه‌ آموزشی‌ زمین‌شناسی، شیمی، زیست‌شناسی و فیزیک است‌. تعداد دانشجویان‌ در (نیمسال اول‌ ۸۹-۱۳۸۸) شامل‌، کارشناسی ۱۱۱۲  نفر، کارشناسی ارشد ۶۲۷  نفر، و دکتری ‌۲۳۸  نفر بوده است.

 •  دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی

دانشکده علوم تربیتی و روان‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان مهمترین و با سابقه‌ترین نهاد آموزش عالی در شرق کشور، به منظور تامین نیروی انسانی کارشناس، در زمینه‌ رشته‌های علوم‌تربیتی، روان‌شناسی و علم اطلاعات و دانش شناسی ایجاد گردیده و تاکنون خدمات ارزنده‌ای در تأمین نیروی انسانی متخصص مورد نیاز کشور ارائه کرده است. این دانشکده در تاریخ ۲۵ مهرماه ۱۳۵۲ آغاز به کار نمود. هم‌اکنون ۱۷۲۹ نفر دانشجو، شامل ۱۲۳۸ دانشجوی کارشناسی، ۴۲۴ نفر دانشجوی کارشناسی ارشد و ۶۷ نفر دانشجوی دکتری مشغول به تحصیل در این دانشکده می‌باشند.

دانشکده علوم تربیتی دانشگاه فردوسی

دانشکده روانشناسی دانشگاه فردوسی

 • دانشکده علوم ریاضی

در سال‌ ۱۳۷۵ دانشکده‌ علوم‌ ریاضی دانشگاه‌ فردوسی مشهد (با تفکیک از دانشکده علوم پایه) متشکل از دو گروه آموزشی ریاضی و آمار با ۴۳ عضو هیات علمی تشکیل شد. گروه های آمار و ریاضی این دانشکده از سال ۱۳۸۰ تاکنون به ترتیب به عنوان قطب‌های علمی آمار و ریاضی کشور شناخته شده‌اند. گروه ریاضی اولین گروه آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد است که بعد از پیروزی انقلاب اسلامی ایران، دکتری ریاضی تربیت و فارغ التحصیل کرده است. در این دانشکده هم اکنون ۸۵۰ دانشجوی کارشناسی، ۱۲۷ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۷۴ دانشجوی دکتری مشغول به تحصیل می‌باشند. رشته‌های تحصیلی موجود در دانشکده علوم ریاضی، ریاضی محض، ریاضی کاربردی و آمار می‌باشد.

 • دانشکده کشاورزی

دانشکده‌ کشاورزی دانشگاه‌ فردوسی مشهد در سال‌ ۱۳۵۲ با هدف‌ تامین‌ نیروی انسانی متخصص‌ و ماهر در رشته‌های گوناگون‌ کشاورزی تاسیس‌ شد و از آن‌ زمان‌ تاکنون‌، این‌ دانشکده‌ در چارچوب‌ فعالیت‌های آموزشی و پژوهشی به‌ هدایت‌ علمی بخش‌ کشاورزی پرداخته‌ است‌. افزایش‌ کمی و کیفی فعالیت‌های تحقیقاتی، آموزشی، خدماتی و ترویج‌ در حوزه‌ (دانش‌ کشاورزی) نیازمند سرمایه‌‌گذاری عقلایی، خلاقیت‌ و به‌ کارگیری روش‌های نوین‌ است‌.
فعالیت‌های آموزشی دانشکده کشاورزی مشهد از مهرماه‌ ۱۳۵۳ با پذیرش‌ ۴۳ دانشجو در دو رشته کارشناسی زراعت‌ و اصلاح‌ نباتات‌ و علوم‌ و صنایع‌ غذایی آغاز شد. هم اکنون پیشنه ایجاد رشته کارشناسی ارشد اقتصاد کشاورزی به عنوان رشته مصوب شورای دانشگاه به شورای گسترش وزارت علوم، تحقیقات و فناوری ارائه شده است. دانشکده‌ کشاورزی در حال‌ حاضر دارای ۱۵۸۸ دانشجوی کارشناسی، ۴۹۱ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۱۹۷ دانشجوی دکتری مشغول‌ به‌ تحصیل‌ می‌باشند. دانشجویان‌ این‌ دانشکده‌ با گذراندن‌ یک دوره آموزشی چهارساله‌ (هشت‌ نیمسال‌ تحصیلی) با اخذ مدرک لیسانس‌ مهندسی و طی یک دوره حداقل دو ساله موفق به اخذ مدرک کارشناسی ارشد و نیز یک دوره ۴ یا ۵ ساله دوره دکتری خویش را به اتمام می‌رسانند.
این دانشکده از بدو تاسیس تاکنون حدود ۴۰۰۰۰ دانش آموخته در مقاطع مختلف تحصیلی و در رشته‌های گوناگون داشته است.

دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد

 • دانشکده مهندسی

بر اساس مصوبه یکصد و چهارمین نشست شورای گسترش آموزش عالی مورخ پنجم اسفند ۱۳۵۳ و با هدف ایجاد یک قطب مهندسی قوی و مناسب در شرق ایران و ایجاد امکانات و شرایط مناسب برای پرورش استعدادهای فنی جوانان، تأمین نیروی انسانی متخصص، اجرای طرح‌های صنعتی و استقلال علمی و صنعتی کشور، دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد تأسیس گردید. دانشکده مهندسی در مهر ۱۳۵۴ با پذیرش ۳۰ دانشجو در رشته برق و ۳۰ دانشجو در رشته مکانیک فعالیت خود را آغاز کرد ولی به دلیل تأمین نشدن کادر آموزشی، رشته مهندسی برق تعطیل شد و دانشجویان این رشته به دیگر دانشگاه‌ها منتقل شدند و پس از تأمین کادر آموزشی از سال ۱۳۵۸ بار دیگر فعالیت رشته مهندسی در رشته الکترونیک آغاز شد. به دنبال انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۵۹ و با ادغام دانشکده مهندسی و دانشگاه کار و پیشه شاخه مشهد، تعداد اعضای هیأت علمی و دانشجویان آن به یک‌باره افزایش چشمگیری یافت.
اینک پس از گذشت ۳۹ سال از آغاز فعالیت دانشکده مهندسی، این دانشکده با زیربنایی حدود ۴۸۰۰۰ متر مربع فضای آموزشی، اداری، خدماتی، کارگاهی و سالن اجتماعات دارای دانشجوی کارشناسی، دانشجوی کارشناسی ارشد و دانشجوی دکتری در هفت رشته و ۶۸ گرایش می‌باشد. ضمن اینکه چهار مرکز پژوهشی فعال شامل مراکز پژوهشی بهینه‌سازی مصرف انرژی و کاهش آلودگی هوا، منابع آب و محیط زیست، برق و کامپیوتر و مهندسی ساخت، تولید و خدمات خودرو در دانشکده به فعالیت مشغول می‌باشند.

دانشکده مهندسی

۱- گروه مهندسی برق

دوره کارشناسی: این گروه از سال ۱۳۵۸ فعالیت خود را بعد از تاسیس در واحد شماره ۲ مهندسی (واقع در بزرگراه کلانتری) آغاز نمود و در سال ۱۳۶۴ به دیگر گروه‌های دانشکده مهندسی مستقر در پردیس دانشگاه پیوست. در حال حاضر در دوره کارشناسی گروه عمران بیش از ۴۲۶ دانشجو مشغول به تحصیل هستند.

دوره تحصیلات تکمیلی: در مقطع دکتری نیز گرایش های کنترل، قدرت، مخابرات و الکترونیک به ترتیب در سال های ۱۳۷۴، ۱۳۷۷، ۱۳۷۹ و ۱۳۸۱ به حوزه فعالیت آن اضافه شده است. علاوه بر دوره کارشناسی ۲۶۲ دانشجوی دوره کارشناسی ارشد و ۱۳۵ دانشجوی دوره دکتری، نیز در گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی نیز مشغول به تحصیل می باشند. گروه مهندسی برق، یکی از بزرگترین گروه های آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد و همچنین یکی از بزرگترین گروه های مهندسی برق در بین دانشگاه های کشور می باشد.

۲- گروه مهندسی شیمی

دوره کارشناسی: این گروه از مهرماه ۱۳۷۱ فعالیت خود را با پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی مهندسی شیمی گرایش صنایع گاز آغاز نمود. در حال حاضر این گروه در مقطع کارشناسی با ۳۳۵ دانشجو مشغول به فعالیت می‌باشد.

دوره تحصیلات تکمیلی: افزون بر دوره کارشناسی، ۲۱۳ دانشجوی دوره کارشناسی ارشد در سه گرایش صنایع غذایی، فرآوری و انتقال گاز و پدیده‌های انتقال و فرآیندهای جداسازی، ۶۲ دانشجوی دوره دکتری در گروه مهندسی شیمی به تحصیل اشتغال دارند. همچنین این گروه دارای آزمایشگاه‌های عمومی، تحقیقاتی عمومی، کروماتوگرافی گاز، آنالیز حرارتی، جداسازی غشایی، جاذب‌ها و کاتالیست‌های صنعتی، لوله‌های گرمایی، رآکتور نیمه صنعتی تحت فشار و انیستیتو گاز و نفت می‌باشد.

۳- گروه مهندسی صنایع

این گروه در مهر ماه سال ۱۳۸۵ با تلاش مدیریت دانشکده و همکاری گروه مکانیک ایجاد گردید که در حال حاضر در مقطع کارشناسی و کارشناسی ارشد دانشجو می‌پذیرد و از سال تحصیلی آینده نیز اقدام به جذب دانشجو در مقطع دکتری خواهد نمود. در حال حاضر ۲۵۷ دانشجو در مقطع کارشناسی و ۵۴ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند. این گروه دارای امکاناتی از جمله: سایت کارشناسی ارشد، آزمایشگاه اندازه گیری و ابزار دقیق، آزمایشگاه تحقیقاتی ارگونومی و ایمنی می‌باشد.

۴-گروه مهندسی عمران

دوره کارشناسی: این گروه از سال ۱۳۵۸ فعالیت خود را از آغاز تاسیس در واحد شماره ۲ مهندسی (واقع در بزرگراه کلانتری) آغاز نمود و در سال ۱۳۶۴ به دیگر گروه های دانشکده مهندسی مستقر در پردیس دانشگاه پیوست. در حال حاضر در دوره کارشناسی گروه عمران بیش از ۴۲۶ دانشجو مشغول به تحصیل هستند.

دوره تحصیلات تکمیلی:گروه عمران از سال ۱۳۶۷ در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش های آب، راه و ترابری، خاک و پی، سازه، سازه های هیدرولیکی و محیط زیست دانشجو پذیرش نموده که در حال حاضر در دوره کارشناسی ارشد ۲۷۹ دانشجو مشغول به تحصیل می‌باشند. همچنین از سال ۱۳۷۷ با توجه به وجود امکانات بالقوه پژوهشی و هیأت علمی مجرب، گروه عمران شروع به پذیرش دانشجو در مقطع دکتری تخصصی نمود که هم‌اکنون در این دوره ۹۵ دانشجو مشغول به تحصیل می‌باشند. همچنین این گروه دارای آزمایشگاه‌های آموزشی و پژوهشی مصالح ساختمان و تکنولوژی بتن، دینامیک سازه، روسازی، سازه، هیدرولیک، مکانیک خاک و نقشه‌برداری می‌باشد.

۵-گروه مهندسی کامپیوتر

دوره کارشناسی: در سال ۱۳۴۹ همزمان با دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی شریف، رشته آمار و کامپیوتر در مقطع کارشناسی و در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد تاسیس شد. مدیریت وقت گروه در آن زمان شادروان پروفسور فاطمی بود. دانشگاه برای اولین دوره ۱۱ نفر دانشجو را پذیرفت. بعد از پیروزی انقلاب این رشته به نام کامپیوتر تغییر نام یافت. در سال ۱۳۷۲ گروه مهندسی کامپیوتر در دانشکده مهندسی شکل گرفت و این رشته از دانشکده علوم به دانشکده مهندسی انتقال یافت. هم اکنون این گروه در دوره کارشناسی ۳۸۳ دانشجو دارد.
دوره تحصیلات تکمیلی:در آغاز تنها گرایش گروه مهندسی کامپیوتر، کارشناسی نرم افزار بود، ولی در سال های ۷۴، ۷۸ و ۸۵ به ترتیب دوره های کارشناسی ارشد کامپیوتر و دکتری نرم افزار در این گروه دایر گردید. اکنون در این گروه ۱۷۷ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۷۲ دانشجوی دکتری به تحصیل مشغول می‌باشند.

۶- گروه مهندسی مکانیک

این گروه با سابقه‌ترین گروه دانشکده مهندسی می‌باشد که فعالیت خود را در سال ۱۳۵۴ آغاز نموده است و اکنون با ۳۳ عضو هیات علمی به یکی از بزرگترین گروه‌های دانشکده تبدیل شده است.
دوره کارشناسی: این گروه در حال حاضر ۵۱۵ دانشجوی کارشناسی در گرایش‌های طراحی کاربردی و حرارت و سیالات دارد.
دوره تحصیلات تکمیلی: گروه مهندسی مکانیک در مقطع کارشناسی ارشد با ۳۲۶ دانشجو در گرایش‌های طراحی کاربردی، تبدیل انرژی، ساخت و تولید و هوا فضا فعالیت دارد. این گروه همچنین در مقطع دکتری نیز در گرایش‌های طراحی کاربردی و تبدیل انرژی هر ساله دانشجو می‌پذیرد. هم‌اکنون ۱۶۹ دانشجوی دکتری در گروه مهندسی مکانیک به تحصیل می‌پردازند.

۷- گروه مهندسی متالورژی و مواد

دوره کارشناسی متالورژی و مواد: در حال حاضر دانشجو در مقطع کارشناسی به تحصیل اشتغال دارند.
دوره تحصیلات تکمیلی: در حال حاضر این گروه ۱۱۰ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد و ۲۷ دانشجو در مقطع دکتری دارد.

 • دانشکده معماری و شهرسازی

در حال حاضر، با گذشت حدود ۹ سال از عمر دانشکده، تعداد اعضای ﻫیئت علمی تمام وقت دانشکده به ۸ نفر رسیده است و بیش از ۲۰ نفر عضو ﻫﯿﺋت علمی پاره وقت و حق التدریس از استادان دانشگاه‌های معتبر کشور در این دانشکده مشغول به تدریس‌اند .ساختمان تازه تاسیس این دانشکده با مساحتی بالغ بر ۷۰۰۰ متر مربع در پردیس دانشگاه فردوسی مشهد به بهره‌برداری رسیده است. این ساختمان دارای ۸ آتلیه، ۴ کلاس تئوری، ۲ کارگاه نجاری و ساخت و امکاناتی مانند: کتابخانه، سالن مطالعه، آرشیو، سایت، واحد سمعی بصری، دفتر فنی، دفتر آموزش‌های آزاد و دیگر فضاهای لازم اداری است.

تعداد ۱۱۳ نفر از دانشجویان این دانشکده فارغ التحصیل و تعداد ۳۰ نفر فقط در دانشگاه‌های دولتی در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل می‌باشند. دانشجویان این دانشکده در طول تحصیل به بازدیدهای علمی یک روزه و چند روزه می‌روند چرا که بازدید از آثار باستانی و بناهای تاریخ جز سرفصل دروس ایشان می‌باشند. تاکنون همایش‌هایی از جمله همایش خانه‌های ایرانی در سال ۸۸ و بررسی راه‌حل‌های معاصرسازی مشارکتی در شرایط ایران امروز با محوریت محله آبکوه مشهد در سال ۹۰ نیز در این دانشکده برپا شده است. دانشجویان این دانشکده با شرکت در جشنواره حرکت در سال تحصیلی ۸۷-۸۸ در زمینه ترویج مورد تقدیر قرار گرفته و انجمن علمی برتر معرفی گردید. پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد نیز به تصویب شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه رسیده است که در حال حاضر دانشجویان کارشناسی ارشد در رشته معماری در حال تحصیل می‌باشند.

 • دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست

شورای گسترش آموزش عالی در جلسه ۱۷ بهمن ماه ۱۳۸۳ با ایجاد دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست در دانشگاه فردوسی مشهد موافقت به عمل آورد. تاسیس این دانشکده با توجه به فراوانی تنوع زیستی مناطق شمال شرق کشور و گستردگی منابع طبیعی و نیز وجود اکوسیستم‌های منحصر به فرد در این قسمت از کشور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست در مهر ماه سال ۱۳۸۴ رسماً با پذیرش ۶۵ دانشجو در دو رشته از رشته‌های زیر مجموعه مهندسی منابع طبیعی (مرتع و آبخیزداری و محیط زیست) فعالیت خود را آغاز نمود. همچنین از ابتدای سال تحصیلی ۱۳۸۶ در رشته مدیریت مناطق خشک و بیابانی و از مهرماه ۱۳۹۱ در رشته شیلات در مقاطع کارشناسی دانشجو پذیرفته‌ است. در بخش تحصیلات تکمیلی نیز از سال تحصیلی ۱۳۹۰-۱۳۸۹ در مقطع کارشناسی ارشد مرتعداری، و از سال تحصیلی ۱۳۹۳-۱۳۹۲ در مقطع کارشناسی ارشد آبخیزداری و مدیریت مناطق بیابانی دانشجو پذیرفته است. براساس برنامه بلند مدت، دانشکده در سال‌های آینده در چهارچوب طرح توسعه خود در سایر رشته‌های مهندسی منابع طبیعی نظیر جنگلداری دانشجو پذیرش خواهد داشت.

دانشکده منابع طبیعی

 • دانشکده هنر

این دانشکده فعالیت خود را از بهمن ماه سال ۱۳۷۸ با پذیرش دانشجو در دو رشته نقاشی و گرافیک آغاز نمود. این واحد از دانشگاه، با توجه به سابقه فعالیت واحد نیشابور که در رشته مهندسی صنایع غذایی فعالیت می‌کرد و پیشینه علمی و ادبی این شهرستان، در این شهر و در مکان سابق (واحد نیشابور) راه اندازی شد.
سطوح تحصیلی در این رشته به نقاشی و گرافیک ختم می‌شود.

۱- نقاشی: دوره کارشناسی نقاشی مادر تمامی هنرهای تجسمی است.

۲- گرافیک (ارتباط تصویری): این دوره در برگیرنده علوم و مهارت‌هایی است تا با زبان تصویر توانایی انتقال پیام در سطح وسیع جامعه، امکانپذیر باشد. این گروه در مقاطع کارشناسی دانشجو می‌پذیرد.

دانشکده هنر

 • مجتمع آبی دانشگاه فردوسی مشهد

بزرگترین استخر سرپوشیده دانشگاهی شرق کشور همزمان با میلاد با سعادت امام رضا (ع) با حضور معاون اداری و مالی و مدیریت منابع انسانی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، اعضای هیات امنای دانشگاه، پیشکسوتان شنای استان و دیگر مسئولان دانشگاه برگزار شد.

استخر پردیس دانشگاه از معدود استخرهای دانشگاهی است که استانداردهای بین المللی در آن رعایت شده است.

مجتمع آبی

مشخصات استخر سرپوشیده دانشگاه:

استخر سرپوشیده دانشگاه با زیربنای ۶۳۵۰ متر مربع به عنوان یکی از بزرگترین استخرهای دانشگاه‌های کشور و تنها استخر استاندارد مسابقات در استان، شامل امکانات زیر می‌باشد:

 •  استخر اصلی به ابعاد ۲۵*۵۰ متر برای مسابقات استاندارد
 •  استخر کودکان به ابعاد ۸*۶ متر
 •  سونای بخار، سونای خشک، جکوزی
 •  مجموعه آب درمانی، سالن بدنسازی
 •  تریای روباز در نیم‌طبقه و کافی‌شاپ در همکف
 •  جایگاه تماشاچیان
 •  اتاق‌های سرپرستی و اداری

ناگفته نماند که سیستم تصفیه استخر مجهز به فیلترهای شنی بوده و پیش‌بینی های لازم برای نصب سیستم اُزن‌زنی و فیلترهای دیاتومیت به عنوان مکمل در نظر گرفته شده است تا در صورت نیاز اجرا گردد.

به منظور توسعه استخر بر مبنای پیش‌بینی آینده، امکان ساخت یک باب استخر مستقل وجود داشته که حتی بخشی از سیستم تاسیسات مکانیکی آن در موتورخانه و تصفیه خانه فعلی تعبیه گردیده است.

 • کتابخانه دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه فردوسی مشهد با قدمتی ۶۵ ساله و با دارا بودن ۱۳ دانشکده، ۳۸ پژوهشکده ، ۵ پایگاه پژوهشی و ۱۰ قطب و ۱۵۰ رشته تحصیلی در مقاطع دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد، یکی از معتبرترین دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران و قطب علمی شمال و شمال شرق کشور به شمار می‌آید.
کتابخانه

جهت مطالع بیشتر در مورد کتابخانه دانشگاه فردوسی می‌توانید به لینک ضمیمه شده مراجعه نمایید.

سالن مطالعه

 • دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه فردوسی مشهد

در ابتدا، بنا به عللی به جای دانشکده پزشکی، آموزشگاه عالی بهداری در مشهد افتتاح گردید و ساختمان فعلی دانشکده که در آن زمان دبستان ۶ کلاسه دولتی همت نام داشت، به این کار اختصاص یافت. شادروان پروفسور ابرلین، رئیس وقت دانشکده پزشکی تهران به این مأموریت برگزیده شد. این آموزشگاه به کوشش کارمندان آموزشی و اداری خود و پشتیبانی مؤثر شادروان دکتر مصطفی حبیبی استاد دانشگاه تهران به تدریج پاگرفت و چهار سال بعد وزارت فرهنگ به تأسیس نظایر آن در شیراز و اصفهان پرداخت.

از سال ۱۳۲۶ بار دیگر برای تکمیل آموزشگاه عالی بهداری و تبدیل آن به دانشکده پزشکی، مکاتبات و اقداماتی آغاز شد و سرانجام در همان سال موافقت هیأت دولت با تأسیس دانشگاه در مشهد جلب گردید و اساسنامه این دانشگاه مشتمل بر دانشکده‌های پزشکی، ادبیات و علوم معقول و منقول (الهیات و معارف اسلامی) تصویب گردید.

نخستین آگهی قبول داوطلب برای سال اول دانشکده پزشکی در شهریورماه ۱۳۲۸ انتشار یافت و این دانشکده سرانجام در دوم آذرماه ۱۳۲۸ به عنوان اولین مرکز علمی پزشکی توسط مرحوم دکتر زنگنه، وزیر فرهنگ آن زمان، رسماً افتتاح شد و آموزشگاه عالی بهداری نیز با فارغ‌التحصیل شدن دانشجویان سال آخر منحل گردید.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و تغییرات کلی در بافت وزارتخانه‌ها، در سال ۱۳۶۵ دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و علوم وابسته به آن از وزارت علوم و آموزش عالی منفک شد و با وزارت بهداری تواماً تحت عنوان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به کار خود ادامه داد و دانشگاه مشهد نیز به تبع آن به تدریج به دو مؤسسه مستقل به نام‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دانشگاه فردوسی مشهد شناخته شد که هر یک با مدیریت جداگانه اداره می‌گردد.

این دانشگاه با دارا بودن ۷ معاونت و ۱۸ شبکه بهداشت و درمان، ۸ دانشکده، ۲۸ بیمارستان و ۱۶ مرکز تحقیقاتی، (۴ مرکز مصوب وزارت و ۱۲ مرکز مصوب دانشگاه) و به طور کلی از حیث گستره وسیع ارائه خدمات بهداشتی درمانی به بیش از ۵ میلیون نفر جمعیت بزرگترین دانشگاه کشور به شمار می‌رود.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد مشتمل بر هشت دانشکده‌ است.

 • دانشکده بهداشت
 • دانشکده علوم پرستاری و مامایی
 • دانشکده پزشکی

دانشکده پزشکی

 • دانشکده علوم پیراپزشکی
 • دانشکده داروسازی

دانشکده داروسازی

 • دانشکده طب سنتی
 • دانشکده دندانپزشکی

دانشکده دندانپزشکی

هم چنین دانشگاه فردوسی مشهد دارای دو مسجد می باشد.

 • مسجد امام رضا(ع)

مسجد امام رضا

 • مسجد الزهرا (س)

مسجد الزهرا

باتوجه به اینکه فضای فیزیکی پردیس فعلی مربوط به دو دانشگاه فردوسی مشهد و علوم پزشکی مشهد است، بنابراین سردر این فضای فیزیکی از آغاز سال ۹۶ با نام پردیس دانشگاه تغییر کرده است.

همگرایی مناسبی میان دانشگاه فردوسی مشهد و علوم پزشکی مشهد ایجاد شده است بنابراین سردر مربوط به فضای فیزیکی پردیس این دانشگاه ها تغییر کرده است.

در سردر جدید نام دو دانشگاه فردوسی مشهد و علوم پزشکی مشهد عنوان شده است.

پردیس

امیدواریم اطلاعات جامع و مفیدی را در مورد دانشگاه فردوسی مشهد در اختیار بازدید کنندگان گرامی گذاشته باشیم.

آدرس: ایران، مشهد، میدان آزادی، پردیس دانشگاه فردوسی مشهد.

اشتراک گذاری:

نویسنده : زهرا روح آبادی

بیشترین تخفیف ها

بیشتر ...

مقالات مرتبط

آخرین دیدگاه‌ها

نظرات کاربران درباره

 • هانیه هوشیار حسینی

  دانشگاه فردوسی مشهد به نظرم از نظر اساتید و امکانات بی نظیرترین دانشگاه کشور است و بهترین لحظه های آموزشی را در جوانی در این دانشگاه گذراندم .
  خیلی ممنونم که مقاله شما باعث تداعی خاطراتم شد.

  فلش/پیکان
ثبت نظر شما
میزان رضایتمندی شما:
فلش/پیکان
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما: