فلش/پیکان

رابطه ی پرواز و مزه ی غذا

تاریخ:

کارشناسان مرکز مطالعاتی به نام Fraunhofer Institute در سال ۲۰۱۰، تحقیقاتی در زمینه ی تغییرات حس چشایی در پروازها انجام دادند. در نتیجه ی این تحقیقات مشخص شد که در سفرهای هوایی، حس چشایی انسان ها تا حدودی کمتر می شود. به عنوان مثال انسان ها مزه ی شوری را ۳۰درصد کمتر از همیشه متوجه می شوند و یا در مورد مزه ی شیرینی هم این مقدار، ۲۰ درصد کمتر نسبت به همیشه است.

سوالات مطرح شده در طی این تحقیقات عبارتند از: تاثیر پرواز روی مزه غذا چیست و این تاثیر آیا در بدن انسان تاثیری مثبت است یا نه؟

خیلی از شرکت های هواپیمایی در اروپا، جهت تهیه ی غذای مسافران خود از آشپزخانه های صنعتی استفاده می کنند. مثلا در کشور سوییس، آشپزخانه ی Gate Gourmet می باشد، که روزانه بیشتر از ۲۵ هزار وعده ی غذایی تهیه می کند و به شرکت های هواپیمایی سرتاسر اروپا می فرستد.

تفاوت غذا در صندلی First Class با Economy چیست؟

صندلی های هواپیما به دو قسمت فرست کلس و اکونومی تقسیم بندی می شوند اما غذای هر دو بخش از یک آشپزخانه تهیه می شود و تفاوتی در آنها نمی باشد. تنها تفاوت این دوبخش در نحوه ی سرو غذا می باشد به عنوان مثال، در بخش First Class برای سرو غذا از بشقاب های چینی و کارد و چنگال استیل استفاده می شود ولی در بخش economy غذا در ظروف پلاستیکی با کارد و چنگال های پلاستیکی سرو می شود.

 

سرو غذا در فرست کلاس

 

نحوه ی متقاوت سرو غذا، می تواند باعث تغییر در مزه ی غذا شود زیرا مواد پلاستیکی، ماده ای دارند که خوردن آنها باعث بد مزه شدن غذا می شود. همچنین از جنبه ی روانی، احساس خوردن غذا در یک ظرف پلاستیکی روی ذهن انسان می تواند اثر منفی بگذارد که این موضوع خود باعث بدمزه به نظر رسیدن غذا می شود.

غذاها روی زمین تهیه می شود و و مهمانداران فقط آن را گرم می کنند و سپس در هواپیما سرو می شود. بنابراین حتی اگر تمام استانداردها و نکات بهداشتی در تهیه ی غذا رعایت شده باشد، تازه نبودن آنها می تواند باعث مشکلات گوارشی شود. علاوه بر این، غذای مانده، فاقد ارزش غذایی بوده و در نتیجه ویتامین های خود را از دست داده است.

 

سرو غذا در پرواز اکونومی

 

پیشنهاد می کنیم در حین پرواز اگر خواستید غذا سفاش دهید، غذاهای برنجی و ماکارونی دوری کنید چون احتمال مانده بودنشان بیشتر است. بهتر است سوپ و گوشت را سفارش دهید که تازه تر هستند.

طبق تحقیقاتی که انجام شده مشخص شده در پروازهای طولانی و در ارتفاعات بالا به عنوان مثال در ۳۰ هزار فوتی زمین، رطوبت هوا کم می شود و به زیر ۱۲ درصد می رسد. کاهش رطوبت باعث خشک شدن بینی و کمتر شدن حس بویای و چشایی فرد می شود و به همین علت خیلی از افراد از بی مزه بودن غذاها شاکی هستند.

علاوه بر این، فشار کم داخل کابین هم باعث می شود آب در ۹۰ درجه به جوش بیاید و همین موضوع باعث تغییر مزه ی قهوه و چای می شود. در هواپیما، چای و قهوه با بطری آب تهیه می شوند نه با آب اشامیدنی و به همین دلیل مزه ی آنها با زمانی که روی زمین هستید، فرق می کند.

 

بازدیدها: 15

درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد