فلش/پیکان

طبیعت ماسوله

  • نام(ها):
    طبیعت ماسوله
  • موقعیت جغرافیایی:
    گیلان ، ماسوله .

ماسوله توریستی‌ترین و معروف‌ترین روستای ایران،یکی از نقاط دیدنی، سرسبز و خوش آب و هوای شمال ایران با هوای مه آلود، تابستان‌های خنک و زمستان‌های پر برف است.روستای ماسوله در تمامی فصول زیبایی‌های بسیار دارد. اما گردشگران فصل تابستان و بهار را برای سفر به ماسوله ترجیح می‌دهندآب و هوای ماسوله کوهستانی، با تابستانهای خنک و زمستانهای سرد و پر برف است اطراف ماسوله پوشیده از جنگل است و نزدیکترین راه دسترسی به شهر ماسوله، محور ارتباطی فومن – ماسوله می باشد. ماسوله  شهرکی پلکانی است که دارای 350 خانه تاریخی با قدمتی 800 تا 1000 ساله است و چشم انداز آن به صورت پلکانی از کوه به دره و وضعیت منحصر بفرد آن سالانه پذیرای مشتاقان بی شماری است.

ماسوله دارای معماری منحصربه‌فردی است اختلاف ارتفاع از بلندترین نقطه تا پایین ترین سطح روستا قریب 100 متر بوده و همین مسئله موجب پیدایش نمایی بی نظیر است. بدین نحو که گذرگاهها و معابر عمومی اکثراً همان بامهای خانه هاست. به عبارت دیگر در ماسوله غالباً وقتی از کوچه ای گذر کنی از روی بام چند خانه گذشته ای و ارتباط این گذرگاه ها، با وسیله پله های سنگی است که نمای کلی روستا را یکپارچه تر و زیباتر می سازد.در ماسوله کوچه بن بست وجود ندارد.بافت معماری ماسوله در دوران زندیه شکل گرفته است و خیابان‌های کوچک و پله‌های بسیار به هیچ وسیله نقلیه موتوری اجازه ورود نمی‌دهد. معماری ماسوله در یک جمله توصیف می‌شود: حیاط ساختمان بالایی پشت بام ساختمان پایینی است. تعداد طبقات ساختمان‌ها معمولاً تا دو طبقه می‌رسد.

زبان اصلی مردم ماسوله مانند زبان مردم غرب گیلان و جنوب جمهوری آذربایجان، تالشی است که به زبان اوستایی و زبان تاتی بسیار نزدیک است.دین مردم ماسوله اسلام و مذهبشان شیعه است.لازم به یادآوری است شهرک تاریخی ماسوله نماینده آثار تاریخی ایران در طرح میراث فرهنگی و گردشگری یونسکو در بین هشت کشور آسیای میانه و هیمالیا می باشد.شهر تاریخی ماسوله با شماره 1090 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسیده است.

بازدیدها: 359

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد