فلش/پیکان

مسجد ایلچی

  • نام(ها):
    مسجد ایلچی
  • موقعیت جغرافیایی:
    اصفهان ، چهارراه شکرشکن ، خیابان احمدآباد .

مسجد ایلچی در شهر اصفهان، چهار راه شکرشکن، خیابان احمد آباد واقع شده که مربوط به سده 11 هجری قمری می باشد.

این مسجد یکی از آثار زیبا و نفیسی است که در زمان شاه سلیمان صفوی ساخته شده. مسجد ایلچی که در محله احمد آباد واقع شده به لحاظ وجود خطوط بنایی زیبا و تزئینات پرکار از بناهای مشهور دوران صفویه می باشد. دلیل نامگذاری این مسجد به ایلچی این است که دختر نیکوکار یکی از صاحب منصبان شاه سلیمان به نام حکیم نظام الدین محمد که ملقب به ایلچی بوده، این مسجد را ساخته است. کتیبه ای که در سردر مسجد است و با خط ثلث محسن امامی است مؤید این مطلب می باشد.

اکنون این مسجد همراه با یک صحن کوچک و یک ساختمان و یک محراب، در عداد یکی از آثار جالب عصر صفوی است که در آن زمان توسط افراد نیکوکار ساخته شده. آنچه این مسجد را مورد توجه پژوهشگران و محققین قرار داده، وجود خطوط بنائی زیبائی است که بوسیله استادان این هنر در گوشه این عمارت به چشم می خورد.

تاریخ این کتیبه 1097 هجری قمری است. در بالای سکوهای مسجد و همچنین داخل منقرس های سردر این مسجد، خطوط بنائی دیده می شود که در آنها استاد سازنده مسجد به نام محمد علی بن استاد علی بیک معرفی شده. در ایوان جنوبی مسجد و در اطراف محراب نیز خطوط بنائی زیبایی به چشم می خورد که تاریخ آن 1093 هجری است اما بر کتیبه داخل محراب با خط ثلث سفید بر زمین کاشی لاجوردی آیات قرآن به امضاء محمد حسن امامی نوشته شده.

اکنون این مسجد همراه با یک صحن کوچک و یک محراب و ساختمان زیبا در عداد یکی از آثار جالب عصر صفوی است.

بازدیدها: 56

اشتراک گذاری:

مسجد ایلچی
مسجد ایلچی
مسجد ایلچی
نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد