آشنایی با کول خرسان دزفول ، معروف به دره ی ارواح ایران

زمان خواندن: دقیقه
امتیاز کاربران:
امتیاز 4 از 4
دسته بندی: طبیعت گردی
نویسنده: فهمیه پورحسینی

اگر جزء افرادی هستید که به طبیعت گردی در مکان های بکر علاقه دارید، از شهر دزفول در جنوب غربی ایران غافل نشوید. این شهر زیبا علاوه بر اینکه میراثدار تاریخ بسیار کهنی است و پیشینه‌ی آن به ساسانیان و حتی قبل‌تر از آن برمی‌گردد، به جهت قرار گرفتن در کنار دامنه ی کوه های زاگرس ، رودخانه ی دز و بخش‌های جلگه‌ای استان خوزستان، هنوز از طبیعتی غنی، سالم و بکر برخوردار است. آبشار بزرگ و زیبای شوی، دریاچه‌ شهیون، رود دز و تفریحگاه‌های ساحلی این رود، دشت لاله‌های واژگون، پارک ملی دز، رودخانه‌ها، تالاب‌ها و مناظر بدیعی از این دست، دزفول را تبدیل به بهشتی برای عکاسان کرده‌اند.

دره اشكفت زرده یا كول خرسان معروف به دره ی ارواح یكی از جاذبه های طبیعی و مناطق بكر و زیبای خدادادی است كه در ۳۲ كیلومتری شمال شهرستان دزفول و در جاده این شهر به سمت شهیون نرسیده به بیشه بزان قرار گرفته است.

عمق این دره بیش از ۲۰۰ متر می باشد و دیواره های آن پوشیده از  گیاهان سیاووشان و آبشارها و آبچكان های بسیار زیبایی است .

علت معروف شدن این مکان به دره ی ارواح ، انبوه نیزارها و درختان انگور و انجیر وحشی در دره و پوشیده بودن مسیر ورودی کول خرسان از درختان کنار (سدر) و نخل است و هرچه جلوتر بروید دیوارها بلندتر می شوند و آسمان کمتر پیداست و این ممکن است حالتی ترسناک به دره بدهد.

 یکی از عجایب این دره دمای هوا در آن منطقه است زیرا که بر خلاف طبیعت، در زمستان نسبتاً گرم و در تابستان بسیار خنک است در حدی که دما به کمتر از ۲۰ درجه می رسد .

در دل کول خرسان ، نهری دایمی در بستر شنی و ماسه ای جاری است كه از چشمه های درون دره سرچشمه می گیرد. در طول مسیر، گاهی تنگه آنقدر باریک می شود که فقط امکان عبور یک نفر را دارد و گاهی آنقدر عریض که می توانید آسمان وسیعی را بالای سر خود ببنید. در بخش دیگری از مسیر دیواره های دو طرف در بالای سرتان تا ارتفاعی حتی بیش از ۱۰۰ متر بالا می‌روند و در نقاطی به هم می‌رسند تا نور داخل دره فقط از روزنه‌های کوچکی به داخل بتابد .

یكی ازدیدنی های دره كول خرسان درمنتهی الیه دره غاری قوسی شكل، مانند یك تونل وجود دارد كه در انتهای آن آبگیری به طول ۵ متر و عرض ۳ متر است كه به رودخانه دز مشرف می شود؛ عاشقان طبیعت پس از استراحت درهوای دل انگیز غار از آب این حوضچه طبیعی كه در اصطلاح محلی به گهر معروف است برای شنا استفاده می كنند.

این دره در نهایت به رودخانه دز منتهی می شود. از ابتدای شروع پیاده روی تا ابتدای کول حدود ۴ کیلومتر کوه پیمایی در مسیری نسبتا ناهموار وجود دارد. از ابتدای کول تا انتهای آن و رسیدن به رودخانه دز نیز مسافت نسبتا زیادی در حدود ۱۰ کیلومتر وجود دارد. در انتهای مسیر دره سطح آب به تدریج افزایش یافته به نحوی که مسیر را باید شنا کرد. به دلیل شدت جریان بالای رود دز، نزدیک شدن به رودخانه دز به شدت خطرناک بوده و بهتر است افراد تنها بخش های ایمن دره را پیمایش کنند.

زمان مناسب برای پیمایش کامل دره ارواح اواسط خردادماه است زمانی که در آن منطقه باران های بهاری به پایان رسیده و هوا رفته رفته به سمت گرم شدن می رود ، زیرا که خطر سیلاب در ابن منطقه کاهش یافته است .

اگر نام کول خرسان برایتان عجیب و غریب است باید بگوییم که کول در زبان محلی به معنی دره است. اما هنوز هیچ کس از دلیل گذاشتن نام «خرسان» یا «خرسون» در ادامه آن، خبری ندارد!

کول خرسان دزفول معروف به دره ی ارواح ایران

کول خرسان دزفول معروف به دره ی ارواح ایران

کول خرسان دزفول معروف به دره ی ارواح ایران

کول خرسان دزفول معروف به دره ی ارواح ایران

کول خرسان دزفول معروف به دره ی ارواح ایران

کول خرسان دزفول معروف به دره ی ارواح ایران

کول خرسان دزفول ، معروف به دره ی ارواح ایران

کول خرسان دزفول ، معروف به دره ی ارواح ایران

کول خرسان دزفول ، معروف به دره ی ارواح ایران

کول خرسان دزفول معروف به دره ی ارواح ایران

کول خرسان دزفول معروف به دره ی ارواح ایران

در سفر به جنوب کشور با مسافر سلام همراه شوید .

آیا از این مقاله راضی بودید؟
فهمیه پورحسینی

امتیاز کاربران

  • درسا احتشامی

    چقدر خوشگله اینجا . خیلی جالب و مرموز معرفی کردین کول خرسون رو . قبلا اسم این منطقه رو فقط شنیده بودم. وسوسه شدم یه سفر به این مکان دیدنی برم.

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:

❤️ نوروز سال 1398 مبارک ❤️

برای اطلاع از آخرین تخفیفات هتل ها، ترفندهای سفر و آشنایی با بکرترین جاذبه های ایران در شبکه های اجتماعی در کنار ما باشید.
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: