فلش/پیکان

قره کلیسا

  • نام(ها):
    قره کلیسا
  • موقعیت جغرافیایی:
    جاده خوی _ ماکو ، بعد از شهر شوط ، جاده شوط _ چالدران ، جاده قره کلی .

قره کلیسا، نام کلیسایی است تاریخی واقع در استان آذربایجان غربی ایران که در ۲۰ کیلومتری شمال شرق چالداران و در کنار روستایی به همین نام واقع شده. این کلیسا در ۴۶ درجه و ۳۳ دقیقه طول جغرافیایی و ۳۹ درجه و ۶ دقیقه عرض جغرافیایی نسبت به نیمروز گرینویچ قرار گرفته است.

قره کلیسا در اثرحمله مغول، در سال ۱۲۳۰ میلادی تخریب شد، پس از مدتی خواجه نصیرالدین طوسی دستور بازسازی این بنا را صادر کرد. وقوع زلزله در سال ۱۳۱۹ میلادی، باعث تخریب این کلیسا شد اما ۱۰ سال بعد به همت زکریای قدیس و دو تن از برادرانش، بازسازی این بنا به اتمام رسید. قره کلیسا در سال ۱۶۹۱ میلادی با سنگ های سیاه، مجددا مورد مرمت و بازسازی قرار گرفت. در سال ۱۸۱۰، به دستور عباس میرزا ولیعهد با کفایت فتحعلیشاه قاجار، بخش دیگری به کلیسا اضافه شد که اکنون با سنگ های سفید از بخش قدیمی متمایز شده.

مجموعه قره کلیسا در تاریخ ۱۷ مهر ماه سال ۱۳۸۷ خورشیدی، شامل ۳ کلیسا اصلی با نام های قره کلیسا یا سنت تادئوس، سنت استپانوس و دزور دزور به عنوان نهمین اثر تاریخی ایران، در فهرست میراث جهانی یونسکو به ثبت رسید. همچنین این بنا در ۱۱ بهمن ماه سال ۱۳۳۴ با شماره ۴۰۵ در فهرست آثار ملی ایران به ثبت رسید.

اشتراک گذاری:

نظر شما درباره این موضوع
نام و نام خانوادگی:
آدرس ایمیل:
میزان رضایت شما:
درخواست تماس
تلفنی رایگان
درخواست تماس تلفنی رایگان
  • شماره تماس شما:
  • نام و نام خانوادگی شما: