دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه فردوسی مشهد

زمان خواندن: دقیقه 35
امتیاز کاربران:
امتیاز 4 از 4
شهر: مشهد
دسته بندی: راهنمای سفر
نویسنده: زهرا روح آبادی
دانشگاه فردوسی مشهد
رزرو هتل های مشهد با یک کلیک

دانشگاه فردوسی مشهد در یك نگاه

همه ساله  بخت تو پیروز باد                 شبان سیه بر تو نوروز باد

با تبدیل آموزشگاه عالی بهداری در سال ۱۳۲۸ به دانشكده پزشكی، نخستین گام در راه تاسیس سومین دانشگاه ایران در شهر مقدس مشهد برداشته شد.
در سال ۱۳۳۴ با صدور مجوز دیگری دانشكده ادبیات با پنج رشته جداگانه تاسیس یافت.
با گسترش آموزش عالی در كشور به ترتیب دانشكده معقول و منقول (كه بعداً به الهیات تغییر نام یافت) دانشكده علوم، دانشكده دندانپزشكی، دوره شبانه، دانشكده علوم دارویی و تغذیه، دانشكده علوم تربیتی و روانشناسی، دانشكده كشاورزی، دانشكده مهندسی، مؤسسه بینایی سنجی، دبیرستان دانشگاه و مركز تعلیمات به مجموعه دانشگاه مشهد كه از سال ۱۳۵۳ به دانشگاه فردوسی تغییر نام یافته بود افزوده شد.
دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان سومین دانشگاه كشور از نظر قدمت پس از دانشگاه‌های تهران و تبریز در حال حاضر شصت و هفتمین سال فعالیتش را سپری می‌كند.
ضرورت گسترش آموزش پس از انقلاب اسلامی سبب شد كه پس از تغییر در برخی واحدها و تفكیك دانشگاه علوم پزشكی از دانشگاه فردوسی مشهد، دانشكده علوم اداری و اقتصادی، دانشكده دامپزشكی، آموزشكده كشاورزی شیروان، دانشكده تربیت بدنی و علوم ورزشی، دانشكده علوم ریاضی، پژوهشكده علوم گیاهی، مركز تحقیقات زمین لرزه شناسی، كالج دانشگاه، دانشكده منابع طبیعی و محیط زیست و دانشكده معماری و شهرسازی و هنر اسلامی یكی پس از دیگری به مجموعه واحدهای دانشگاه اضافه شود.

دانشگاه فردوسی
دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان بزرگترین دانشگاه شرق كشور، از وجود ۸۲۱ عضو هیأت علمی متخصص و پرتلاش برخوردار است. در حال حاضر تعداد ۹۸۵۸ دانشجو در گروه علوم انسانی، ۳۲۳۲ دانشجو در گروه علوم پایه، ۵۴۸۱ دانشجو در گروه فنی و مهندسی، ۴۲۳۴ دانشجو در گروه كشاورزی و دامپزشكی و ۳۰۴ دانشجو در گروه هنر مشغول به تحصیل می‌باشند كه از این تعداد ۱۱۰۴۴ دانشجو در مقطع كارشناسی و ۱۲۱۶۷ دانشجو در مقطع تحصیلات تكمیلی می‌باشند. این دانشگاه از پردیسی بسیار وسیع، زیبا و سرسبز برخوردار است و بیش از یك دهه است كه به عنوان دانشگاه سبز در جهت حفط محیط زیست تلاش می‌كند.
رتبه نخست فعالیت‌های فرهنگی و اجتماعی دانشگاه‌های كشور، رتبه نخست در جشنواره نشریات دانشجویی، رتبه نخست در فعالیت های انجمن‌های علمی دانشجویی، رتبه نخست دوازدهمین المپیاد فرهنگی ورزشی دانشجویان پسر سراسر كشور، رتبه‌های برتر در المپیادهای علمی ملی و بین‌المللی از جمله شیمی و ریاضی، رتبه سوم جشنواره ملی ارتباطات و فناوری اطلاعات، رتبه دوم وبگاه دانشگاه در میان دانشگاه‌های وزارت علوم در رتبه‌بندی جهانی وبومتریك و حضور در میان دانشگاه‌های برتر كشور در رتبه‌بندی موضوعی نظام QS بخشی از افتخارات این دانشگاه محسوب می‌گردد. همچنین طی دو سال اخیر این دانشگاه با تمركز بر دیپلماسی علمی، توانسته رتبه اول در زمینه تعاملات علمی، پژوهشی و فناوری بین المللی را در بین دانشگاه های كشور كسب نماید.

مدیریت هیات نظارت و ارزیابی دانشگاه‌ها و موسسات آموزش عالی خراسان رضوی، نماینده تام‌الاختیار سازمان سنجش آموزش كشور در استان، دبیرخانه هیات امنای دانشگاه‌ها و مؤسسات آموزش عالی و پژوهشی شرق كشور، دبیرخانه كمیسیون پژوهش و فناوری استان و دبیرخانه منطقه ۹ در حوزه های ورزش، آموزش، پژوهش و فرهنگی اجتماعی دانشگاه‌های كشور، دبیر خانه هیأت جذب استانی و دبیرخانه شبكه دانشگاه‌های خراسان رضوی از جمله نقش‌های دیگر دانشگاه در منطقه بوده كه همراه با رسالت اصلی خود، به عنوان یك دانشگاه مادر عهده‌دار آن است.
از جمله خدمات منحصر به فرد این دانشگاه در منطقه شمال شرق می‌توان ارزیابی و صدور تاییدیه علمی اختراع، ارائه خدمات آزمایشگاهی به عنوان دبیر شبكه آزمایشگاه‌های علمی ایران (شاعا) در شرق كشور و عضو شبكه آزمایشگاهی فناوری نانو، ارائه خدمات تخصصی امنیت فناوری اطلاعات و ارتباطات در آزمایشگاه آپا، ارائه خدمات مركز محاسبات سنگین، ارائه خدمات آزمایشگاه فناوری وب، ارائه خدمات آزمایشگاه تایید نمونه تجهیزات IP-IPBX، طراحی و پشتیبانی سامانه‌های كاربردی دانشگاهی و برگزاری دوره‌های آموزش عالی آزاد برای مدیران ارشد و دیگر صاحبان صنعت و خدمات در كالج دانشگاه را نام برد.
دانشگاه فردوسی مشهد در نظر دارد در افق چشم انداز ۱۰ ساله خود یكی از دو دانشگاه برتر جامع كشور در تولید علم، نظریه ‌پردازی و توسعه فناوری، برخوردار از جایگاه معتبر در بین ۱۰ دانشگاه اول جهان اسلام و در شمار ۵۰۰ دانشگاه ممتاز جهان با هویتی اسلامی-ایرانی قرار گیرد.
امكانات آموزشی، پژوهشی، كتابخانه‏‌ها، ورزشی و فرهنگی و اجتماعی دانشگاه در شرق كشور یگانه است لذا برای دانش آموزان عزیزی كه علاقمند به تحصیل توأم با تهذیب اخلاق در یك دانشگاه معتبر هستند و اهل ورزش و فعالیت‌های اجتماعی سازنده نیز می‌باشند دانشگاه فردوسی مشهد قابل توصیه می‌باشد.

سردر دانشگاه فردوسی

سرود دانشگاه فردوسی مشهد

متن سرود دانشگاه فردوسی مشهد در زیر آمده است:

باز می‌چرخد زمین در گردش ایام
می‌درخشد بر فراز خاوران خورشید
باز می‌خندد به روی قله‌ها آرام
تا بجوشد در دل ما چشمه امید
تا که ایران را بیفزاید به نیکی نام
تا که بخشد مردمان را کام
تا برافرازد درفش کاویان را بر بلند بام
تا دهد فر و شکوهی دیگر انسان را
تا که جاویدان کند در پهنه مشرق خراسان را
می‌درخشد همچنان خورشید دانایی
همچنان می‌بخشد ایران را توانایی
می‌گشاید علم و ایمان باز هم لب را
می‌برد بیرون از ایران لشکر شب را
ماه هشتم در دل این آسمان پیداست
شهر پاک مشهد از نور رضا (ع) زیباست
شهر ایران، شهر توس و خاک فردوسی
باغ دانش، آرزوی پاک فردوسی
کوی دانشگاه، مهد دانش و دین است
یادگاری از خردمندان پیشین است
نام “دانشگاه فردوسی مشهد” سبز
جاودان این نام نام آور بماند سبز

روسای دانشگاه فردوسی مشهد

براساس تشکیلات سازمانی مصوب مجلس شورای اسلامی، شورای عالی انقلاب فرهنگی و وزارت علوم تحقیقات و فناوری کلیه امور دانشگاه توسط رئیس دانشگاه با همکاری معاونان وی اداره می‌شود. وی توسط شورای عالی انقلاب فرهنگی، انتخاب می‌شود و محور و مسئول اصلی اتخاذ تصمیمات و عملکرد دانشگاه، برطبق ضوابط و مقررات مربوط است.

رؤسای دانشگاه فردوسی مشهد از ابتدا تا کنون
نام و نام خانوادگی آغاز تصدّی پایان تصدّی
دکتر حسین سامی راد ۱۳۳۷ ۱۳۴۱
دکتر ضیاء الدین اسماعیل بیگی ۱۳۴۱ ۱۳۴۷
دکتر محسن ضیایی ۱۳۴۷ ۱۳۴۸
دکتر عبدالله فریار ۱۳۴۸ ۱۳۵۲
دکتر نصرالله مقتدر مژدهی ۱۳۵۲ ۱۳۵۴
دکتر سید جلال متینی ۱۳۵۴ ۱۳۵۶
دکتر پرویز آموزگار ۱۳۵۶ ۱۳۵۷
دکتر سیروس سهامی ۱۳۵۷ ۱۳۵۸
دکتر غلامعلی ادریسیان ۱۳۵۸ ۱۳۵۸
دکتر مهدی اعتمادی ۱۳۵۹ ۱۳۶۴
دکتر حسین اشتیاق حسینی ۱۳۶۴ ۱۳۶۹
دکتر عبدالرسول کاظم‌پور ۱۳۶۹ ۱۳۷۵
دکتر علی سرافراز یزدی ۱۳۷۵ ۱۳۷۷
دکتر عبدالرضا باقری ۱۳۷۷ ۱۳۸۴
دکتر علیرضا عاشوری ۱۳۸۴ ۱۳۹۲
دکتر محمد کافی ۱۳۹۲ تا کنون

دانشکده‌ها و واحدها

 • معاونت فرهنگی و اجتماعی دانشگاه فردوسی مشهد

فعالیت‌هاى حوزه معاونت فرهنگی-اجتماعی و دانشجویی تأثیر مهمى در ارتقاى سطح فرهنگی و روحیه مطلوب دانشجویان دارد و با عملكرد صحیح مى ‌توان شاهد تلاش دانشجویان براى دستیابى به اهداف آموزش‏ عالى كشور بود. این معاونت پیش از این به صورت دو معاونت جداگانه: معاونت فرهنگی و اجتماعی و معاونت دانشجویی در ساختار دانشگاه فعالیت می‌كردند با تغییر ساختار سازمانی دانشگاه و تصویب آن در وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در سال ۱۳۹۵ به یك معاونت واحد تحت عنوان معاونت فرهنگی-اجتماعی و دانشجویی تغییر نام داد.

سازمان مرکزی دانشگاه فردوسی

 • دانشکده ادبیات و علوم انسانی دکتر علی شریعتی

دانشكده ادبيات و علوم انسانى دانشگاه فردوسى مشهد با هدف تأمين نيروى انسانى متخصص و ماهر به عنوان دومين واحد آموزش عالى در سطح شهر مشهد با راه‏ اندازى گروه زبان و ادبيات فارسى در سال ۱۳۳۴ هجرى شمسى تأسيس گرديد.

هم‌اكنون اين دانشكده تحت نام دانشكده ادبيات و علوم انسانى دكتر على شريعتى با ۹ گروه آموزشى فعاليت می ‌كند. اين دانشكده در حال حاضر ۸۷ عضو هيات علمى (۲ استاد، ۱۸ دانشيار، ۴۳ استاديار، ۲۴ مربى) ۱۲كارشناس آموزشى، ۷۶ كادر ادارى و خدماتی، ۲۲۸۶ دانشجوی كارشناسی، ۴۵۳ دانشجوی كارشناسی ارشد و ۸۲ دانشجوی  دكترى دارد.

فضاى آموزشى و ادارى دانشكده از آغاز تا سال ۱۳۸۰ در مركز شهر بوده و در تيرماه آن سال ساختمان جديد دانشكده ادبيات و علوم انسانی در محل پرديس دانشگاه با حضور مقام محترم وزارت و مسئولان استانی افتتاح گرديد.

رشته‌های تحصیلی موجود در دانشکده ادبیات و علوم انسانی دانشگاه فردوسی مشهد به شرح ذیل می‌باشد:

 • زبان و ادبیات فارسی
 • زبان و ادبیات عرب
 • زبان و ادبیات فرانسه
 • زبان و ادبیات انگلیسی
 • علوم اجتماعی
 • زبان شناسی
 • تاریخ
 • جغرافیا
 • زبان روسی

دانشکده ادبیات دانشگاه فردوسی

 • دانشکده تربیت بدنی و علوم ورزشی

دانشکده علوم ورزشی در سال ۱۳۷۲ با هدف تربیت و پرورش نیروی متخصص برای تحقق نیازهای کشور در جهت رشد ورزش و تربیت بدنی تاسیس شد. دانشکده دارای سه مقطع تحصیلی به شرح ذیل می‌باشد:

 • کارشناسی تربیت بدنی و علوم ورزشی با دو گرایش علوم زیستی و علوم انسانی
 • کارشناسی ارشد با پنج گروه تربیت بدنی و علوم ورزشی، رفتار حرکتی، مدیریت ورزشی، فیزیولوژی ورزشی، آسیب شناسی ورزسی و حرکات اصلاحی
 • مقطع دکتری با سه گروه رفتار حرکتی، فیزیولوژی ورزشی و مدیریت ورزشی و گرایش‌های مختلف این گروه‌ها

دانشکده تربیت بدنی دانشگاه فردوسی

در حال‌ حاضر در اين‌ دانشکده مقطع کارشناسي‌ تربيت‌ بدنی و علوم‌ ورزشي‌ و مقطع کارشناسی ارشد و دکتری (روزانه‌-نوبت دوم) موجود می‌باشد. دانشکده‌ تربيت‌ بدني‌ و علوم‌ ورزشی علاوه بر تربيت‌ و پرورش‌ نيروهای متخصص‌ کارشناس، هر ساله ‌به‌ بيش‌ از ۶۰۰۰ نفر از دانشجويان‌ ساير رشته‌های دانشگاهی در محل‌ دانشکده‌، واحد آموزشی تربيت‌ بدنی عمومی ‌۱و۲ ارائه‌ می‌دهد. ساختمان‌ قدیمی دانشکده در سال ۱۳۷۲ ‌با زيربنای ۵۰۰۰ متر مربع‌ شامل‌ يک سالن‌ چندمنظوره‌ (سالن امام رضا)، هفت کلاس‌ درس‌، آزمايشگاه طب ورزشی، کتابخانه، مرکز رایانه بود که در مجاورت دانشکده علوم اداری و اقتصادی واقع شده بود. در فضای قدیمی دانشکده سالن چند منظوره امام رضا (ع) و سالن ژیمناستیک و رزمی و همچنین فضاهای دیگر به ابعاد ۲۵۰۰ متر مربع جهت فعالیت‌های آموزشی در اختیار دانشکده می‌باشد. ساختمان جدیدالاحداث دانشکده علوم ورزشی دانشگاه فردوسی مشهد، در زمینی به مساحت دو هزار متر مربع پس از سه سال کار تحقیقاتی و طراحی قسمت‌های مختلف در سه طبقه پس از گذشت حدود یکسال در دیماه سال ۱۳۹۴ تحویل دانشکده شد.

دانشکده علوم ورزشی

 • دانشکده الهیات

دانشکده الهيات و معارف اسلامی دانشگاه فردوسى مشهد در سال ۱۳۳۷ به نام دانشکده علوم معقول و منقول با دو رشته معقول (فلسفه و حکمت اسلامى) و منقول (فقه) تاسيس شده است. از سال ۱۳۴۸ نام اين دانشکده، به الهيات و معارف اسلامى تغيير يافته و در سه رشته فقه و مبانى حقوق ‏اسلامى، فلسفه و كلام اسلامى، فرهنگ اسلامى و رابطه آن با تمدن ايرانى دانشجو پذيرفته است. در بهمن ماه ۱۳۶۵ رشته آزاد الهيات به پنج گرايش فقه و مبانى حقوق اسلامى، فلسفه و كلام اسلامى، علوم قرآنى و حديث، فرهنگ اسلامي (تاريخ و تمدن اسلامى) و مباني تشيع و اديان و مذاهب تقسيم گرديد. از سال تحصيلى ۷۰-۱۳۶۹ دانشكده داراى پنج گروه آموزشى مبانی تشيع و اديان و مذاهب (ادیان و عرفان تطبیقی)، تاریخ و تمدن اسلامی، علوم قرآن و حدیث، فقه و مبانی حقوق اسلامی، فلسفه و حکمت اسلامی بود که در سال ۱۳۸۳ گروه معارف اسلامی نیز به دانشکده الهیات پیوست.

دانشکده الهیات دانشگاه فردوسی

 • دانشکده دامپزشکی

دوره‌های تحصیلی در دانشکده دامپزشکی به شرح ذیل می‌باشد:

 • دکتری عمومی دامپزشکی
 • کارشناسی پیوسته علوم آزمایشگاهی و بهداشت مواد غذایی

کارشناسی ارشد در ۶ زیرگروه:

  1.  انگل شناسی
  2.   باکتری شناسی
  3.   فیزیولوژی
  4.  بیوشیمی بالینی
  5. بافت شناسی
  6. بهداشت و مواد غذایی

دکترای تخصصی(p.h.D) در رشته‌های ذیل:

 1. مامایی و بیماری‌های تولید مثل
 2. داخلی دام‌های بزرگ
 3. پاتولوژی
 4. کلینیکال پاتولوژی
 5. جراحی و هوشبری دامپزشکی
 6. فیزیولوژی
 7. بیوتکنولوژی
 8. انگل‌شناسی
 9. بافت‌شناسی
 10. بهداشت و مواد غذایی

دانشکده دامپزشکی دانشگاه فردوسی

 • دانشکده علوم اداری و اقتصاد

دانشكده‌ علوم‌ اداری‌ و اقتصادی‌ دانشگاه ‌فردوسی‌ مشهد در سال‌ ۱۳۶۷ با هدف‌ تأمین‌ و تربیت نیروی‌ انسانی‌ متخصص‌ مورد نیاز كشور در رشته اقتصاد‌، رشته مدیریت‌، رشته حسابداری تأسیس و سپس رشته حقوق و رشته علوم سیاسی ‌به رشته‌های فوق اضافه گردید.
در حال حاضر تعداد ‌۲۱۰۰ نفر دانشجوی دختر و پسر در دوره‌های كارشناسی (روزانه‌ و شبانه‌)، كارشناسی ارشد و دکتری در این دانشکده مشغول‌ به‌ تحصيل‌ هستند. همچنین مراکز پژوهشی اقتصاد شرق ایران و کشورهای همجوار در سال ۸۴ و مرکز مطالعات مدیریتی و بازار در سال ۸۶ تأسیس گردیدند. دانشجويان‌ اين‌ دانشكده‌ با گذراندن‌ يک‌ دوره‌ آموزشی چهار ساله‌ (در ۸ نيمسال‌ تحصيلی) با اخذ مدرک کارشناسی در رشته‌های اقتصاد بازرگانی، اقتصاد نظری، مديريت‌ بازرگانی، مديريت‌ دولتی، حسابداری، حقوق‌ و علوم سياسی دانش‌ آموخته‌ می‌شوند. زمان مورد نیاز برای گذراندن دوره کارشناسی ارشد در هر یک از رشته‌ای موجود ۲ تا ۳ سال می‌باشد. تعداد دانش‌آموختگان‌ دانشكده‌ از بدو تاسيس‌ تاكنون‌ حدود ۴۷۰۱ نفر در مقاطع ‌مختلف‌ تحصيلی و در رشته‌های گوناگون‌ فوق بوده ‌است‌.

دانشکده علوم اداری دانشگاه فردوسی

دانشكده‌ علوم‌ در سال‌ ۱۳۴۰ تاسيس‌ شد و پذيرش‌ دانشجو در رشته‌ رياضی ـ فيزيک ازسال‌ ۱۳۴۱ آغاز گرديد. در سال‌ ۱۳۴۴ رشته‌رياضی ـ فيزيک منحل‌ و رشته‌های رياضی، فيزيک و شيمی با پذيرش‌ ۵۰ دانشجو در هرگروه‌ جايگزين‌ آن‌ شد. رشته‌هاي‌ زمين‌شناسی وزيست‌شناسی در سال‌ ۱۳۴۶ تاسيس‌ گرديدند. رشته‌ آمار كه‌ قبلاً با رياضی مشترک بود در سال‌۱۳۶۷ به ‌طور مستقل‌ دانشجو پذيرفت‌. رشته ‌كامپيوتر در سال‌ ۱۳۶۸ از گروه‌ رياضی جدا شد و به‌ صورت‌ مستقل‌ تشكيل‌ و به‌ دانشكده‌ مهندسي‌ منتقل‌ گرديد. طرح‌ تأسيس‌ دانشكده‌ علوم‌ رياضی در سال‌ ۱۳۷۵ به‌ تصويب‌ رسيد و اين‌ دانشكده‌ به ‌طور رشته ای جداگانه‌ در سال‌ ۱۳۷۶ شروع‌ به‌ فعاليت‌ نمود. دانشكده‌ علوم‌  در حال‌ حاضر داراي‌ چهارگروه‌ آموزشي‌ زمين‌شناسی، شيمی، زيست‌شناسی و فيزیک است‌. تعداد دانشجويان‌ در (نيمسال اول‌ ۸۹-۱۳۸۸) شامل‌، كارشناسی ۱۱۱۲  نفر، كارشناسی ارشد ۶۲۷  نفر، و دكتری ‌۲۳۸  نفر بوده است.

 •  دانشکده علوم تربیتی و روانشناسی

دانشكده علوم تربيتی و روان‌شناسی دانشگاه فردوسی مشهد به عنوان مهمترين و با سابقه‌ترين نهاد آموزش عالی در شرق كشور، به منظور تامين نيروی انسانی كارشناس، در زمينه‌ رشته‌های علوم‌تربيتی، روان‌شناسی و علم اطلاعات و دانش شناسی ايجاد گرديده و تاكنون خدمات ارزنده‌ای در تأمين نيروی انسانی متخصص مورد نياز كشور ارائه كرده است. اين دانشكده در تاريخ ۲۵ مهرماه ۱۳۵۲ آغاز به كار نمود. هم‌اكنون ۱۷۲۹ نفر دانشجو، شامل ۱۲۳۸ دانشجوی كارشناسی، ۴۲۴ نفر دانشجوی كارشناسی ارشد و ۶۷ نفر دانشجوی دكتری مشغول به تحصیل در این دانشکده می‌باشند.

دانشکده علوم تربیتی دانشگاه فردوسی

دانشکده روانشناسی دانشگاه فردوسی

 • دانشکده علوم ریاضی

در سال‌ ۱۳۷۵ دانشكده‌ علوم‌ رياضی دانشگاه‌ فردوسی مشهد (با تفكيک از دانشكده علوم پايه) متشكل از دو گروه آموزشی رياضی و آمار با ۴۳ عضو هيات علمي تشكيل شد. گروه های آمار و رياضی اين دانشكده از سال ۱۳۸۰ تاكنون به ترتيب به عنوان قطب‌های علمی آمار و رياضی كشور شناخته شده‌اند. گروه رياضی اولين گروه آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد است كه بعد از پيروزی انقلاب اسلامی ايران، دكتری رياضی تربيت و فارغ التحصيل كرده است. در اين دانشكده هم اكنون ۸۵۰ دانشجوی كارشناسی، ۱۲۷ دانشجوی كارشناسی ارشد و ۷۴ دانشجوی دكتری مشغول به تحصیل می‌باشند. رشته‌های تحصیلی موجود در دانشکده علوم ریاضی، ریاضی محض، ریاضی کاربردی و آمار می‌باشد.

 • دانشکده کشاورزی

دانشكده‌ كشاورزی دانشگاه‌ فردوسی مشهد در سال‌ ۱۳۵۲ با هدف‌ تامين‌ نيروی انسانی متخصص‌ و ماهر در رشته‌های گوناگون‌ كشاورزی تاسيس‌ شد و از آن‌ زمان‌ تاكنون‌، اين‌ دانشكده‌ در چارچوب‌ فعاليت‌های آموزشی و پژوهشی به‌ هدايت‌ علمی بخش‌ كشاورزی پرداخته‌ است‌. افزايش‌ كمی و كيفی فعاليت‌های تحقيقاتی، آموزشی، خدماتی و ترويج‌ در حوزه‌ (دانش‌ كشاورزی) نيازمند سرمايه‌‌گذاری عقلايی، خلاقيت‌ و به‌ كارگيری روش‌های نوين‌ است‌.
فعاليت‌های آموزشی دانشكده كشاورزی مشهد از مهرماه‌ ۱۳۵۳ با پذيرش‌ ۴۳ دانشجو در دو رشته كارشناسی زراعت‌ و اصلاح‌ نباتات‌ و علوم‌ و صنايع‌ غذايی آغاز شد. هم اكنون پيشنه ايجاد رشته كارشناسی ارشد اقتصاد كشاورزی به عنوان رشته مصوب شورای دانشگاه به شورای گسترش وزارت علوم، تحقيقات و فناوری ارائه شده است. دانشكده‌ كشاورزی در حال‌ حاضر دارای ۱۵۸۸ دانشجوی كارشناسی، ۴۹۱ دانشجوی كارشناسی ارشد و ۱۹۷ دانشجوی دكتری مشغول‌ به‌ تحصيل‌ می‌باشند. دانشجويان‌ اين‌ دانشكده‌ با گذراندن‌ يک دوره آموزشی چهارساله‌ (هشت‌ نيمسال‌ تحصيلی) با اخذ مدرک ليسانس‌ مهندسی و طی يک دوره حداقل دو ساله موفق به اخذ مدرک كارشناسی ارشد و نيز يک دوره ۴ یا ۵ ساله دوره دكتری خويش را به اتمام می‌رسانند.
اين دانشكده از بدو تاسيس تاكنون حدود ۴۰۰۰۰ دانش آموخته در مقاطع مختلف تحصيلی و در رشته‌های گوناگون داشته است.

دانشکده کشاورزی دانشگاه فردوسی مشهد

 • دانشکده مهندسی

بر اساس مصوبه يکصد و چهارمين نشست شورای گسترش آموزش عالی مورخ پنجم اسفند ۱۳۵۳ و با هدف ايجاد يک قطب مهندسی قوی و مناسب در شرق ايران و ايجاد امکانات و شرايط مناسب برای پرورش استعدادهای فنی جوانان، تأمين نيروی انسانی متخصص، اجرای طرح‌های صنعتی و استقلال علمی و صنعتی کشور، دانشکده مهندسی دانشگاه فردوسی مشهد تأسيس گرديد. دانشکده مهندسی در مهر ۱۳۵۴ با پذيرش ۳۰ دانشجو در رشته برق و ۳۰ دانشجو در رشته مکانيک فعاليت خود را آغاز کرد ولی به دليل تأمين نشدن کادر آموزشی، رشته مهندسی برق تعطيل شد و دانشجويان اين رشته به ديگر دانشگاه‌ها منتقل شدند و پس از تأمين کادر آموزشی از سال ۱۳۵۸ بار ديگر فعاليت رشته مهندسی در رشته الکترونيک آغاز شد. به دنبال انقلاب فرهنگی در سال ۱۳۵۹ و با ادغام دانشکده مهندسی و دانشگاه کار و پيشه شاخه مشهد، تعداد اعضای هيأت علمی و دانشجويان آن به يک‌باره افزايش چشمگيری يافت.
اینک پس از گذشت ۳۹ سال از آغاز فعالیت دانشکده مهندسی، این دانشکده با زیربنایی حدود ۴۸۰۰۰ متر مربع فضای آموزشی، اداری، خدماتی، کارگاهی و سالن اجتماعات دارای دانشجوی کارشناسی، دانشجوی کارشناسی ارشد و دانشجوی دکتری در هفت رشته و ۶۸ گرایش می‌باشد. ضمن اینکه چهار مرکز پژوهشی فعال شامل مراکز پژوهشی بهینه‌سازی مصرف انرژی و کاهش آلودگی هوا، منابع آب و محیط زیست، برق و کامپیوتر و مهندسی ساخت، تولید و خدمات خودرو در دانشکده به فعالیت مشغول می‌باشند.

دانشکده مهندسی

۱- گروه مهندسی برق

دوره كارشناسی: اين گروه از سال ۱۳۵۸ فعالیت خود را بعد از تاسیس در واحد شماره ۲ مهندسی (واقع در بزرگراه کلانتری) آغاز نمود و در سال ۱۳۶۴ به دیگر گروه‌های دانشکده مهندسی مستقر در پردیس دانشگاه پیوست. در حال حاضر در دوره کارشناسی گروه عمران بیش از ۴۲۶ دانشجو مشغول به تحصیل هستند.

دوره تحصیلات تکمیلی: در مقطع دکتری نیز گرایش های کنترل، قدرت، مخابرات و الکترونیک به ترتیب در سال های ۱۳۷۴، ۱۳۷۷، ۱۳۷۹ و ۱۳۸۱ به حوزه فعالیت آن اضافه شده است. علاوه بر دوره کارشناسی ۲۶۲ دانشجوی دوره کارشناسی ارشد و ۱۳۵ دانشجوی دوره دکتری، نیز در گروه مهندسی برق دانشگاه فردوسی نیز مشغول به تحصیل می باشند. گروه مهندسی برق، یکی از بزرگترین گروه های آموزشی دانشگاه فردوسی مشهد و همچنین یکی از بزرگترین گروه های مهندسی برق در بین دانشگاه های کشور می باشد.

۲- گروه مهندسی شیمی

دوره كارشناسی: اين گروه از مهرماه ۱۳۷۱ فعاليت خود را با پذيرش دانشجو در مقطع کارشناسی مهندسی شيمی گرايش صنايع گاز آغاز نمود. در حال حاضر اين گروه در مقطع کارشناسی با ۳۳۵ دانشجو مشغول به فعاليت می‌باشد.

دوره تحصيلات تكميلی: افزون بر دوره كارشناسی، ۲۱۳ دانشجوی دوره کارشناسی ارشد در سه گرايش صنايع غذايی، فرآوری و انتقال گاز و پديده‌های انتقال و فرآيندهای جداسازی، ۶۲ دانشجوی دوره دكتری در گروه مهندسی شيمی به تحصيل اشتغال دارند. همچنين اين گروه دارای آزمايشگاه‌های عمومی، تحقيقاتی عمومی، كروماتوگرافی گاز، آناليز حرارتی، جداسازی غشايی، جاذب‌ها و كاتاليست‌های صنعتی، لوله‌های گرمايی، رآكتور نيمه صنعتی تحت فشار و انيستيتو گاز و نفت می‌باشد.

۳- گروه مهندسی صنایع

اين گروه در مهر ماه سال ۱۳۸۵ با تلاش مدیریت دانشکده و همکاری گروه مکانیک ایجاد گرديد كه در حال حاضر در مقطع كارشناسی و كارشناسی ارشد دانشجو می‌پذيرد و از سال تحصیلی آینده نیز اقدام به جذب دانشجو در مقطع دکتری خواهد نمود. در حال حاضر ۲۵۷ دانشجو در مقطع کارشناسی و ۵۴ دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل هستند. این گروه دارای امکاناتی از جمله: سایت کارشناسی ارشد، آزمایشگاه اندازه گیری و ابزار دقیق، آزمایشگاه تحقیقاتی ارگونومی و ایمنی می‌باشد.

۴-گروه مهندسی عمران

دوره كارشناسی: اين گروه از سال ۱۳۵۸ فعالیت خود را از آغاز تاسیس در واحد شماره ۲ مهندسی (واقع در بزرگراه کلانتری) آغاز نمود و در سال ۱۳۶۴ به دیگر گروه های دانشکده مهندسی مستقر در پردیس دانشگاه پیوست. در حال حاضر در دوره کارشناسی گروه عمران بیش از ۴۲۶ دانشجو مشغول به تحصیل هستند.

دوره تحصيلات تكميلی:گروه عمران از سال ۱۳۶۷ در مقطع کارشناسی ارشد در گرایش های آب، راه و ترابری، خاک و پی، سازه، سازه های هیدرولیکی و محیط زیست دانشجو پذيرش نموده كه در حال حاضر در دوره کارشناسی ارشد ۲۷۹ دانشجو مشغول به تحصیل می‌باشند. همچنين از سال ۱۳۷۷ با توجه به وجود امکانات بالقوه پژوهشی و هيأت علمی مجرب، گروه عمران شروع به پذیرش دانشجو در مقطع دکتری تخصصی نمود كه هم‌اکنون در اين دوره ۹۵ دانشجو مشغول به تحصیل می‌باشند. همچنين اين گروه دارای آزمايشگاه‌های آموزشی و پژوهشی مصالح ساختمان و تكنولوژی بتن، ديناميک سازه، روسازی، سازه، هيدروليک، مكانيک خاک و نقشه‌برداری می‌باشد.

۵-گروه مهندسی کامپیوتر

دوره كارشناسی: در سال ۱۳۴۹ همزمان با دانشگاه تهران و دانشگاه صنعتی شریف، رشته آمار و کامپيوتر در مقطع کارشناسی و در دانشکده علوم دانشگاه فردوسی مشهد تاسیس شد. مدیریت وقت گروه در آن زمان شادروان پروفسور فاطمی بود. دانشگاه برای اولین دوره ۱۱ نفر دانشجو را پذیرفت. بعد از پیروزی انقلاب این رشته به نام کامپیوتر تغییر نام یافت. در سال ۱۳۷۲ گروه مهندسی کامپیوتر در دانشکده مهندسي شکل گرفت و این رشته از دانشکده علوم به دانشکده مهندسی انتقال یافت. هم اكنون اين گروه در دوره كارشناسی ۳۸۳ دانشجو دارد.
دوره تحصيلات تكميلی:در آغاز تنها گرایش گروه مهندسی کامپیوتر، کارشناسی نرم افزار بود، ولی در سال های ۷۴، ۷۸ و ۸۵ به ترتیب دوره های کارشناسی ارشد کامپيوتر و دکتری نرم افزار در این گروه دایر گرديد. اكنون در این گروه ۱۷۷ دانشجوی کارشناسی ارشد و ۷۲ دانشجوی دکتری به تحصيل مشغول می‌باشند.

۶- گروه مهندسی مکانيک

اين گروه با سابقه‌ترين گروه دانشکده مهندسی می‌باشد که فعاليت خود را در سال ۱۳۵۴ آغاز نموده است و اكنون با ۳۳ عضو هيات علمی به يکی از بزرگترين گروه‌های دانشکده تبديل شده است.
دوره كارشناسی: این گروه در حال حاضر ۵۱۵ دانشجوی کارشناسی در گرايش‌های طراحی کاربردی و حرارت و سيالات دارد.
دوره تحصيلات تكميلی: گروه مهندسی مكانيک در مقطع کارشناسی ارشد با ۳۲۶ دانشجو در گرايش‌های طراحی کاربردی، تبديل انرژی، ساخت و توليد و هوا فضا فعاليت دارد. اين گروه همچنين در مقطع دکتری نيز در گرايش‌های طراحی کاربردی و تبديل انرژی هر ساله دانشجو می‌پذيرد. هم‌اكنون ۱۶۹ دانشجوی دکتری در گروه مهندسي مكانيک به تحصيل می‌پردازند.

۷- گروه مهندسی متالورژی و مواد

دوره كارشناسي متالورژی و مواد: در حال حاضر دانشجو در مقطع کارشناسی به تحصیل اشتغال دارند.
دوره تحصيلات تكميلی: در حال حاضر اين گروه ۱۱۰ دانشجو در مقطع كارشناسی ارشد و ۲۷ دانشجو در مقطع دكتری دارد.

 • دانشکده معماری و شهرسازی

در حال حاضر، با گذشت حدود ۹ سال از عمر دانشكده، تعداد اعضای ﻫیئت علمی تمام وقت دانشكده به ۸ نفر رسيده است و بيش از ۲۰ نفر عضو ﻫﯿﺋت علمی پاره وقت و حق التدريس از استادان دانشگاه‌های معتبر کشور در اين دانشكده مشغول به تدريس‌اند .ساختمان تازه تاسیس این دانشكده با مساحتی بالغ بر ۷۰۰۰ متر مربع در پرديس دانشگاه فردوسی مشهد به بهره‌برداری رسيده است. اين ساختمان دارای ۸ آتليه، ۴ كلاس تئوری، ۲ كارگاه نجاری و ساخت و امكاناتی مانند: كتابخانه، سالن مطالعه، آرشيو، سايت، واحد سمعی بصری، دفتر فنی، دفتر آموزش‌های آزاد و ديگر فضاهای لازم اداری است.

تعداد ۱۱۳ نفر از دانشجویان این دانشکده فارغ التحصیل و تعداد ۳۰ نفر فقط در دانشگاه‌های دولتی در مقطع کارشناسی ارشد مشغول به تحصیل می‌باشند. دانشجویان این دانشکده در طول تحصیل به بازدیدهای علمی یک روزه و چند روزه می‌روند چرا که بازدید از آثار باستانی و بناهای تاریخ جز سرفصل دروس ایشان می‌باشند. تاکنون همایش‌هایی از جمله همایش خانه‌های ایرانی در سال ۸۸ و بررسی راه‌حل‌های معاصرسازی مشارکتی در شرایط ایران امروز با محوریت محله آبکوه مشهد در سال ۹۰ نیز در این دانشکده برپا شده است. دانشجویان این دانشکده با شرکت در جشنواره حرکت در سال تحصیلی ۸۷-۸۸ در زمینه ترویج مورد تقدیر قرار گرفته و انجمن علمی برتر معرفی گردید. پذیرش دانشجو در مقطع کارشناسی ارشد نیز به تصویب شورای تحصیلات تکمیلی دانشگاه رسیده است که در حال حاضر دانشجویان کارشناسی ارشد در رشته معماری در حال تحصیل می‌باشند.

 • دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست

شورای گسترش آموزش عالی در جلسه ۱۷ بهمن ماه ۱۳۸۳ با ایجاد دانشكده منابع طبیعی و محیط زیست در دانشگاه فردوسی مشهد موافقت به عمل آورد. تاسیس این دانشكده با توجه به فراوانی تنوع زیستی مناطق شمال شرق كشور و گستردگی منابع طبیعی و نیز وجود اكوسیستم‌های منحصر به فرد در این قسمت از كشور از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است. دانشكده منابع طبیعی و محیط زیست در مهر ماه سال ۱۳۸۴ رسماً با پذیرش ۶۵ دانشجو در دو رشته از رشته‌های زیر مجموعه مهندسی منابع طبیعی (مرتع و آبخیزداری و محیط زیست) فعالیت خود را آغاز نمود. همچنین از ابتدای سال تحصیلی ۱۳۸۶ در رشته مدیریت مناطق خشک و بیابانی و از مهرماه ۱۳۹۱ در رشته شیلات در مقاطع کارشناسی دانشجو پذیرفته‌ است. در بخش تحصیلات تكمیلی نیز از سال تحصیلی ۱۳۹۰-۱۳۸۹ در مقطع كارشناسی ارشد مرتعداری، و از سال تحصیلی ۱۳۹۳-۱۳۹۲ در مقطع كارشناسی ارشد آبخیزداری و مدیریت مناطق بیابانی دانشجو پذیرفته است. براساس برنامه بلند مدت، دانشكده در سال‌های آینده در چهارچوب طرح توسعه خود در سایر رشته‌های مهندسی منابع طبیعی نظیر جنگلداری دانشجو پذیرش خواهد داشت.

دانشکده منابع طبیعی

 • دانشکده هنر

این دانشکده فعالیت خود را از بهمن ماه سال ۱۳۷۸ با پذیرش دانشجو در دو رشته نقاشی و گرافیک آغاز نمود. این واحد از دانشگاه، با توجه به سابقه فعالیت واحد نیشابور که در رشته مهندسی صنایع غذایی فعالیت می‌کرد و پیشینه علمی و ادبی این شهرستان، در این شهر و در مکان سابق (واحد نیشابور) راه اندازی شد.
سطوح تحصیلی در این رشته به نقاشی و گرافیک ختم می‌شود.

۱- نقاشی: دوره کارشناسی نقاشی مادر تمامی هنرهای تجسمی است.

۲- گرافیک (ارتباط تصویری): این دوره در برگیرنده علوم و مهارت‌هایی است تا با زبان تصویر توانایی انتقال پیام در سطح وسیع جامعه، امکانپذیر باشد. این گروه در مقاطع کارشناسی دانشجو می‌پذیرد.

دانشکده هنر

 • مجتمع آبی دانشگاه فردوسی مشهد

بزرگترین استخر سرپوشیده دانشگاهی شرق کشور همزمان با میلاد با سعادت امام رضا (ع) با حضور معاون اداری و مالی و مدیریت منابع انسانی وزیر علوم، تحقیقات و فناوری، اعضای هیات امنای دانشگاه، پیشکسوتان شنای استان و دیگر مسئولان دانشگاه برگزار شد.

استخر پردیس دانشگاه از معدود استخرهای دانشگاهی است که استانداردهای بین المللی در آن رعایت شده است.

مجتمع آبی

مشخصات استخر سرپوشیده دانشگاه:

استخر سرپوشیده دانشگاه با زیربنای ۶۳۵۰ متر مربع به عنوان یکی از بزرگترین استخرهای دانشگاه‌های کشور و تنها استخر استاندارد مسابقات در استان، شامل امکانات زیر می‌باشد:

 •  استخر اصلی به ابعاد ۲۵*۵۰ متر برای مسابقات استاندارد
 •  استخر کودکان به ابعاد ۸*۶ متر
 •  سونای بخار، سونای خشک، جکوزی
 •  مجموعه آب درمانی، سالن بدنسازی
 •  تریای روباز در نیم‌طبقه و کافی‌شاپ در همکف
 •  جایگاه تماشاچیان
 •  اتاق‌های سرپرستی و اداری

ناگفته نماند که سیستم تصفیه استخر مجهز به فیلترهای شنی بوده و پیش‌بینی های لازم برای نصب سیستم اُزن‌زنی و فیلترهای دیاتومیت به عنوان مکمل در نظر گرفته شده است تا در صورت نیاز اجرا گردد.

به منظور توسعه استخر بر مبنای پیش‌بینی آینده، امکان ساخت یک باب استخر مستقل وجود داشته که حتی بخشی از سیستم تاسیسات مکانیکی آن در موتورخانه و تصفیه خانه فعلی تعبیه گردیده است.

 • کتابخانه دانشگاه فردوسی مشهد

دانشگاه فردوسی مشهد با قدمتی ۶۵ ساله و با دارا بودن ۱۳ دانشکده، ۳۸ پژوهشکده ، ۵ پایگاه پژوهشی و ۱۰ قطب و ۱۵۰ رشته تحصیلی در مقاطع دکترای تخصصی و کارشناسی ارشد، یکی از معتبرترین دانشگاه‌های جمهوری اسلامی ایران و قطب علمی شمال و شمال شرق کشور به شمار می‌آید.
کتابخانه

جهت مطالع بیشتر در مورد کتابخانه دانشگاه فردوسی می‌توانید به لینک ضمیمه شده مراجعه نمایید.

سالن مطالعه

 • دانشگاه علوم پزشکی، دانشگاه فردوسی مشهد

در ابتدا، بنا به عللی به جای دانشکده پزشکی، آموزشگاه عالی بهداری در مشهد افتتاح گردید و ساختمان فعلی دانشکده که در آن زمان دبستان ۶ کلاسه دولتی همت نام داشت، به این کار اختصاص یافت. شادروان پروفسور ابرلین، رئیس وقت دانشکده پزشکی تهران به این مأموریت برگزیده شد. این آموزشگاه به کوشش کارمندان آموزشی و اداری خود و پشتیبانی مؤثر شادروان دکتر مصطفی حبیبی استاد دانشگاه تهران به تدریج پاگرفت و چهار سال بعد وزارت فرهنگ به تأسیس نظایر آن در شیراز و اصفهان پرداخت.

از سال ۱۳۲۶ بار دیگر برای تکمیل آموزشگاه عالی بهداری و تبدیل آن به دانشکده پزشکی، مکاتبات و اقداماتی آغاز شد و سرانجام در همان سال موافقت هیأت دولت با تأسیس دانشگاه در مشهد جلب گردید و اساسنامه این دانشگاه مشتمل بر دانشکده‌های پزشکی، ادبیات و علوم معقول و منقول (الهیات و معارف اسلامی) تصویب گردید.

نخستین آگهی قبول داوطلب برای سال اول دانشکده پزشکی در شهریورماه ۱۳۲۸ انتشار یافت و این دانشکده سرانجام در دوم آذرماه ۱۳۲۸ به عنوان اولین مرکز علمی پزشکی توسط مرحوم دکتر زنگنه، وزیر فرهنگ آن زمان، رسماً افتتاح شد و آموزشگاه عالی بهداری نیز با فارغ‌التحصیل شدن دانشجویان سال آخر منحل گردید.

بعد از پیروزی انقلاب اسلامی و تغییرات کلی در بافت وزارتخانه‌ها، در سال ۱۳۶۵ دانشگاه‌های علوم پزشکی کشور و علوم وابسته به آن از وزارت علوم و آموزش عالی منفک شد و با وزارت بهداری تواماً تحت عنوان وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی به کار خود ادامه داد و دانشگاه مشهد نیز به تبع آن به تدریج به دو مؤسسه مستقل به نام‌های دانشگاه علوم پزشکی مشهد و دانشگاه فردوسی مشهد شناخته شد که هر یک با مدیریت جداگانه اداره می‌گردد.

این دانشگاه با دارا بودن ۷ معاونت و ۱۸ شبکه بهداشت و درمان، ۸ دانشکده، ۲۸ بیمارستان و ۱۶ مرکز تحقیقاتی، (۴ مرکز مصوب وزارت و ۱۲ مرکز مصوب دانشگاه) و به طور کلی از حیث گستره وسیع ارائه خدمات بهداشتی درمانی به بیش از ۵ میلیون نفر جمعیت بزرگترین دانشگاه کشور به شمار می‌رود.

دانشگاه علوم پزشکی مشهد مشتمل بر هشت دانشکده‌ است.

 • دانشکده بهداشت
 • دانشکده علوم پرستاری و مامایی
 • دانشکده پزشکی

دانشکده پزشکی

 • دانشکده علوم پیراپزشکی
 • دانشکده داروسازی

دانشکده داروسازی

 • دانشکده طب سنتی
 • دانشکده دندانپزشکی

دانشکده دندانپزشکی

هم چنین دانشگاه فردوسی مشهد دارای دو مسجد می باشد.

 • مسجد امام رضا(ع)

مسجد امام رضا

 • مسجد الزهرا (س)

مسجد الزهرا

باتوجه به اینکه فضای فیزیکی پردیس فعلی مربوط به دو دانشگاه فردوسی مشهد و علوم پزشکی مشهد است، بنابراین سردر این فضای فیزیکی از آغاز سال ۹۶ با نام پردیس دانشگاه تغییر کرده است.

همگرایی مناسبی میان دانشگاه فردوسی مشهد و علوم پزشکی مشهد ایجاد شده است بنابراین سردر مربوط به فضای فیزیکی پردیس این دانشگاه ها تغییر کرده است.

در سردر جدید نام دو دانشگاه فردوسی مشهد و علوم پزشکی مشهد عنوان شده است.

پردیس

امیدواریم اطلاعات جامع و مفیدی را در مورد دانشگاه فردوسی مشهد در اختیار بازدید کنندگان گرامی گذاشته باشیم.

آدرس: ايران، مشهد، ميدان آزادی، پردیس دانشگاه فردوسي مشهد.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
برچسب ها: دانشگاه فردوسی
اشتراک گذاری:
زهرا روح آبادی
زهرا روح‌آبادی هستم. عاشق شخصیت آنشرلی با موهای قرمز، علاقه‌مند به ریاضی و دانشجوی مهندسی پزشکی، بسیار ریزبین با روحیه‌ای فوق‌العاده حساس و عاشق طبیعت. هرگز حسرت گذشته رو نمی‌خورم و ناامیدی رو دوست ندارم. تازه قلم بدست گرفتم و در وبلاگ مسافرسلام، برای لذت بردن شما از سفرهاتون، درباره گردشگری و راهنمای سفر می‌نویسم.

امتیاز کاربران

 • هانیه هوشیار حسینی

  دانشگاه فردوسی مشهد به نظرم از نظر اساتید و امکانات بی نظیرترین دانشگاه کشور است و بهترین لحظه های آموزشی را در جوانی در این دانشگاه گذراندم .
  خیلی ممنونم که مقاله شما باعث تداعی خاطراتم شد.

 • فاطمه صبوری

  می تونم بگم واقعا یکی از بهترین دانشگاه های ایرانه. من توی دانشگاه های دیگه هم درس خوندم. مثل علامه تهران. ولی واقعا فردوسی مشهد چیز دیگه ای بود هم به لحاظ علمی هم به لحاظ امکانات

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

هتل های مرتبط

 • هتل مدینه الرضا
  %۲۱
  تخفیف

  هتل مدینه الرضا

  ۵
  مشهد - ابتدای خیابان شیرازی - نبش شارستان رضوی.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل تابران مشهد
  %۳۵
  تخفیف

  هتل تابران مشهد

  ۴
  مشهد- چهارراه زرینه - روبروی کاشانی 14.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل حیات شرق مشهد
  %۶۸
  تخفیف

  هتل حیات شرق مشهد

  ۳
  مشهد - خیابان نواب صفوی - بین نواب 10 و 12.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل پارسیس مشهد
  %۴۵
  تخفیف

  هتل پارسیس مشهد

  ۵
  مشهد - بلوار وحدت - بعد از وحدت ۷ - بلوار امیرالمومنین - ساختمان دوم سمت راست.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل رفاه مشهد
  %۱۰
  تخفیف

  هتل رفاه مشهد

  ۴
  خیابان امام رضا - خیابان دانش شرقی - شهید حنایی 12.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید

معرفی هتل کارن مشهد ⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما: