اسم خیابان های مشهد

اسم خیابان های مشهد

زمان خواندن: دقیقه 7
امتیاز کاربران:
امتیاز 4 از 4
شهر: مشهد
دسته بندی: راهنمای سفر
نویسنده: زهرا روح آبادی
اسم خیابان های مشهد
رزرو هتل های مشهد با یک کلیک

اسم خیابان های مشهد

با یکی دیگر از مقاله های پر بازدید مسافرسلام در زیر گروه  راهنمای سفر به مشهد، با عنوان”اسم خیابان های مشهد” با ما همراه باشید.

مشهد شهری در شمال شرقی ایران و مرکز استان خراسان رضوی است. وجود حرم مطهر امام رضا (ع)، هشتمین امام مذهب شیعه، در این شهر، سالانه بیش از 13 میلیون زائر را به مشهد می‌کشاند.

شهر مشهد مرکز استان خراسان رضوی با 204 کیلومتر مربع مساحت، در شمال شرق ایران و در طول جغرافیایی 59 درجه و 15 دقیقه تا 60 درجه و 36 دقیقه و عرض جغرافیایی 35 درجه و 43 دقیقه تا 37 درجه و 8 دقیقه و در حوضه آبریز کشف رود، بین رشته کوه‌های بینالود و هزار مسجد واقع شده است. ارتفاع شهر از سطح دریا 985 متر و فاصله آن از تهران 966 کیلومتر است.

شهر مشهد بعد از تهران به علت موقعیت مذهبی، صنعتی، اقتصادی و جمعیتی در مکان دوم قرار گرفته است و حتی می‌توان شهر مشهد را پایتخت اقتصادی و مرکز مبادلات میان قاره‌ای آسیای میانه نامید که دلیل آن نیز اعتبار فرا منطقه‌ای و عوامل مختلفی چون مسیر راه‌های تجاری و ارتباطی کشورهای آسیای میانه و افغانستان می‌باشد.

خیابان های مشهد

وب سایت رزرو هتل مسافر سلام در این مقاله سعی بر این داشته است تا بزرگراه ها، بلوار ها و خیابان های مهم شهر مشهد را با ذکر نام به شما عزیزان معرفی کند. همچنین با مطالعه این مقاله می توانید اطلاعات جامعی جهت تردد راحت تر و پیدا کردن مسیر های مورد نظر داشته باشید.

بزرگراه ها

مشهد دارای تعدادی بزرگراه است که آن‌ها در این فهرست گردآوری شده‌اند و عبارتند از:

میدان خیام مشهد

بزرگراه میثاق:

این بزرگراه تازه تاسیس که منطقه ۱۰ (شهرک غرب) را از منطقه ۱۲ (الهیه) جدا می‌کند، انتها بزرگراه آزادی را به میدان نهم دی (میدان نمایشگاه) متصل می‌کند. طول این بزرگراه 6.5 کیلومتر می‌باشد و از بزرگراه‌های غربی مشهد به حساب می‌آید. میثاق متشکل از ۲ باند اصلی و ۲ باند کنارگذر می‌باشد و در مجموع ۱۲ لاین دارد.

بزرگراه شهید بابانظر:

این بزرگراه به طول 8.5 کیلومتر تقاطع غیرهمسطح امام حسین را به تقاطع غیرهمسطح بلوار حر متصل می‌کند.

بزرگراه چراخچی:

این بزرگراه به طول 7.5 کیلومتر تقاطع غیرهمسطح امام حسین را به تقاطع غیرهمسطح قائم متصل می‌کند.

بزرگراه آزادی:

بزرگراه آزادی به طول 16.2 کیلومتر تقاطع غیرهمسطح آزادی (فلکه پارک) را به ورودی شمال غربی کلانشهر مشهد (سه راه فردوسی) متصل می‌کند. نیمه جنوبی این بزرگراه (حدفاصل میدان آزادی و میدان بزرگ قائم), جدا کننده مناطق ۲ و ۱۱ است. این بزرگراه با ۲ باند اصلی و ۲ باند فرعی و مجموعا ۱۰ لاین، یکی از معابر مهم مشهد مقدس می‌باشد. محدوده نیمه جنوبی بزرگراه آزادی از مناطق خوش آب و هوا و تقریبا اعیان نشین مشهد بزرگ محسوب می‌شود.

بزرگراه آزادی مشهد

خیابان های مشهد

بزرگراه امام علی:

این بزرگراه به طول 7.5 کیلومتر تقاطع غیرهمسطح قائم را به تقاطع میدان نمایشگاه متصل می‌کند. این بزرگراه نقشی کلیدی‌ در اتصال مرکز به غرب مشهد دارد و در طول آن یک تقاطع غیرهمسطح (میدان امام علی) وجود دارد.

بزرگراه نمایشگاه:

بزرگراه نمایشگاه با طول ۱٫۳ کیلومتر کوتاه ترین بزرگراه مشهد مقدس محسوب می‌شود. این بزرگراه، میدان نهم دی (میدان نمایشگاه) را به ابتدا بلوار برونسی (تقاطع برونسی و وکیل آباد) متصل می‌کند. همانطور که از اسم این بزرگراه مشخص است، این بزرگراه نزدیکترین معبر شهری به نمایشگاه بین‌المللی می‌باشد. ورودی این نمایشگاه از باند کنارگذر غربی بزرگراه نمایشگاه است. بزرگراه نمایشگاه که در گفتار عامیانه مردم مشهد هنوز به بلوار نمایشگاه معروف است، در بیشتر مسیر دارای ۲ باند اصلی و ۲ باند فرعی و در مجموع ۱۰ لاین می‌باشد.

بزرگراه کلانتری:

این بزرگراه به طول 11 کیلومتر تقاطع غیرهمسطح آزادی را به تقاطع غیرهمسطح غدیر متصل می‌کند.

بزرگراه غدیر:

این بزرگراه به طول 5 کیلومتر تقاطع غیرهمسطح غدیر را به تقاطع غیرهمسطح بلوار حر متصل می‌کند.

بزرگراه غدیر مشهد

بزرگراه سلسله الذهب:

این بزرگراه به طول 4 کیلومتر تقاطع غیرهمسطح غدیر را به آزادراه مشهد-باغچه متصل می‌کند. این بزرگراه محور خروجی شهر مشهد از سمت جنوب شرقی آن است.

بزرگراه وکیل آباد:

این بزرگراه به طول ۱۰ کیلومتر میدان آزادی را به پایانه غرب مشهد متصل می‌کند. این بزرگراه یکی از شاه راه‌های مشهد می‌باشد چرا که ورودی غربی مشهد را به قسمتهای مهم این شهر نزدیک می‌کند. از این بابت خط 1 LRT مشهد نیز از انتها تا ابتدا این بزرگراه در بین دو باند اصلی به طور همسطح کشیده شده است و پس از گذشتن میدان آزادی از مسیر بلوار ملک‌آباد به طور زیرزمینی (تونل) به راه خود ادامه می‌دهد. بزرگراه وکیل آباد با ۲ باند اصلی و ۲ باند فرعی و در مجموع ۱۰ لاین هنوز در گفتار عامیانه مشهد به عنوان بلوار وکیل آباد شناخته می‌شود. این بزرگراه منطقه ۹ را از منطقه ۱۱ جدا می‌کند.

بزگراه وکیل آباد مشهد

بلوار ها

بلوار پیروزی، بلوار توس، بلوار شهید فکوری، بلوار نماز، بلوار پایداری، بلوار صارمی، بلوار حافظ، بلوار فرهنگ، بلوار سید رضی، بلوار دانشجو، بلوار دانش آموز، بلوار معلم، بلوار آموزگار، بلوار مهران، بلوار شهید قانع، بلوار جلال آل احمد، بلوار امامت، بلوار سجاد، بلوار فردوسی، بلوار کوثر، بلوار هفت تیر، بلوار اقبال لاهوری، بلوار هنرستان، بلوار لادن، بلوار هفت تیر، بلوار سرافرازان، بلوار دلاوران، بلوار رضوی، بلوار هاشمیه، بلوار فلسطین

بلوار خاقانی، بلوار ملاصدرا، بلوار رضا، بلوار منتظری، بلوار فرامرز عباسی، بلوار جانباز، بلوار ارشاد، بلوار دستغیب، بلوار خیام، بلوار سازمان آب، بلوار کلاهدوز، بلوار مجد، بلوار حرعاملی، بلوار خرمشهر، بلوار کوشش، بلوار کریمی، بلوار عبدالمطلب، بلوار ابوطالب، بلوار شفا، بلوار نامجو، بلوار هدایت، بلوار کامیاب، بلوار گاز، بلوار رسالت، بلوار نبوت، بلوار مفتح، بلورا میرزا کوچک خان، بلوار امت، بلوار ولایت، بلوار وحدت، بلوار مصلی، بلوار شهید رستمی، بلوار چمن، بلوار شیرودی، بلوار حر، بلوار جمهوری، بلوار مجلسی، بلوار مدرس، بلوار امام رضا، بلوار طبرسی.

بلوار طبرسی مشهد

بلوار امام رضا و بلوار طبرسی، بلوار های منتهی به حرم مطهر رضوی می باشند.

بلوار امام رضا مشهد

خیابان های مشهد

خیابان جهان آرا، خیابان کوهسنگی، خیابان بهشتی، خیابان امیر کبیر، خیابان کفایی، خیابان قائم، خیابان پاستور، خیابان پرستار، خیابان عارف، خیابان محتشمی، خیابان راهنمایی، خیابان جنت، خیابان ابوذر غفاری، خیابان فرهاد، خیابان بزرگمهر، خیابان حامد، خیابان صدف، خیابان سناباد، خیابان آبکوه، خیابان دانشگاه، خیابان سعدی، خیابان صاحب الزمان، خیابان سنایی، خیابان شیرازی، خیابان بهار، خیابان مطهری، خیابان اسدالله زاده، خیابان پاسداران، خیابان امام خمینی، خیابان هفده شهریور، خیابان ابن سینا، خیابان گلستان، خیابان رازی، خیابان عبادی، خیابان نواب صفوی، خیابان چمران، خیابان دانش، خیابان کاشانی، خیابان آخوند خراسانی، خیابان خسروی نو، خیابان نوغان، خیابان آیت الله بهجت، خیابان ایثار، خیابان المهدی، خیابان علیمردانی، خیابان وحید.

بلوار سجاد مشهد

خیابان های شهید نواب صفوی و خیابان شیرازی منتهی به حرم مطهر امام رضا (ع) می شوند.

خیابان شیرازی

خیابان شیرازی به عنوان قدیمی ترین خیابان شهر مشهد از عهد صفوی، در بافت مرکزی مشهد واقع شده است. این خیابان یکی از مهمترین مسیرهای منتهی به حرم مطهر حضرت رضا علیه السلام می باشد. موقعیت جغرافیایی این خیابان واقع در غرب حرم مطهر و خیابان شرقی و غربی حد فاصل حرم و میدان شهدا بوده و چهارراه شهدا (چهارراه نادری سابق) تنها تقاطع اصلی بسیار مهم در اواسط خیابان واقع شده است.
چهارراه شهدا و میدان شهدا به عنوان تقاطع های مهم و پل ارتباطی با بسیاری از نقاط در سطح شهر مطرح می باشند.

خیابان شیرازی مشهد

خیابان شهید نواب صفوی

این خیابان که مسیر شرقی منتهی به حرم مطهر می باشد، یکی از مناطق قدیمی مشهد می باشد و چندین مدرسه و مسجد و حسینه شناخته شده مشهد در آن قرار دارد. که از جمله می توان به مدرسه عباسقلی‌ خان اشاره کرد که در سال 1077 قمری در زمان حکمرانی شاه سلیمان صفوی، به اهتمام عباسقلی‌خان (والی یا بیگلربیگی خراسان) احداث شده است. همچنین می توان به آرامگاه پیر پالاندوز اشاره کرد که در ضلع شمال شرقی حرم مطهر و ابتدا خیابان نواب صفوی قرار دارد. بنیان اولیه بقعه در زمان شاه محمد خدا بنده به سعی و اهتمام قنبر علی بن خواجه حسین در سال 985 قمری صورت گرفته است. از جمله هتلهای مهم واقع شده در این خیابان هتل آرمان مشهد و هتل آپارتمان سروش و هتل سی نور می باشد. همچنین پارک بزرگ وحدت در نزدیکی این خیابان قرار دارد.

خیابان های راهنمایی و ایثار و جنت نیز از مراکز خرید مانتو در مشهد به شمار می روند.

همچنین خیابان های راهنمایی، ابوذر غفاری، رضا، خیابان طالقانی و ناصر خسرو و ملاصدرا، عدالت، محتشمی، پرستار، پاستور، قائم، بهشت، عارف و کلاهدوز از خیابان های بلوار احمدآباد مشهد می باشند.

خیابان احمدآباد مشهد

در مجاورت محله احمدآباد خیابان سناباد قرار گرفته است که معتبرترین مراکز فروش مبلمان و لوازم منزل مشهد در این خیابان قرار دارند. هتل همای شماره یک مشهد (هتل‌هایت سابق) واقع در میدان احمدآباد اول بلوار کلاهدوز به عنوان مرکز این منطقه شناخته می‌شود. خیابان بابک یکی دیگر از خیابان‌های این منطقه می‌باشد که به خیابان سلمان فارسی و خیابان سناباد منتهی می‌شود. همچنین در انتها این محله که به ملک‌آباد منتهی می‌شود می‌توان به باغ تاریخی و مهم ملک‌آباد موقوفه آقای حسین ملک از بزرگ‌ترین واقفین ایران اشاره کرد.

خیابان های مشهد

محله ها

شهر مقدس مشهد به خاطر نزدیکی آبادی‌های سناباد و نوغان به محل دفن علی بن موسی الرضا و هم‌چنین جاذبه خود مدفن، بیشتر محله‌های قدیمی مشهد در اطراف حرم علی بن موسی الرضا شکل گرفته‌است و کم‌کم بر وسعت آنها افزوده گشته و در خود مجموعه شهر ادغام گشته‌اند.
به عنوان نمونه، هم‌اکنون نوغان، از محله‌های اطراف حرم است و سناباد نیز وضعیت مشابهی دارد و اکنون به عنوان یکی از محله‌ها و خیابان‌های شهر مشهد شناخته می‌شود. همچنین محله های دیگری در اطراف بزرگراه ها نیز وجود دارد. در زیر به محله های معروف مشهد اشاره شده است.

آبکوه، آزادشهر، احمدآباد، ارگ، اکبرآباد، سیدی، التیمور، امیرآباد، امین‌آباد، باقرآباد، بالاخیابان، بحرآباد، پایین‌خیابان، پنج‌تن، تلگرد، جانبازان، جاهدشهر، جوفروش، چائیش، چهارباغ، خدربیگ، خوش، خیرآباد، دریادل، رده، رضائیه، رضاشهر، زیباشهر، سامانیه، سجادشهر، سراب، سرشور، سعدآباد، سمزقند، ششصد دستگاه، شقایق، شهرچاپ، ضد، عباس‌آباد، عسگریه، عیدگاه، عیش‌آباد، فتح‌آباد، قائم ، قاسم‌آباد، قلعه آبکوه، قلعه صحرایی، کاریزک، کرمانی‌ها، کلاته ملاعلی، کنارکال، کوهسنگی، گل ختمی، گلشور، گلشهر، محمدآباد، محمودآباد، ملک‌آباد، مهدی‌آباد، مهرآباد، میل کاریز، نادرشهر، نخودک، نوده، نوغان، وکیل‌آباد، هاشمیه.

شهرک های صنعتی مشهد

شهرک صنعتی مکانی است دارای محدوده و مساحت معین برای استقرار مجموعه‌ای از واحدهای صنعتی، پژوهشی و فناوری، و خدمات پشتیبانی ازقبیل طراحی مهندسی، آموزشی، اطلاع‌رسانی مشاوره‌ای، بازرگانی، که تمام یا پاره‌هایی از امکانات زیربنایی و خدمات ضروری را به نوع و وسعت شهرک و ترکیب فعالیتهای آن در اختیار واحدهای مذکور قرار می‌دهد.

شهرک های صنعتی مشهد

شهرک گلبهار، بینالود، طوس، کاویان، کلات، ماشین‌سازی، باغچه و ناحیه امان‌آباد مشهد، جزو شهرک‌های صنعتی اطراف این شهر محسوب میشوند.

در پایان به طور مختصر می توان خیابانهای مشهد را به به 5 دسته اصلی تقسیم بندی کرد:

 1. مشهد دارای 10 بزرگراه اصلی در دورتادور مشهد می باشد.
 2. شهر مشهد حدودا دارای 70 بلوار اصلی می باشد که در مقاله به تشریح نام برده شده اند.
 3. خیابان های مشهد بسته به نوع محله ای که در آن قرار دارند، به خیابان های اصلی که بعضی از آنها مراکز خرید مشهد نیز محسوب می شوند، یا خیابان هایی که به حرم مطهر منتهی می شوند و دیگر خیابان ها دسته بندی می شوند.
 4. شهر مشهد دارای تعداد زیادی محله نیز می باشد، که اکثریت نام هایی که از قدیم روی آنها گذاشته شده است را دارا می باشند.
 5. اطراف شهر مشهد نیز شهرک های صنعتی فراوانی وجود دارد که محل اشتغال جمع کثیری از ساکنان شهر مشهد و شهرهای اطراف می باشند.

صفحه رزرو هتل مشهد

بازدیدها: 8777

آیا از این مقاله راضی بودید؟
برچسب ها: خیابان های مشهد
اشتراک گذاری:
زهرا روح آبادی
زهرا روح‌آبادی هستم. عاشق شخصیت آنشرلی با موهای قرمز، علاقه‌مند به ریاضی و دانشجوی مهندسی پزشکی، بسیار ریزبین با روحیه‌ای فوق‌العاده حساس و عاشق طبیعت. هرگز حسرت گذشته رو نمی‌خورم و ناامیدی رو دوست ندارم. تازه قلم بدست گرفتم و در وبلاگ مسافرسلام، برای لذت بردن شما از سفرهاتون، درباره گردشگری و راهنمای سفر می‌نویسم.
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

هتل های مرتبط

 • هتل الماس مشهد

  ۴
  مشهد، خیابان امام رضا (ع)، بین امام رضای 4 و 6، هتل الماس مشهد.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل حیات شرق مشهد
  %۶۸
  تخفیف

  هتل حیات شرق مشهد

  ۳
  مشهد - خیابان نواب صفوی - بین نواب 10 و 12.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل نسیم مشهد
  %۱۵
  تخفیف

  هتل نسیم مشهد

  ۳
  مشهد - خیابان امام رضا - امام رضا 8 - چهارراه دوم سمت چپ.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل آرسان مشهد
  %۱۵
  تخفیف

  هتل آرسان مشهد

  ۱
  مشهد، خیابان امام رضا، چهارراه دانش، دانش شرقی 21.6
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
 • هتل تابران مشهد
  %۳۵
  تخفیف

  هتل تابران مشهد

  ۴
  مشهد- چهارراه زرینه - روبروی کاشانی 14.
  برای دیدن قیمت ها به صفحه هتل مراجعه کنید
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
 • شماره تماس شما:
 • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد