جاذبه های گردشگری کبودرآهنگ

جاذبه های گردشگری کبودرآهنگ

کبودرآهنگ شهری است در استان همدان با جاذبه‌های گردشگری فراوان. این شهر زیبا قدمتی به اندازه چهارصد سال دارد. در این مقاله مسافرسلام قصد دارد به معرفی چند مورد از جاذبه های گردشگری کبودرآهنگ بپردازد.

معرفی کبودرآهنگ:

کبودرآهنگ یکی از وسیع‌ترین شهرهای استان همدان است. نام این شهر برگرفته از دو واژه کبود به معنای رنگ آبی و راهنگ به معنای رودخانه است. این شهر در زمان رضاشاه کبوترآهنگ نام داشت و دلیل نام گذاری آن به خاطر وجود چشمه‌ها و کبوتر‌های اطراف آن بوده است.
دین مردم این شهر اسلام و پیرو مذهب شیعه هستند و زبان اکثریت مردم آذری و عده‌ای به زبان فارسی و کردی نیز سخن می‌گویند. در این‌جا به معرفی چند مورد از جاذبه‌های گردشگری کبودرآهنگ می‌پردازیم:

غار علیصدر

در روستای علیصدر از توابع شهرستان کبودرآهنگ و ۷۵ کیلومتری شمال غربی شهر همدان یکی از زیباترین غارهای طبیعی جهان و نمونه کم‌نظیری از غارهای آبی قابل قایقرانی به نام غار علیصدر وجود دارد. این غار به طول جغرافیایی ۴۸ درجه و ۱۸ دقیقه دارای ارتفاع ۱۹۰۰متر از سطح دریا می‌باشد. برای رفتن به این غار بی‌نظیر سه مسیر وجود دارد:

۱) همدان لالجین به بیجار که جدید الاحداث و مناسب‌تر است.

۲) از تقاطع سه راهی پایگاه هوایی نوژه (در جاده همدان به رزن)

۳) از طریق همدان به صالح آباد.

این غار زیبا و وسوسه‌انگیز در نتیجه ترکیب آب حاصل از بارش باران با گاز دی اکسید کربن موجود در هوا تشکیل اسید کربنیک ضعیف را کرده است و آن در زمین‌های آهکی نفوذ پیدا کرده و واکنش شیمیایی انجام شده است، در نتیجه ترکیبی ناپایدار به نام بی کربنات کلسیم به وجود آمده است. این ماده در آب محلول است و در درون لایه‌‌های آهکی ضخیم فضاهای خالی ریزی ایجاد کرده این فضاهای خالی میلیون‌ها سال گسترش پیدا کرده و به مرور به هم پیوسته‌اند تا این غار بسیار وسیع در دل زمین ایجاد شده است. آب غار در قسمت‌های مختلف آن از صفر تا ۱۴ متر در نوسان است.
تأسیسات رفاهی و تفریحی در اطراف مجموعه سیاحتی غار علیصدر برای بازدید‌کنندگان شامل:

  • یک باب مهمانسرا
  • ده دستگاه ویلای چوبی یک و دو خوابه
  •  شانزده  دستگاه سوئیت اقامتی
  • پنجاه دستگاه چادر صحرائی
  • رستوران، بازارچه خرید مواد خوراکی و صنایع دستی، نمازخانه، سرویس بهداشتی، پارکینگ، وسایل بازی کودکان، فضای سبز و امکان کوهنوردی

غار علیصدر

پل کوریجان

پل کوریجان در روستای کوریجان از توابع مرکزی کبودرآهنگ در ۲۲ کیلومتری شمال همدان واقع است. این پل بر روی رود قره‌چای احداث شده است و از بناهای ساخته شده در دوره صفویه میباشد که در دوره قاجاره و چند سال اخیر مرمت شده است. این پل دارای ۵ دهانه بزرگ ۴ دهانه کوچک است که به قوس های جناغی مزین است.

پل کوریجان

پارک لاله

پارک لاله در ضلع غربی شهرستان کبودرآهنگ در استان همدان واقع است. این پارک در پارک کبودرآهنگ قرار دارد و به قسمت استخر این پارک اشاره دارد. فضای سبز بسیار زیبا پارک و همچنین حوض دایره‌ای باصفای این پارک، چشم‌انداز بی‌نظیری به این پارک بخشیده است. گردشگرانی که به شهرستان کبودراهنگ سفر می‌کنند، می‌توانند عکس‌های زیبایی را در این پارک داشته باشند.

پارک لاله

قلعه باشقورتاران

قلعه باشقورتاران در ۱۲۰ کیلومتری شهرستان کبودرآهنگ بر فراز کوهی واقع است. این قلعه در ۲۵ کیلومتری بخش شیرین‌سو، شمالی‌ترین نقطه استان و هم مرز با شهرستان بیجار قرار دارد. مصالح به کار رفته در این قلعه از نوعی ملات شبیهه به ساروج که بسیار محکم است، تشکیل شده است . این قلعه متأسفانه در معرض تخریب و نابودی است، اما اخیراً اقداماتی در جهت مرمت آن صورت گرفته است.

قلعه باش قورتاران

موزه فسیل‌های دریایی

این موزه جذاب داخل شهرداری شهر شیرین‌سو قرار دارد، که با مرکز شهرستان کبودرآهنگ ۴۰ کیلومتر فاصله دارد. فسیل فیل دریایی که در منطقه شیرین‌سو کشف شده است و به دوره میوسین مربوط می‌شود در این موزه نگهداری می‌شود. پیشینه این فسیل به ۱۵/۹۷ تا ۲۰/۴۳ میلیون سال پیش بر می‌گردد.

موزه فسیلی دریایی

بازدید کننده عزیز، مسافرسلام یک سایت ویژه مشاوره سفر می باشد.
برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران
در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.

نتیجه گیری:

در این مقاله جاذبه‌های گردشگری کبودرآهنگ را معرفی کردیم، شما مسافرسلامی‌های عزیز می‌توانید با مراجعه به سایت مسافر سلام در قسمت رزرو هتل‌های همدان هتل موردنظر خودرا رزرو کرده، به این شهر زیبا و تاریخی سفر کرده و از این جاذبه‌های جالب و دیدنی دیدن فرمائید.

اشتراک گذاری:

نویسنده : مریم قاسم زاده

بیشترین تخفیف ها

بیشتر ...

مقالات مرتبط

آخرین دیدگاه‌ها

ثبت نظر شما
میزان رضایتمندی شما:
فلش/پیکان
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: