آنچه در سفر به کویر بهتر است بدانیم

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 4 از 4
دسته بندی: راهنمای سفر
نویسنده: فهمیه پورحسینی

برای لذت بردن از سفر به کویر و مشاهده زیبایی‌های آن مستلزم نكاتی هستیم كه عدم رعایت آنها چه بسا موجب خسارات جانی و مالی می‌شود که گروه مشاوره و رزرواسیون مسافر سلام قصد دارد در این مقاله به یادآوری این نکات بپردازد:

[WBHTL_SIB]

کویر چیست؟

کویر یا نمک زار منطقه‌ای است که به دلیل موقعیت جغرافیایی (معمولاً ختم رودخانه‌ها در آن) و حرارت شدید آفتاب به نمک‌زار بدل شده باشد. برخی کویرها قبلاً دریاچه یا دریاهایی بوده‌اند که در اثر تبخیر آب از آن‌ها به نمک‌زار بدل شده‌اند.
کویر مرکزی ایران که دشت کویر نامیده می‌شود، درون خود تعداد زیادی کویر کوچک‌تر، مانند: کویر درانجیر، کویر ساغند، روح مرغوم را جا داده است.

تصویر زیبای کویر

نمایی از کویر

تفاوت کویر و بیابان

با وجود به این‌که در بین عامه مردم رایج است که اصطلاح «کویر» و «بیابان» را به‌جای یکدیگر به‌کار می‌برند ولی بین این دو اصطلاح تفاوت اساسی وجود دارد. بیابان به بخشی از مناطق خشک گفته می‌شود که بارندگی سالانه آن کمتر از ۵۰ میلی‌متر است و ممکن است چندسال در آن باران نبارد و با کم‌آبی و تبخیر شدید مواجه است و پوشش گیاهی آن بسیار ضعیف است. اما کویر به زمین‌های رسی پف‌کرده، با شوری و نمک بسیار شدید گفته می‌شود که گیاهان نمی‌توانند در آن رشد نمایند. در بعضی از کویرها که شوری خاک کمتر است، ممکن است گیاهانی مانند گز که دربرابر املاح نمکی مقاوم است، در آن رشد نماید؛ بنابراین کویر معمولاً زمین‌هایی با شوری بالا و بدون گیاه است که به آن «نمک‌زار» نیز گفته می‌شود.

منظره ای از کویر

شب کویر

به همراه داشتن یک راهنمای خوب

یک راهنمای خوب باید به موقعیت جغرافیایی منطقه، مسیر جاده‌ها، محل چشمه‌های آب و عوارض طبیعی آگاهی داشته و بر زمین‌شناسی و توپوگرافی منطقه مسلط باشد. برای آسودگی خاطر در مواقع حرکت روی سطح دریاچه باید تسلط به شیمی خاک و شیمی دریاچه داشته‌باشد و جهت تشخیص جهت و مسیر حرکت در شب باید با ستارگان و موقعیت آنها در فصول مختلف سال آشنا باشد.

آشنایی با جانوران و خزندگان و حشرات کویر

شتر: معمولاً با تعقیب کردن آن به هنگام عصر می‌توانید به آب برسید.

عقرب: آشنایی با خصوصیات این جانور، مانند اینکه در چه زمانی از روز و شب احتمال وجود عقرب کمتر است و یا چه مواقعی از سال در خواب زمستانی است و آشنایی با نحوه عمل و کمکهای اولیه در هنگام عقرب گزیدگی.

سوسمارها: بزمجه خطرناک‌ترین آنها است که احتمال وجود آن در بعضی از مناطق کویر زیاد است.

مار: آشنایی با انواع مارهای سمی و غیر سمی کویر و کمک‌های اولیه در هنگام مارگزیدگی.

سایر جانوران: آشنایی با زیستگاه انواع سوسک، مارمولک، روباه، خرگوش، موش و همچنین حیواناتی نظیر بز، میش، آهو و غیره.

آشنایی با انواع گیاهان و مناطق رویش آنها

الف- از طریق نوع گیاه می‌توان نوع آب (شور، تلخ، شیرین ) در آن منطقه را تشخیص داد زیرا که برخی از گیاهان در مناطق خاصی می‌رویند.

ب- در هنگام نیاز و با روش‌های خاص می‌توان از ریشه بعضی گیاهان که بسیار پرآب است استفاده کرد.

ج- آتش چوب بعضی از گیاهان بسیار پرحرارت و عالی است.

د- در مواقع بحرانی از ساقه برخی گیاهان به عنوان غذا می‌توان استفاده کرد.

ه- بعضی گیاهان برخلاف ظاهر زیبای‌شان سمی هستند.

یافتن آب درکویر

هنگام حرکت به سوی کویر حداقل به اندازه دوبرابر نیاز آب بردارید زیرا تشنگی سریع انسان را از پای درمی‌آورد و بدون آب در روزهای گرم نمی‌توان زیاد دوام آورد. در مرز شروع تپه‌های شنی در کویر احتمال وجود آب هست. راه‌هایی برای جمع‌آوری و استفاده آب موجود در خاک وجود دارد. مردمان کویر برای جلوگیری از عطش، به‌جای آب چای می‌نوشند. از ریشه پر آب بعضی گیاهان می‌توان استفاده کرد و وجود گیاهانی خاص نشانه وجود آب است. از مصرف غذاهایی که آب زیادی لازم دارند و باعث عطش می‌شوند بپرهیزید.

برداشتن تجهیزات کافی

 به همراه داشتن مواردی مانند: غذا، چادر، لوازم بهداشتی، چراغ قوه، کیسه‌خواب، کفش‌مناسب، سوخت، طناب، دوربین‌شکاری، قطب‌نما و نقشه.

یکی از معروف‌ترین هتل‌های کویر، هتل بالی در شهرستان خور و بیابانک واقع در قلب کویر ایران است که برای رزرو آن می‌توانید از  سایت مسافر سلام کمک بگیرید .

آیا از این مقاله راضی بودید؟
اشتراک گذاری:
فهمیه پورحسینی
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

معرفی هتل کوثر ناب مشهد ⭐️⭐️⭐️⭐️⭐️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: