فلش/پیکان

مسجد آقا نور

  • نام(ها):
    مسجد آقا نور
  • موقعیت جغرافیایی:
    اصفهان ، خیابان ابن سینا ، محله تاریخی دردشت ، کوچه مسجد آقا نور .

مسجد آقانور در شهر اصفهان، خیابان ابن سینا، محله تاریخی دردشت، کوچه مسجد آقانور واقع شده است. این بنا از آثار دوره شاه عباس اول است که ساخت آن یک سال پس از مرگ شاه عباس، در اولین سال سلطنت شاه صفوی به اتمام رسید و در دوره قاجار، شبستان زیبایی به آن افزوده شد.

بنای کنونی این مسجد، دارای سردر، ایوان های چهارگانه، صحن، شبستان، تزیینات کاشی کاری و کتیبه های تاریخی است. کتیبه مقدم تر بنا، در داخل ایوان خاوری، به تاریخ 1034 هجری می باشد و کتیبه اتمام بنا، بر سردر خاوری بر زمینه کاشی خشتی لاجوردی رنگ نوشته شده. این مسجد توسط شخصی به نام آقانور ساخته شده.

کتیبه مزیور به خط محمدرضا امامی می باشد. شبستان این مسجد، دارای ستون های سنگی و پوشش چشمه طاق است که در میان طاق ها، قطعاتی از سنگ مرمر شفاف جهت نورگیری قرار داده شده. سردر خارجی شبستان جنب سردر شمالی، دارای تزییناتی از نوع کاشی های گره و خطوط بنایی می باشد. این شبستان، از الحاقات قرن سیزدهم بوده و هزینه آن به عهده حاج محمد ابراهیم قزوینی بوده. پشت بام این شبستان، در ردیف زیباترین مهتابی های مسجد قرار گرفته است.

مسجد آقانور در بهمن ماه سال 1365 شمسی، در معرض حملات هوایی عراق قرار گرفت که خرابی هایی در صفه جنوبی، لنگه طاق ها،تزیینات کاشی و گلدسته و آیینه ایجاد شد که بعد ها به همت مسئولین مرمت و بازسازی شد.

بازدیدها: 76

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد