فلش/پیکان

قره کلیسا

  • نام(ها):
    قره کلیسا
  • موقعیت جغرافیایی:
    جاده خوی _ ماکو ، بعد از شهر شوط ، جاده شوط _ چالدران ، جاده قره کلی .

قره کلیسا، نام کلیسایی است تاریخی واقع در استان آذربایجان غربی ایران که در 20 کیلومتری شمال شرق چالداران و در کنار روستایی به همین نام واقع شده. این کلیسا در 46 درجه و 33 دقیقه طول جغرافیایی و 39 درجه و 6 دقیقه عرض جغرافیایی نسبت به نیمروز گرینویچ قرار گرفته است.

قره کلیسا در اثرحمله مغول، در سال 1230 میلادی تخریب شد، پس از مدتی خواجه نصیرالدین طوسی دستور بازسازی این بنا را صادر کرد. وقوع زلزله در سال 1319 میلادی، باعث تخریب این کلیسا شد اما 10 سال بعد به همت زکریای قدیس و دو تن از برادرانش، بازسازی این بنا به اتمام رسید. قره کلیسا در سال 1691 میلادی با سنگ های سیاه، مجددا مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. در سال 1810، به دستور عباس میرزا ولیعهد با کفایت فتحعلیشاه قاجار، بخش دیگری به کلیسا اضافه شد که اکنون با سنگ های سفید از بخش قدیمی متمایز شده.

مجموعه قره کلیسا در تاریخ 17 مهر ماه سال 1387 خورشیدی، شامل 3 کلیسا اصلی با نام های قره کلیسا یا سنت تادئوس، سنت استپانوس و دزور دزور به عنوان نهمین اثر تاریخی ایران، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. همچنین این بنا در 11 بهمن ماه سال 1334 با شماره 405 در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

بازدیدها: 33

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما:

این سایت به فروش می رسد!

برای کسب اطلاعات بیشتر، آمار بازدید
سایر وب سایت های وابسته و ...
در تلگرام به صفحه زیر مراجعه نمایید.

پیشنـهاد خـریـد