فلش/پیکان

منارجنبان

  • نام(ها):
    منارجنبان
  • موقعیت جغرافیایی:
    اصفهان ، خیابان آتشگاه ، شش کیلومتری غرب اصفهان .

منارجنبان یکی از آثار تاریخی شهر اصفهان می باشد.سبک و نوع معماری استفاده شده در منارجنبان بسیار منحصر به فرد است.

مردم ایران به مناره هایی که قابلیت تکان خوردن دارند، منارجنبان می گویند.از معروف ترین منارجنبان ها، منارجنبان اصفهان و منارجنبانی که در شهرستان اردکان،بخش خرانق واقع شده اند می باشند. در منارجنبان اصفهان عارفی به نام «عمو عبدالله کارلادانی» به خاک سپرده شده.تاریخی که برفراز سنگ عمو عبدالله نوشته شده،سال 716 هجری را نشان می دهد.

در قدیم منارجنبان خارج از شهر، در دهکده ای به نام «کارلادان» قرار داشته بود، اما امروزه این مکان جزو شهر اصفهان است و در محلی به نام نصرآباد قرار دارد.این بنا توسط کاشی های لاجوردی رنگ به شکل ستاره و اشکالی دیگر به شکل کثیرالاضلاع فیروزه ای رنگ تزیین شده است. این بنا به شکل دو مناره و یک بقعه است.

یکی از ویژگی های این بنای تاریخی این است که با حرکت دادن یک مناره،مناره دیگر هم به حرکت در می آید.تکان خوردن این مناره ها تا مدت ها برای دانشمندان سوال برانگیز بوده.منطقی ترین علت برای تکان خوردن این مناره ها،پدیده فیزیکی تشدید یا پدیده رزرونانس می باشد.زیرا سبک معماری مناره ها مشابه هم است و تکان خوردن یکی از آن ها روی دیگری اثر می گذارد،اما هنوز دلیلی قاطع برای تکان خوردن این مناره ها وجود ندارد. ارتفاع هرمناره از سطح زمین 10 متر و ارتفاع هریک از دو مناره 7/5 متر می باشد.

گردشگرانی که به نقاط مختلف جهان سفر کردند مناره هایی را در دیگر نقاط جهان مشاهده کردند که دارای همین خصوصیات بودند.در کشورهای عربستان و عراق نیز منارجنبان های بسیاری وجود دارد.کارشناسان معتقداند تمام منارجنبان های جهان در یک دوره زمانی سی ساله دوره تیموریان ساخته شده اند.

بازدیدها: 11

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: