توصیف شهر مشهد

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 1 از 4
شهر: مشهد

مشهد یکی از مهم ترین شهرهای ایران است که در شمال شرق کشور قرار گرفته است. در این مقاله میخواهیم به توصیف شهر مشهد بپردازیم.

شهر مشهد مجموعه ای است از تقابل ها، شهری مدرن و بزرگ با مرکز جمع و جور و دوست داشتنی، دارای فن آوری بالا به همراه پیشینه ای پرافتخار و عجایب معماری موجود در حرم مطهر. این شهر مذهبی هرساله پذیرای گردشگران بسیاری از نقاط مختلف ایران و جهان می باشد. با توصیف شهر مشهد میتوان به زیبایی طبیعی و معنوی این شهر دست یافت.

 مشهد با مساحت ۳۵۱ کیلومتر مربع، دومین شهر پهناور ایران و همچنین با جمعیت ۳۰۰۱۱۸۴ نفر، دومین شهر پرجمعیت ایران پس از تهران شناخته شده است. این شهر باستانی با تابستان های گرم و خشک و زمستان های سرد و مرطوب در حوزه رودخانه کشف رود، در دشت مشهد بین کوه های هزار مسجد و بینالود گسترده شده است.

شهر مشهد دارای ۱۳ منطقه شهرداری است که شهردار آن توسط شورای شهر انتخاب می شود. این شهر بوسیله یک فرودگاه بین المللی، یک ایستگاه راه آهن و سه پایانه با دیگر شهرهای ایران ارتباط دارد. حمل و نقل در داخل شهرتوسط سامانه تاکسی رانی و اتوبوس رانی و قطار شهری انجام می گیرد.

شهر مشهد

نام

واژه «مشهد» به معنای محل شهود و محل شهادت است. حضرت علی بن موسی الرضا پس از قتل به دست مـأمون، خلیفه عباسی، در آرامگاه هارونی سناباد به خاک سپرده شد. پس از آن «سناباد نوغان» به نام مشهد الرضا خوانده شد و کم کم بر پهنه آن افزوده شد و مردم توس به مشهد کوچ کردند. با گذشت زمان نام مشهد بر این شهر ماندگار شد.

خراسان در زبان پهلوی خوراسان تلفظ میشود که به معنای سرزمین خورشید یا محل طلوع آفتاب است.

تاریخ

این منطقه بدلیل داشتن شرایط مناسب طبیعی، از پیش از اسلام به عنوان منطقه ای برای محل سکونت در خراسان به حساب می آمد. در ابتدا این منطقه محل اقامت اقوام آریایی بود. در داستان های ملی ایران بنای اصلی شهر توس را به جمشید و تجدید بنای آن را به توس، سپهسالار و پهلوانان ایرانی نسبت می دهند. شهر توس در زمان خلافت عثمان به طور کامل توسط اعراب فتح شد.

پارک های مشهد

در اطراف شهر مشهد جاذبه های طبیعی بسیاری وجود دارد که شامل ییلاقاتی چون طرقبه، شاندیز، زشک، چالیدره، روستای کنگ، نغندر و جاغرق می شود. همچنین مشهد دارای پارک های جنگلی و پارک های آبی بسیاری است. به عنوان مثال میتوان به پارک جنگلی وکیل آباد، هفت حوض، چشمه گیلاس، چشمه گراب، پارک جنگلی نه دره، پارک ملت، پارک کوهسنگی، کوهستان پارک خورشید، پارک ساحلی آفتاب  و سرزمین موج های خروشان اشاره کرد.

شما میتوانید در مقاله بوستان های مشهد، مطالب بیشتری درباره ی پارک ها و بوستان های این شهر بخوانید.

پارک های مشهد

پارک های مشهد

مراکز تجاری مشهد

مجتمع زیست خاور، الماس شرق، پروما، تابان، کیان و بازار رضا از جمله مراکز خرید و تجاری مشهد می باشند. نمایشگاه بین المللی مشهد امروزه بعنوان بزرگ ترین و فعال ترین نمایشگاه بین المللی تجاری در ایران بعد از نمایشگاه نمایشگاه بین المللی تجاری تهران فعالیت دارد. شهر مشهد بدلیل همجواری با کشور های آسیای میانه موقعیت صنعتی سالانه میزبان ده ها نمایشگاه بین المللی است.

مراکز تجاری مشهد

مراکز تجاری مشهد

موقعیت جغرافیایی مشهد

شهر مشهد دارای ۵۹ درجه و ۱۵ دقیقه تا ۶۰ درجه و ۳۶ دقیقه طول جغرافیایی و ۳۵ درجه و ۴۳ دقیقه تا ۳۷ درجه و ۸ دقیقه عرض جغرافیایی، در حوضه آبریز کشف رود، در بین رشته کوه های بینالود و هزار مسجد واقع شده است. این شهر دارای حداکثر ارتفاع ۱۱۵۰ متر و حداقل ارتفاع ۹۵۰ متر از سطح دریا می باشد.

شهر مشهد از اطراف توسط چند شهر محدود شده. از سمت شمال به کلات، از سمت جنوب به فریمان، از سمت شرق به سرخس و از سمت غرب به نیشابور و فریمان محدود شده است.

آیا از این مقاله راضی بودید؟
فریبا غلامی نژاد
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما: