فلش/پیکان

گنبد خشتی (سید محمد)

  • نام(ها):
    گنبد خشتی (سید محمد)
  • موقعیت جغرافیایی:
    مشهد، خیابان طبرسی، نرسیده به میدان طبرسی، بازارچه احسان، کوچه خشتی

گنبد خشتی، مقبره امامزاده سیدمحمد از نوه‌های امام موسی بن جعفر (ع) می‌باشد، امامزاده سیدمحمد با هجده واسطه به حضرت سجاد(ع) می‌رسد، این گنبد در شهر مقدس مشهد قرار‌دارد، چون این آرامگاه خشتی است آن را گنبد خشتی می‌نامند.

معرفی گنبد خشتی (سید محمد)

گنبد خشتی یکی از بناهای قدیمی شهر مقدس‌ مشهد است که قدمت آن به دوره‌‌ تیموری می‌رسد. در این بنا یک سرداب با دو سنگ قبر چهار طاقی مربع شکل در اندازه‌‌های ۱۰ در ۱۰ متر قر‌ار‌ دارد که یک سنگ قبر با ارزش نیز در کف چهار طاقی قرار گرفته‌ است. این بنا چهار ایوان دارد که در چهار سو است. یک ایوان ورودی اصلی است و سه ایوان دیگر راه خروج به فضاهای اطراف است.
هفده آیه اول سوره واقعه در زیر گنبد داخلی و هشت پنجره نوشته شده‌ است و در ایوان جنوبی تا لبه‌های چهار ایوان ۲۰ آیه اول سوره ملک بر روی آن نوشته شده‌ است. فضای ورودی گنبد خشتی از ضلع جنوبی وارد رواقی چهار ضلعی می‌شود و بعد از آن به محوطه اصلی، با چهار شاه‌نشین منتهی می‌گردد.
نوع معماری گنبد خشتی مربوط به دوره‌ی تیموری است و در دوره‌ی صفوی و قاجار در این بنا بازسازی و تزیین و نقاشی صورت گرفته‌ است. قدمت این بنا را حدود ۶۰۰ سال تخمین می‌زنند. این بنا محل دفن امیرسلطان غیاث الدین محمد بن امر طاهرالموسی است که نسبت با هفده واسطه به حضرت موسی بن جعفر (ع) می‌رسد؛ او یکی از سادات معروف مشهد بوده است.
برای ورود به مقبره که از سطح زمین پایین‌تر است باید از دالانی مسقف به طاق چشمه‌ای و به ارتفاع چهار متر عبور کرد. دالان به طول ۴٫۷ متر به محوطه ضریح ختم می‌شود که محوطه ای ۹٫۵ در ۷ متر با سقفی بلند و به ارتفاع ۱۲ متر است.
طول ضریح ۲ متر، عرض ۱٫۸ متر و ارتفاع آن ۲٫۷ متر است و از آهن ساخته شده‌ است. داخل ضریح که به‌وسیله شیشه محصور شده، تخته سنگی حجاری شده به ارتفاع ۸۰ و عرض ۷۰ و طول ۱۷۰ سانتی متر قرار دارد.
گنبد خشتی و بقعه آن در دوران شاه عباس از خشت ساده، بدون کاشی‌کاری و بدون گلدسته ساخته شده‌ است. البته داخل گنبد با گچبری زیبایی تزیین شده‌ است.این بقعه از نظر معماری مشتمل بر دو بخش مهم پیوسته‌ است که شامل فضای زیر گنبد به صورت چهار شاه‌نشین و هشتی ورودی می‌باشد.

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: